سفیر کشور بنگلادش در ایران گفت: فارس استان ناشناخته ای برای مردم بنگلادش نیست و شاعران بزرگ و معروفی مانند حافظ و سعدی و آثار ارزشمندی از جمله تخت جمشید و پاسارگاد در بین مردم کشور ما بسیار پر آوازه است و مشترکات فرهنگی بین ما و استان فارس به شکلی بوده که مردم کشور ما از این استان بهره فرهنگی برده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، منجورول کریم خان چودری در نشست با فعالان اقتصادی استان فارس بیان کرد: از دیرباز پیوستگی های تاریخی و فرهنگی بین دو استان فارس و کشور بنگلادش وجود داشته است به طوری که بیش از ۷ هزار کلمه فارسی در زبان بنگلادش و بسیاری از اسامی فارسی در بین مردم ما نیز وجود دارد که این ها برای ما بسیار خوشآیند و همواره مورد استقبال مردم ما است.
وی افزود: متاسفانه در سالهایی به دلایل مختلف ارتباط این دو کشور کم شده که ما به دنبال بازیابی وجه مشترک ها با کشور ایران و استان فارس و کشور بنگلادش هستیم اصرار داریم بازارهایمان را برگردانیم و حفظ کنیم.
چودری با بیان اینکه آمارهای دقیقی از میزان تراز تجاری کشور ایران و بنگلادش وجود ندارد اظهارداشت: نمی توان گفت تحریم ها بر روند صادرات تاثیر نگذاشته اما امروز میبینیم علیرغم تحریم ها، بسیاری از محصولات و تولیدات کشور ایران در بازار بنگلادش وجود دارد که عمده این ها از طریق صادرات از طریق کشور سوم انجام می شود.
سفیر کشور بنگلادش در ایران اضافه کرد: ما در سفارت می توانیم تسهیلگر روابط تجاری دو طرف باشیم و با همه توان تلاش می کنیم نقش حمایتی بین عرضه و تقاضا را برای تجار و بازرگانان دو طرف ایفا کنیم.
وی با برشماری برخی از محصولات این استان و استقبال از آنها در بازار بنگلادش ادامه داد: به عنوان مثال سنگ آهن و یا انجیر خشک کالاهایی هستند که در کشور ما وجود دارد و بسیار پر طرفدار است اما در حال حاضر واسطه هایی وجود دارد که موجب بالا رفتن قیمت این محصولات می شود لذا اگر تجار ما بتوانند با تولید کنندگان این استان ارتباط مستقیمی داشته باشند می توانیم کارهای ارزشمندی در حوزه تجاری برای دو طرف انجام دهیم.
چودری عنوان داشت: بسیاری از مردم بنگلادش در کشورهای حاشیه خلیج فارس زندگی می کنند که از محصولات سبزی و صیفی جات و مرکبات استان فارس در سبد روزانه غذایی خود استفاده می کنند و آشنایی و تایید کیفیت محصولات ایرانی توسط آنها ما را راغب کرده که بتوانیم در حوزه صادرات سبزی و صیفی جات و مرکبات بین استان فارس و کشور بنگلادش مراودات خوبی انجام شود و این مهم برای ما بسیار با اهمیت است.
وی تصریح کرد: همچنین بسیاری از کالاهای با کیفیت ایرانی در بازار بنگلادش وجود دارد که با نام دیگر کشورها عرضه شده و با نام ایرانی شناخته نمی شود و ما تلاش می کنیم مسیر حضور کالاهای ایرانی با نام و نشان ایرانی برای عرضه در بازار کشور ما تسهیل شود و این خواست مردم بنگلادش است و آنها از کالاهای ایرانی استقبال می کنند.
او افزود: انتظار داریم اتاق بازرگانی فارس لیستی از تولید کنندگان این استان را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم روابط تجاری تجارمان را به صورت ساماندهی شده با این استان دنبال کنیم.

/پایان متن/