امام جمعه شیراز گفت: برای هر یک از این جوانان که حاضر به ازدواج نیستند چه آنها که امکانات و شرایط آنرا دارند و چه آنها که ندارند باید راهکار مناسب ارائه کرد.

آیت الله لظف‌الله دژکام در خطبه‌های امروز نماز جمعه شیراز با اشاره به اینکه در کشورمان ۱۴ میلیون نفر جوان داریم که در سن ازدواج هستند، اظهار داشت: در برخی از مطالعاتی که انجام گرفته نزدیک به ۳۹ درصد از جوانان گفته‌اند انگیزه ازدواج را ندارند.

وی افزود: علت عدم ازدواج این جوانان فقط نداشتن خانه، شغل و درآمد نیست بلکه برخی از همین جوانان به رغم برخورداری از شرایط مالی و اقتصادی مناسب حاضر به ازدواج و تشکیل خانواده نیستند.

امام جمعه شیراز ادامه داد: اگر امروز می‌گویند جامعه ایران به سمت پیری می‌رود و نیاز است که تولید مثل بیشتر انجام بگیرد وقتی امکاناتش هست چرا انجام نمی‌دهند؟ عواملش را شناسایی کنیم و آن عوامل را حل کنیم و جلوی مانع ازدواج و فرزندآوری را در همه سطوح بگیریم.

آیت‌الله دژکام گفت:  برای هر یک از این جوانان که حاضر به ازدواج نیستند چه آنها که امکانات و شرایط آنرا دارند و چه آنها که ندارند باید راهکار مناسب ارائه کرد.

وی در بخش دیگری بیان کرد: از دیگر فواید خانواده “تأمین آرامش روانی” است لذا آرامش راحت با تشکیل خانواده شکل می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: شهر شیراز شهر شعر و شاعری است و وقتی در شعر می‌گویند آرام جان و آرام دل برای همین است که اگر خانواده شکل نگیرد این آرامش پیدا نمی‌شود.

آیت‌الله دژکام همچنین با اشاره به مسئله سوم جلوگیری از انحرافات اجتماعی، اظهار کرد:  ما اگر به خانواده و ازدواج اهمیت ندهیم نتیجه اش یک سری آسیب‌های اجتماعی است که متاسفانه در گوشه و کنار جامعه ما هم مشاهده می‌شود و بعد انتظار داریم پلیس ورود کند.

وی ادامه داد: ما از یک طرف جلوی عامل ایجاد این انحرافات را نمی گیریم بعد از نیروی انتظامی انتظار داریم جلوی آن را بگیرد، پلیس یک تکه کار را می‌تواند انجام دهد و عمده این است که شما از این انحرافات پیشگیری کنید که برای پیشگیری از انحرافات باید خانواده تشکیل شود و راه آن ازدواج است.

خطیب نماز جمعه شیراز افزود: اگر می‌خواهیم جامعه پذیری را که خیلی مهم است رواج دهیم یک راهش تشکیل خانواده است. هم زوجین و هم بچه‌ها جامعه پذیر می‌شوند، قبول مسئله ازدواج که بدون اجازه خانم هیچ روحانی نمی‌تواند عقد بخواند یعنی ما پذیرفته ایم در جامعه طبق ضوابط زندگی کنیم و جامعه پذیر بار می‌آید و بچه هم همین طور است، اما بچه‌ای که در خانواده رشد نمی‌کند اینگونه نیست، عمده مشکلات کسانی که جرم می‌کنند از نظر خانواده مشکل دارند و خانواده اگر محل رشد فرزند نباشد بچه جامعه پذیر نیست.

آیت‌الله دژکام با اشاره به در پیش بودن روز میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) گفت: عیسی مسیح (ع) و مادر مکرم ایشان حضرت مریم (س) در فلسطین بوده‌اند و بنابر این از همه بزرگان مسیحیت سوال داریم که چرا اجازه می دهید که این نسل کسی در جایی که پیامبر شما متولد شده رخ دهد.؟

آیت الله دژکام افزود: میلاد عیسی مسیح برای همه متدینین و پیروان اسلام ارزش دارد و شخصیت ایشان عزیز و عظیم است و باید احترام شود اما بزرگان مسیحیت چگونه می توانند ببینند که در مقابل چشمان آنها ۲۰ هزار انسان را به خاک و خون کشیده شده اند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که جهان منتظر یک خبر بزرگی است، خبری که مسیحیان هم خشنود می شوند و آن اینکه در آخرالزمان، عیسی مسیح به همراه مهدی موعود باز خواهد گشت تا صلح، انسان دوستی و عدالت را یک بار دیگر به بشریت بیاموزد.

امام جمعه شیراز، با اشاره به پنجم دی ماه روز ایمنی و ایمن سازی گفت: خاطره تلخی از زلزله بم (پنجم دیماه ۱۳۸۲) داریم، خانه هایی که غیر ایمن بود و بر سر ساکنان آن خراب شد.

آیت الله دژکام با تصریح بر اینکه بعد از آن رهبر معظم انقلاب تمام مجموعه های دست اندرکار را ملزم کردند که خانه هایی که ساخته می‌شود در برابر زلزله ایمن باشند، افزود: در کنار توجه به ایمن بودن ساخت و سازها در مقابل زلزله، این ساخت و سازها باید در مقابل مصرف انرژی هم استاندارد باشند.

/پایان متن/