اجلاسیه سازمان امور مالیاتی در شیراز در دولت انقلابی در حالی برگزار شد و حاشیه‌هایی را ایجاد کرد که به دلیل مغایرت با مش عدالت‌خواهی قوه مجریه با تذکر جدی بسیج و نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار در متن کامل این نامه سرگشاده آمده است:

امام خمینی (ره) : «آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحۀ دولت و ملت را بخوانیم.» (۱۳۶۲/۰۱/۰۱)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم
خبر رسید به امیرالمومنین علیه السلام که والی شما «عثمان بن حُنیف» در بصره، دعوت یکی از ثروتمندان را پذیرفته و سر سفره رنگین او نشسته است. حضرت با عتاب فرمودند: «اى پسر حنيف! به من گزارش داده اند که مردى از جوانان (ثروتمند و اشرافى) اهل بصره تو را به سفره رنگين ميهمانى خود فراخوانده و تو نيز (دعوتش را پذيرفته اى و) به سرعت به سوى آن شتافته اى در حالى که غذاهاى رنگارنگ و ظرف هاى بزرگ طعام يکى از پس از ديگرى پيش روى تو (به وسيله خادمانش) قرار داده مى شد. من گمان نمى کردم تو دعوت جمعيتى را قبول کنى که نيازمندشان (از نشستن بر سر آن سفره) ممنوع باشد و (تنها) ثروتمندشان دعوت شود».
آری، ساده زیستی و دوری از تجمل گرایی برای کارگزاران نظام جمهوری اسلامی یکی از ضرورت ها و وجه تمایز با نظام های طاغوتی و سرمایه داری محسوب می شود. حال بعد از گذشت دو سال از دولت سیزدهم که شعار آن عدالت محوری نیز بوده است، اما امروز شاهد بی مبالاتی در مصرف بیت المال از سوی برخی مدیران کشوری و استانی هستیم و انگار تن آسایی و خوشگذرانی مهم تر از امورات مردم برایشان قلمداد می شود.
لذا با توجه به گزارشات مردمی و پیگیری «شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس» ضمن شرح یکی از این موارد، مسائلی را به عنوان دغدغه خدمتتان متذکر خواهیم شد.
در مهر ماه سال جاری (۱۴۰۲)، برگزاری اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور در شیراز به مدت سه روز با هزینه نامتعارف و گزافی معادل حدودا «۴۰ میلیارد ریال» برگزار می گردد. شرح خصوصیات این گردهمایی بسیار دردناک است ؛ اجلاس در یکی از هتل های پنج ستاره شهر شیراز و با سرو غذا با منوی باز از رستوران های گران قیمت شهر برگزار می شود که فقط هزینه سوغاتی های اهدایی آقایان از بیت المال ، بیش از «۵ میلیارد ریال» بوده و جالب تر آن که صندلی های هتل پنج ستاره وفق نظرشان نبوده و صد عدد صندلی با ارزش حدودا «۷ میلیارد ریال» خریداری می شود تا مقدمات راحتی شان فراهم شود! برنامه های تفریحی، ورزشی و هزینه های غیرضروری دیگر هم بماند.
ناگفته نماند، در حالی این مقدار و به این نحو هزینه شده است که سازمان مالیاتی کشور جهت هزینه این اجلاس سه روزه ، تا «۲۰ میلیارد ریال» مجوز داده است!!
جناب آقای رئیسی!
آرمان انقلابی گری باید در باطن و خط مشی مدیران دولت باشد؛ نه آن که در ظاهر بر صندلی های این اجلاس چفیه پهن کنند اما بعد از جلسه با هزینه بیت المال به عیش و نوش بپردازند! باید پرسید، آقایان، مسئولیت خود را مایه خدمت به مردم قرار داده اند یا طعمه رسیدن به امیال خود؟!
چند شب دیگر ، ایام شب یلدا فراخواهد رسید. از آن آجیل‌ها و شیرینی‌ها و تفریحات ، کودکان خانواده‌های محروم هم سهمی دارند یا آقایان چنانی نشسته‌اند که جایی برای محرومین و مستضعفین باقی نمانده است.
حضرت امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان فرمودند: «خودتان را تعدیل کنید!» آیا امروز نیز خطاب به مدیران دولت باید بگوییم خودتان را تعدیل کنید؟!
در حالی که از یک سو خط مشی دولت برای برداشتن تکیه اقتصاد کشور از فروش نفت و جبران آن با مالیات بوده و از سوی دیگر یکی از راهکارهای کاهش اختلاف طبقاتی دریافت مالیات است، آیا از چنین مدیرانی باید انتظار داشت همان گونه که از کسبه جزء مالیات دریافت می کنند، از سرمایه داران نیز مالیات دریافت نموده و از فرارهای مالیاتی جلوگیری نمایند؟
با شرحی که گذشت، محل تعجبی نمی ماند که چرا نامه ی شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس جهت سوال و بررسی وصول مالیات مسکن های خالی از سکنه خطاب به اداره کل مالیاتی استان بدون پاسخ می ماند! چرا که باید جوابش را از خروجی و در نتیجه این اجلاس جستجو کرد!
آقای رئیس جمهور!
همان طور که در پیگیری مسئله فساد چای دبش، دولت محترم پیش قدم بوده و اولین مدعی حقوق مردم بوده است، در این مسئله نیز توقع می رود با دستور و پیگیری جنابعالی در مواجهه با این ریخت و پاش ها و اسراف در بیت المال، هزینه های مذکور از مدیران تمامی استان ها مسترد و عاملان آن عزل و برخورد شود. بدیهی است اقدام مسئولین در جهت اصلاح، خود موجب امیدآفرینی در کشور خواهد بود و شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس تا حصول نتیجه، پیگیر این مسئله خواهد بود.

وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس

رونوشت: دکتر مخبر، معاون اول رئیس جمهور

/پایان متن/