تأمین زیرساخت‌ها و ایجاد بسترهای مناسب سرمایه‌گذاری، نقش بسیار مهمی برای حضور سرمایه‌گذاران در استان دارد. برای تحقق این هدف مهم شرکت شهرک‌های صنعتی استان از تمام ظرفیت‌های ممکن استفاده خواهد کرد که البته همراهی دستگاه‌های خدمات‌رسان در این راستا ضروری است.

بر اساس گزارشات دریافتی، به استناد قانون، دستگاههای خدمات رسان موظف شده‌اند امکانات انتقال و عرضه خدمات خود را تا مبادی ورودی واحدهای صنعتی در داخل شهرکهای صنعتی فراهم کنند. در همین راستا سازمان برنامه و بودجه نیز به استناد همین مواد قانونی موظف شده که منابع مالی لازم را برای این دستگاه‌های اجرایی تامین کند.
فعال صنعتی در شهرک سنگ شهید سلیمانی نی ریز کمبود برق را عامل اصلی عدم راه اندازی واحد تولیدی خود بیان کرد و خواستار تسريع در تامين برق اين واحد سنگبري شد.
ایوب زینل زاده مدیر عامل واحد سنگبری ملل با اشاره به اینکه برای احداث این واحد تاکنون ۶۰میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده گفت: درصورت تامین برق ،آماده راه اندازی این واحد با ایجاد اشتغال برای ۵۰نفر هستیم.
وی با بیان اینکه خطوط توليد اين واحد در زمينه فراوري انواع سنگ هاي چینی نی ریز ،تراورتن ،مرمریت و لایمستون نصب و آماده توليد است گفت: در صورت تامين برق و راه اندازي اين كارخانه علاوه بر بازار داخلي قابليت صادرات به خارج از كشور نيز وجود دارد.
زینل زاده با اشاره پيگيري هاي انجام شده براي تامين برق گفت: شركت توزيع برق فارس علت عدم تامين برق را تكميل بودن ظرفيت شبكه اعلام مي كنند.
معاون فني شركت شهرك هاي صنعتي فارس نيز با تاييد مشكل كمبود ظرفيت تامين برق در شهرك صنعتي سنگ شهيد سليماني ني ريز گفت: اين موضوع مشكلاتي را براي صنعتگران در اين شهرك صنعتي بوجود آورده است به نحويكه هم اكنون سه واحد سنگبري كه در آستانه بهره برداري هستند با اين مشكل روبرو هستند و ۵۰واحد سنگبري نيز درخواست افزايش ظرفيت داده اند.
علي زارعي افزود:تامين پايدار برق در اين شهرك صنعتي تضمين كننده رشد توليد و ايجاد اشتغال پايدار است.
افزود: با بيان اينكه بر اساس ماده بر اساس ماده ۵۴قانون احكام دائمي برنامه توسعه كشور و ماده ۸۱قانون الحاق برخي موارد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (۲)تامين زيرساخت ها نظير برق ،آب ،گاز و مخابرات تاورودي شهرك هاي صنعتي و واحد هاي صنعتي برعهده دستگاه هاي خدمات رسان است گفت:براي تامين پايدار برق شهرك صنعتي سنگ ني ريز نيز جلسات متعددي با شركت توزيع برق فارس انجام شده است.
وي افزود: بر اساس بند م تبصره ۱۵قانون بودجه سال ۱۴۰۲نيز شركت هاي زيرمجموعه وزارت نيرو مكلف به تامين برق و نوسازي خطوط انتقال شهرك هاي صنعتي شده اند .
معاون فني شركت شهرك هاي صنعتي فارس با اشاره به جلسه تيرماه استاندار فارس و مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي فارس با وزير نيرو در خصوص رفع مشكلات تامين برق شهرك هاي صنعتي گفت:در آن جلسه وزير نيرو دستوراتي براي تامين برق شهرك هاي صنعتي صادر كرد كه تامين ۲مگاوات برق براي شهرك صنعتي سنگ شهيد سليماني نيز از جمله موارد مصوب در جلسه بود.
زارعي افزود:علاوه برآن موضوع تامين پايدار برق شهرك هاي صنعتي از جمله سنگ ني ريز بعنوان پيشنهادات اين شركت در مصوبات دور دوم سفر رياست محترم جمهور به استان فارس نيز گنجانده شده است كه با ابلاغ اين مصوبات شاهد تحولي در تامين برق شهرك هاي صنعتي خواهيم بود.

به گزارش عصر کار این اقدام در شرایطی که شعار سال و راهبردهای ملی در حمایت از تولید و اشتغال هدف‌گذاری شده است باید به نحوی باشد که دولت از تولیدکنندگان نه تنها عقب نباشد بلکه در ایجاد زیرساخت‌های لازم در توسعه صنعت باید پیشتاز و زمینه‌ساز حضور سرمایه‌گذاران را فراهم نماید. انجام تکالیف قانونی توسط توزیع برق فارس اصلی‌ترین خواسته سرمایه‌گذاران است تا واحدهای تولیدیشان را راه‌اندازی و به مرحله بهره‌برداری برسانند.

/پایان متن/