دانش‌آموزان سمپادی یا تیزهوشان و خانواده‌های آن‌ها با تجمع مقابل دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در شیراز خواستار توجه قوه قضائیه و ریاست محترم دیوان عدالت اداری در رعايت حقوق مکتسبه دانش‌آموزان و تجدیدنظر در رای صادره از هیات عمومی دیوان عدالت اداری شدند.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار، رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دانش‌آموزان نهم سمپاد را ملزم به امتحان مجدد برای ورود به کلاس دهم نموده است و این موضوع برخلاف دفترچه آزمون این دانش‌آموزان در زمان ثبت نام است که در آن درج شده بود؛ کسانیکه از کلاس ششم موفق به ورود به مدارس تیزهوشان می شوند با داشتن معدل کل ١٨ برای ورود به کلاس دهم نیاز به امتحان مجدد ندارند و از طرفی این رای بر خلاف سیاست‌های کلی نظام و دستورات و فرمایشات مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش و اساسنامه سازمان ملی استعدادهای درخشان ایران و حقوق مکتسبه دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در دوره‌های هفتم و هشتم و نهم می‌باشد.

بر اساس این گزارش، هیات عمومی دیوان عدالت اداری ۲۰ اردیبهشت امسال با ابطال یکی از بندهای دستورالعمل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در سال ۹۹ صادر نمود و مقرر نمودند که دانش‌آموزان سال نهم مدارس استعدادهای درخشان نیز می‌بایست جهت ورود به دور دهم مجددا از آن‌‌ها امتحان اخذ شود.

به موجب ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت، چنانچه رئیس قوه قضاییه یا رئیس دیوان یا ۲۰ نفر از اعضای هیات عمومی، هر یک از آرای هیات عمومی یا آرای قطعی هیات‌های تخصصی را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهند، رئیس دیوان موضوع را جهت رسیدگی مجدد به هیات عمومی ارجاع می‌دهد؛ در صورتی که هیات عمومی رأی صادره را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهد، نسبت به نقض آن و صدور رأی صحیح اقدام می‌کند.

به گزارش عصر کار از شیراز؛ بیش از ۵۰۰ نفر از خانواده‌ها و دانش‌آموزان شیرازی صبح امروز شنبه ۶آبان از ساعت ۸:۳۰ روبروی دفتر نمایندگی دیوان عدالت ادارای در چهارراه بنفشه تجمع و اعتراض خود به این رای را بیان کردند.

این دانش‌آموزان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که باید به استعدادهای درخشان توجه شود تقاضا کردند تا با رد دعوی واهی فردی مبنی بر ابطال بندی از ضوابط ثبت‌نام دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان از حقوق مکتسبه این دانش‌آموزان حمایت شود.

همچنین طی نامه‌ای نیز اولیا این دانش‌آموزان در شیراز به ریاست دیوان عدالت اداری اعتراض خود را اعلام کردند که بنا است در پایتخت این اعتراض‌ها به رییس دیوان عدالت اداری منتقل شود.

دانش‌آموزان سمپادی و اولیاء آن‌ها امیدوارند تا دیوان عدالت اداری به رای که قبلا صادر کرده است و با توجه به اعمال ماده ۹۱ که هم‌اکنون در جریان است و و هیئت تخصصی دیوان نیز نظر به اشتباه بودن آن رای صادر نموده‌اند و بنا است جلسه‌ای در رابطه با آن در هیات عمومی دیوان عدالت اداری تشکیل گردد؛ رای صادر شده نقض و به نخبه‌ها و استعدادهای درخشان کشور توجه شود.

/پایان متن/