آیین یادبود حسین جمالی، کارگردان و نگهدار جمالی پدر ژانر وسترن فارسی عصر سه شنبه ۲۵ مهرماه در سینما فرهنگ شیراز برگزار می‌شود.

سیدمحی‌الدین حسینی‌ارسنجانی؛ سرویس فرهنگی// آیین یادبود درگذشت زنده‌یاد حسین جمالی از بازیگران و کارگردانان جوان و فقید شیرازی و نگهدار جمالی پدر ژانر وسترن فارسی عصر سه شنبه ۲۵ مهرماه در سینما فرهنگ شیراز برگزار می‌شود. بهرام بهرام سلمانی، فیلمساز و از برگزار کنندگان این آیین گفت : ضمن تسلیت در گذشت زنده یاد حسین جمالی و نگهدار جمالی که در دوران کرونا فوت کرد به خانواده او و جامعه فرهنگ و هنر استان به ویژه اهالی سینما گفت: «این پدر و پسر هنرمند و عاشق هنر که مورد احترام اهالی سینما مخصوصا قدیمیهای سینما بودند و آثارشان تا آنسوی مرزها دیده و مورد توجه قرار گرفته است همیشه در یادها زنده و ارزشمند خواهند بود.»

این دو پدر و پسر هنرمند؛ ساخت آثار کوتاه و مستقل را در کارنامه خود دارند

بهرام سلمانی کارگردان سینما در ادامه گفت: فقدان یک هنرمند را برای جامعه هنری ضایعه‌ای بزرگ دانست و اظهار داشت: «کشف و تربیت یک هنرمند در یک برهه از زمان معلول علت‌های مختلف است و به سادگی جای خالی آن پر نخواهد شد، زیرا شکل‌ گیری دوباره آن با‌‌ همان شاخص‌ها تقریباً غیر ممکن است.»

وی با اعلام اینکه آیین یادبود درگذشت زنده یاد حسین جمالی از بازیگران و کارگردانان فقید شیرازی و نگهدار جمالی پدر ژانر وسترن فارسی عصر سه شنبه ۲۵ مهرماه در سینما فرهنگ شیراز برگزار میشود افزود: «در این مراسم که با حضور هنرمندان و خانواده این دو عزیز برگزار خواهد شد، پخش آثار، خاطره گویی دوستان و تجلیل از خانواده انجام خواهد شد که امیدواریم موجبات تسلی خانواده و هنرمندان فارس شود.»

این هنرمند شیرازی بیان داشت: حسین جمالی کارگردان جوان شیرازی فرزند مرحوم نگهدار جمالی ، در سن ۲۱ سالگی به علت ایست قلبی درگذشت. که در آثار پدرش مرحوم نگهدار جمالی وسترن ساز معروف شیرازی که در دوران کرونا فوت کردند ، بازی میکردند. هر دو عزیز ساخت آثار کوتاهی را به صورت مستقل در کارنامه خود دارند.

در کارنامه هنری نگهدار جمالی ساخت ده‌ها اثر وسترن دیده می‌شود

سلمانی خاطر نشان کرد: نگهدار جمالی متولد ۱۳۴۲ در بوانات متولد شد و بیش از ۴۰ سال است در شیراز سکونت داشت و به گفته خودش مدتی را نیز در خانه سینما در تهران کار کرده است. نگهدار جمالی نخستین اثرش را با عنوان بلوره سرخ در زادگاهش بوانات ساخته است؛ در کارنامه کاری این هنرمند ساخت آثاری چون تارزان، زورو و ده‌ها اثر وسترن دیده می‌شود که اکثر آنها را با حضور هنرمندان مطرح تلویزیون و تئاتر شیرازی ساخته است. او در جایی گفته بود: «کار هنری را برای دل خودم انجام می‌دهم و درآمدی از این طریق درآمدی کسب نمی کنم.»

او تصریح کرد:جمالی همچنین فیلمهای بال‌های شکسته و فداکار را در ژانر دفاع مقدس ساخت و در چندین جشنواره نیز آنها را نمایش داد.جمالی در طول زندگی کاری خود بیش از صدها فیلم وسترن فارسی ساخته و در مستند «من نگهدار جمالی وسترن میسازم» به کارگردانی کامران حیدری ایفای نقش کرد.

بهرام سلمانی در پایان گفت: این آیین با همکاری انجمن سینمای جوان به مدیریت ابراهیم شیشه گر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراهی روح الله رنجبری مسئول بخش سینمایی و همکاران و هنرمندانی  همچون، محمد ناصری راد، زهرا ستاری، نورالله رنجبر، محمد رضا نگهدار، حمید رضا مومنی، کامران حیدری، شمس آل آفاق شفیعی، رحمت الله صمدی، نصیری فرد،مهدی ایمانی زاده، کریم قشقایی، عباد نوروزی و محمد علی رحیمی در این آیین ما را یاری می کنند.

/پایان متن/