رئیس‌جمهور با بیان این‌که نهضت ساماندهی پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور آغاز شده است، گفت: بعضی از مواقع هزینه‌های پروژه‌ها به‌دلیل گذشت زمان چندبرابر شده است.

سیدابراهیم رئیسی در نشست خبری با اصحاب رسانه فارس با تشریح نتایج سفر هیأت دولت به استان فارس، گفت: در کنار دیدار با نخبگان، مدیران، فعالان فرهنگی و اجتماعی، دیدارهای مردمی در این دوره از سفر به استان فارس در حرم مطهر شاهچراغ(ع) و مردم شهرستان رستم برگزار شد.

رئیس جمهور کشورمان افزود: حضور در کنار مردم برای مدیران دلنشین است چراکه نیازهای مردم را از نزدیک مشاهده می‌کنیم، همچنین حضور وزرا در استان فارس کم‌نظیر بود. از این رو از حضور نمایندگان دولت در شهرستان‌های استان خرسندیم.

وی افزود: پیگیری مصوبات سفرهای نوبت قبل، از مهم‌ترین دستورکارهای سفر استانی است که با توجه به گزارش‌های ارائه شده توسط معاونت اجرایی، بیش‌از ۸۵ درصد مصوبات سفر دور اول استان فارس اجرا شده و ۱۵ درصد مابقی در دست اقدام است.

رئیسی با بیان این‌که در حوزه سلامت کارهای ارزشمندی انجام شده است، گفت: در دور دوم سفر به استان فارس پروژه های عمرانی از جاده‌ مواصلاتی روستایی و شهری تا آزادراه شیراز – اصفهان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن همزمان به سفر هیأت دولت به استان فارس، اظهار کرد: ۳۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان استان فارسی در نهضت ملی مسکن واگذار می‌شود، همچنین ۴۰ درصد نهضت ملی مسکن در استان انجام شده و در مدت کوتاهی مابقی به پایان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی پروژه آزادراه شیراز – بوشهر نیز با پایان آزادراه شیراز – اصفهان و تامین اعتبار آغاز می‌شود.

رئیسی از آغاز عملیات اجرایی خط سوم آبرسانی به شهر شیراز خبر داد و اضافه کرد: ۴۰ درصد آبرسانی به شهر شیراز با افتتاح خط دوم انتقال آب انجام شد و عملیات اجرایی خط سوم انتقال آب به شهر شیراز با تامین اعتبار آغاز شد تا رینگ آبرسانی به شهرستان شیراز کامل شود.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی‌بر تکمیل پروژه‌های پتروشیمی استان فارس، اظهار کرد: نهضت ساماندهی پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور آغاز شده و بعضی از مواقع هزینه‌های پروژه ها به دلیل گذشت زمان چندبرابر شده است.

وی ادامه داد: موافقت پتروشیمی‌ها در زمان‌های گذشته انجام شده اما در موقع آغاز عملیات اجرایی، عدم هماهنگی شرایط منطقه با نوع کار پتروشیمی نمایان شد از این رو تیم‌های کارشناسی وزارت نفت شرایط احداث پتروشیمی‌ها را بررسی می‌کنند.

رئیسی با بیان این‌که ساماندهی پتروشیمی‌های کشور در دستور کار وزارت نفت خواهد بود، تاکید کرد: پس از بررسی طرح‌های پتروشیمی استان فارس، نتیجه اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش اصحاب رسانه درخصوص تعیین و تکلیف عملکرد بانک‌های خصوصی در استان فارس گفت: بانک‌های خصوصی در جذب منابع فعال هستند اما در واگذاری اعتبارات و تسهیلات به مردم نقش چندانی ندارند از این رو با برگزاری جلسات بررسی مشترک، تعیین تکلیف می‌شوند.

وی افزود: بانک‌های دولتی و خصوصی تکالیف قانونی را بر عهده دارند و جذب منابع بانک‌ها باید مشکلات مردم را حل کند. از این‌رو برای آگاهی مردم نتیجه پیگیری اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین تحقق یا عدم تحقق تعهدات دولت گذشته را به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. رویکرد دولت سیزدهم، چاره‌اندیشی برای حل مشکلات است و از ظرفیت دانشگاه برای حل مسائل کشور استفاده می‌شود.

رئیسی با اشاره به شرایط پروژه‌ها در زمان افتتاح، بیان کرد: شرایط افتتاح پروژه‌ها، استفاده مردم با رعایت ایمنی و استانداردهاست و در ادامه با توجه به نیازمندی‌ها، پروژه‌ها در طول زمان تکمیل خواهند شد. همچنین تسریع تکمیل کارهای برزمین مانده با سفر هیأت دولت به استان‌ها یک مزیت است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور وجود دارد که راه‌اندازی آن‌ها جزو برنامه‌های دولت است. از این رو ستاد احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل ذیل معاونت اجرایی رئیس‌جمهور از راه‌های مختلف فعال‌سازی این‌گونه واحدهای تولیدی را پیگیری می‌کند از این رو دولت موفق به احیای ۵ هزار واحد تولیدی غیرفعال شده است.

وی با بیان این‌که ۳۰۰ واحد تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در استان فارس احیا شده و در مدار تولید آمده است، ادامه داد: فعال‌سازی مجدد واحدهای تولیدی نسبت به ساخت کارخانه مقرون به‌صرفه‌تر است. از این رو احیای واحدهای تعطیل در دستور کار دولت قرار گرفت.

رئیسی با تاکید بر اهمیت ارتباط راه‌های مواصلاتی کشور، گفت: ارتباطات جاده‌ای و ریلی شمال به جنوب کشور بسیار دارای اهمیت است و در تامین منافع ملی کشور تاثیر بسزایی دارد از این رو در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از زمان شروع دولت، خط ریلی رشت – آستارا و شلمچه – بصره آغاز شده است تا در راستای مسیر اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب گام‌های مهمی برداشته شود.

وی با بیان این‌که مسیر رودخانه‌ چنار راهدار و رودخانه خشک شیراز باید ساماندهی شود، تاکید کرد: واگذاری این دو رودخانه به شهرداری شیراز برای احیای آن‌ها به کمک دیگر دستگاه‌های اجرایی باید سریعا اقدام شود، از این رو در دستور کار استاندار فارس قرار گرفت.

/پایان متن/