هفتادمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با دو پیش از دستور و نگاهی بر وضعیت سرمایه گذاری در ایران و ارائه گزارش شاخص مدیران خرید(شامخ) مرداد 1402 و دو دستور جلسه عدم پذیرش لیست بیمه پیمانکاران که صورت وضعیت از کارفرما دریافت نکرده اند، توسط سازمان تامین اجتماعی و مشکلات صادرکنندگان در سامانه جامع تجارت، در استانداری فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، هفتادمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با حضور استاندار فارس، رئیس اتاق بازرگانی، اعضای دولتی و بخش خصوصی شورای گفتگوی استان و همچنین مدیران کل دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.
در این جلسه محمدصادق حمیدیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس بخشنامه سازمان توسعه تجارت ایران مبنی بر تعلیق کارت های بازرگانی اعم از واحدهای تولیدی و غیر تولیدی به صورت سیستمی با رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد عملا استفاده از روش واردات در برابر صادرات خود به عنوان مفیدترین روش بازگشت ارز غیر ممکن نموده و امکان ایفای تعهدات آنان را سلب کرده است.
وی افزود: از طرف دیگر تحریم های شدید بین المللی موجب شده بسیاری از شرکت های تولیدکننده ای که صادرات به کشورهای همسایه دارند و صادراتشان دلاری انجام نمی شود، دچار مشکلات رفع تعهد ارزی و تعدیل نیرو شده و در معرض تعطیل شدن قرار گرفته اند.
حمیدیان اظهارداشت: این شرایط موجب خروج تعداد قابل توجهی از صادر کنندگان با سابقه و نمونه ملی و استان از چرخه فعالیت و رونق کارت های بازرگانی اجاره ای شده که بسیاری از افراد غیر حرفه ای و ناوارد در زمینه تجارت صرفا با هدف اجاره دادن کارت بازرگانی خود به این حوزه از طریق سامانه جامع تجارت ورود کرده اند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اجرا شدن این بخشنامه در مدت زمان کوتاهی در کشور اضافه کرد: با اجرای این نامه در سازمان توسعه تجارت برخی از شرکت های بزرگ صادراتی استان دچار مشکلات شده و کارت بازرگانی و روند صادرات آنها با مشکل اساسی روبرو شده است.
وی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی استان به دنبال رفع مشکلات این واحدها به صورت موردی و با حدود اختیارات استانی هستیم اما در بلند مدت مشکلات استان جدی و گسترده تر خواهد بود از این رو نیاز است این موضوع با اتخاذ تصمیم های جدی از سوی استان در کشور دنبال شود.
حمیدیان عنوان داشت: بخشنامه ها بدون پشتوانه کارشناسی صادر می شود و همین موضوع موجب وارد شدن صدمات جدی به اقتصاد، تولید و صادرات کشور شده است که این امر در تعارض با تحقق شعار سال تحت عنوان مهار تورم و رشد تولید بوده و پیامدهای منفی متعدد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد.
در این جلسه استاندار فارس و سایر مدعوین به بیان دیدگاه های خود در خصوص دستورجلسات پرداختند.
در این جلسه پس از طرح موضوع و بحث و بررسی حاضران موارد زیر مصوب شد:
– نسبت به تشکیل فوری جلسه با حضور مدیر کل برنامه و بودجه، معاون عمرانی استانداری، رئیس اتاق بازرگانی، مدیر کل تامین اجتماعی و نمایندگان پیمانکاران استان فارس برای حل اصولی مشکل لیست بیمه کارفرمایان اقدام گردد.
– دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گزارش اجرایی شدن مصوبات شش ماهه قبل را حداکثر ظرف مدت ۲ هفته اعلام نماید.
– دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری در رابطه با تخصیص ارز مورد نیاز واردات ماشین آلات کشاورزی با وزیر محترم صمت، وزیر جهاد کشاورزی و بانک مرکزی مکاتبه نماید.
– اداره کل گمرکات استان فارس فرآیند ترخیص قطعات یدکی خطوط تولیدی را تسهیل نمایند.

/پایان متن/