رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی آموزش فنی و حرفه‌ای فارس گفت: هفت هزار دانش‌آموز فارسی در طرح تابستانه مهارت در ۲ سطح مهارت‌آموزی و کارآموزی آموزش‌های مهارتی را فراگرفتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار، محمدکاظم شمس افزود: در قالب این طرح از ۱۵ تیر تا نیمه شهریور ماه ۶۰۰ دوره آموزشی مهارتی در فارس برگزار شد.
شمس با بیان اینکه این طرح به رشد خلاقیت، نوآوری و کسب مهارت‌های کسب و کار منطبق با ظرفیت‌های واقعی اشتغال موجود در جامعه کمک می‌کند، گفت: دانش‌آموزان با شرکت در این دوره‌های مهارتی کوتاه مدت بهتر می‌توانند مسیر تحصیلی و شغلی آینده خود را ترسیم کنند.
وی اعلام کرد: این طرح سه‌ساله است و دانش‌آموزی که از شرکت در دوره‌های امسال تابستانه مهارت جاماندند می‌توانند در سال‌های آینده از این امکان استفاده کنند و دانش‌آموزانی که امسال در این دوره‌های مهارتی حضور یافتند می‌توانند در سال‌های آینده از دوره‌های تکمیلی یا دیگر دوره‌ها استفاده کنند.
شمس ادامه داد: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس ۳۰۰ کارگاه دولتی و هزار و ۱۰۰ آموزشگاه خصوصی دارد و دوره‌های آموزشی تابستانه مهارت در بخش دولتی به صورت ۱۰۰ درصد رایگان و در بخش خصوصی با تخفیف ۵۰ درصدی ارائه شد.
رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس با بیان اینکه دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله پیش از شرکت در دوره‌های آموزشی تابستانه مهارت رغبت سنجی و استعداد سنجی شدند، گفت: این دوره‌ها در چهار خوشه صنعت، شامل دوره‌هایی مانند برقکاری، جوشکاری، الکترونیم، برق خورشیدی، روباتیک، هوش مصنوعی و کامپیوتر، تعمیر تلفن همراه و سرویس وسایل سرمایشی، خوشه خدمات و مشاغل خدماتی مانند خیاطی، عکاسی، خلاقیت در عکاسی، دکوراسیون داخلی و کمک‌های اولیه، خوشه فرهنگ و هنر مانند انواع صنایع دستی، گوهر تراشی و گوهر شناسی و خوشه کشاورزی و مشاغل سز مانند پرورش گیاهان دارویی، آپارتمانی و تراریوم برگزار شد.
وی عنوان کرد: تابستان امسال استقبال بیشتر دانش آموزان فارسی از رشته‌های IT، خلاقیت در عکاسی و پرورش گیاهان آپارتمانی و تراریوم بوده است.

رئیس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس یادآور شد: طرح تابستانه مهارت با تفاهم هفت جانبه آموزش فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش، کمیته امداد، تعاون کار و رفاه و اجتماعی، دانشگاه آزاد، بسیج سازندگی و صدا و سیما از امسال اجرا شد، در ۲ گروه سنی ۱۲-۱۵ سال و ۱۵-۱۸ سال برگزار می‌شود و تا ۲ سال آینده هم ادامه دارد.

/پایان متن/