رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز گفت: با توجه به تکمیل ظرفیت دارالرحمه، انتقال متوفیان به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، علی‌محمد ابراهیمی اظهار کرد: دفن اموات در ارامستان دارالرحمه شیراز با ۴۲هکتار وسعت از سال ۱۳۴۶ آغاز شده و تا به امروز به مدت ۵۴ سال در حال خدمات‌رسانی به شهروندان و دفن اموات است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ آرامستان ثبت شده در شیراز وجود دارد که از این تعداد ۳۲ آرامستان تحت عنوان آرامستان‌های محله‌ای هنوز فعال هستند.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز افزود: با توجه به تکمیل ظرفیت دارالرحمه، امروز در معابر آن نیز شاهد دفن متوفیان در قبرهای چند طبقه هستیم که با بسته شدن مسیرهای دسترسی، تردد خانواده‌های متوفیان و افراد کم توان برای زیارت قبور با مشکل مواجه می‌شود.

ابراهیمی گفت: با توجه به این مسأله، انتقال دارالرحمه به آرامستان بهشت احمدی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

او با اشاره به ظرفیت‌های آرامستان بهشت احمدی گفت: با توجه به نیاز شهر در حال حاضر آرامستان بهشت احمدی با ۴۶۶ هکتار وسعت آماده انتقال و دفن اموات است و تاکنون ۸ هزار نفر از اموات در این آرامستان دفن شده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز از امکانات موجود درفاز یک آرامستان بهشت احمدی را مجموعه ساختمان پذیرش و خدمات – سالن برگزاری نماز میت – سالن انتظار مراجعین-غرفه‏ های خدماتی- سرویس‏های بهداشتی در محوطه- انتظامات – ساختمان برق اضطراری و روشنایی – مدیریت خودروهای حمل درگذشتگان – مجموعه غسالخانه و سایر بخشهای مورد نیاز از جمله امکانات این سایت است که آماده خدمات دهی برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز همچنین گفت: پایانه حمل متوفیان، ایستگاه‌های رفاهی، ایجاد خط اتوبوس از پایانه شهرک سعدی تا آرامستان بصورت رفت‌وبرگشت در روزهای پنج‌شنبه و جمعه از دیگر امکانات آرامستان بهشت احمدی است.

ابراهیمی بیان کرد: نرخ‌نامه خدمات قابل ارائه در آرامستان بهشت احمدی مصوب شورای اسلامی شهر شیراز در سال ۱۴۰۲ در خصوص تدفین مشخص شده است و طبق مصوبه شورای اسلامی شهر، فروش قبور خانوادگی در این آرامستان آغاز شده است.

او از در نظرگرفتن قطعه شهدا و دفن ۲ شهید گمنام در آرامستان بهشت احمدی در سال‌های قبل خبر داد.

ابراهیمی از کاشت درختان در محوطه فضای سبز بهشت احمدی نیز به یاد اموات توسط بازماندگان صحبت کرد و گفت: در فاز ۲ طراحی، مکانی به‌عنوان باغ یادبود جهت کاشت درخت به یاد اموات و درگذشتگان دیده شده است.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز همچنین از ساماندهی و بهسازی آرامستان دارالسلام خبر داد و گفت: طبق طرح مصوب سازمان میراث فرهنگی استان فارس و با هماهنگی و نظارت آن سازمان، کار احیا و بهسازی و تثبیت قبور آرامستان تاریخی دارالسلام که در اولویت شهری قرار دارد و به‌زودی در عملیات اجرایی تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی شروع خواهد شد و با تمام توان از این گنجینه بزرگ تاریخی و مذهبی حمایت و برای بازسازی آن گامی بلند برمی‌داریم.

ابراهیمی عنوان کرد: با توجه به قدمت این آرامستان و ارزش‌های تاریخی فرهنگی مرمت و بهسازی آن در دستور کار سازمان قرار دارد.

او با توجه به اهمیت موضوع اضافه کرد: تحقق این امر، همت، همکاری و هماهنگی میان نهادهای ذیربط شامل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و اداره اوقاف و امور خیریه را با شهرداری شیراز طلب می‌کند‌.

/پایان متن/