مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در خصوص آخرین وضعیت سدهای درحال ساخت در استان فارس گفت: در حال حاضر سه سد در حال ساخت در استان فارس وجود دارد که یک سد هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است که پیشنهاد افتتاح یا آبگیری آن در سفر دوم ریاست جمهوری داده شده است.

سیاوش بدری روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سد مخزنی هایقر واقع در ۲۲کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فیروزآباد قرار دارد ، حجم آب این سد بیش از ۲۲۰میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: این سد در حال حاضر آماده بهره‌برداری شده، هم‌اکنون ذخیره پشت این سد نزدیک به ۲۰میلیون مترمکعب است که پیشنهاد افتتاح یا آبگیری این پروژه در سفر دوم ریاست جمهوری داده شده است.

بدری یادآور شد: سد نرگسی واقع در شهرستان کازرون هم با حجم مخزن ۱۱۳میلیون متر مکعب، ۷۲درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برنامه‌ریزی‌ها به نحوی انجام شده که با تأمین منابع مالی، آبگیری آزمایشی سد نرگسی در اسفندماه سال آتی انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس عنوان کرد: سد شهید سلیمانی یا سد کوار با ۲۰۱میلیون مترمکعب حجم‌ مخزن و نزدیک به ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی نیز از سدهای در حال احداث فارس محسوب می‌شود.

وی افزود: با بهره‌برداری از این سه سد حدود ۶۰۰میلیون‌مترمکعب به حجم مخازن در سطح استان افزوده می‌شود.

بدری اضافه کرد: امسال سال آبی بسیار خوبی را پشت سر گذاشتیم و شاهد بارندگی‌های قابل‌توجهی در غرب استان فارس و مناطق شمالی بودیم، در حقیقت بیش از ۴۲۶میلیون مترمکعب رهاسازی در بخش کشاورزی از سد درودزن داشتیم و بنا بر آماری که سازمان جهاد کشاورزی ارائه داده بالغ بر ۴۰۰هزار تُن برداشت گندم از این حوزه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اظهار کرد: همچنین برای نخستین بار به میزان ۳۸میلیون مترمکعب، حقابه زیست محیطی به صورت کاملاً مجزا از بخش کشاورزی رهاسازی و این میزان از آب در مسیر دریاچه بختگان سرازیر شده است.

/پایان متن/