برای سومین بار بعد از سال‌ها مشاهده پلنگ در مناطق شکار ممنوع کوه هوای لامرد فارس مجددا تردد این گونه با ارزش از سوی محیط‌بانان و مامواران حفاظت محیط‌زیست این شهرستان تایید شد.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد از مشاهده یک قلاده پلنگ که به تازگی تصاویری از آن به دست آمده است خبر داد و افزود: این موضوع نشان می‌دهد قلمرویی وسیع در اختیار پلنگ قرار دارد.

گونه مشاهده شده در کوه‌های منطقه علامرودشت لامرد در استان فارس

به گفته حمزه برومند فر در پی نصب دوربین تله در نقاط مختلف منطقه کوه هوا چندین ماه پیش پلنگ مشاهده شده و در هفته گذشته نیز این دومین بار است که بار در نقطه‌ای دیگر در این زیستگاه بی‌نظیر شاهد ثبت تصویری زیبا از این گونه با ارزش هستیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد ادامه داد: این یک خبر خوب برای طبیعت دوستان و حافظان این شهرستان و کوه هوای علامرودشت (لامرد) است.
برومندفر اظهار امیدواری کرد: با ثبت این گونه ارزشمند در این زیستگاه عالی شاهد ثبت گونه‌های دیگر و زادآوری گونه باارزش پلنگ باشیم.
وی اضافه کرد: کوه هوا به دلیل پتانسیل بالا از لحاظ تعداد گونه های حیات وحش زیستگاه عالی و بالقوه برای پلنگ ایرانی است، این راهم باید مد نظر قرار داد که این گونه و دیگر گونه‌های موجود در این منطقه به خاطر وجود دام‌های اهلی، سگ‌های گله و شکارچیان گاه در معرض خطر قرار دارند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد ادامه داد: می‌طلبد در این خصوص برنامه های جدی و آموزش‌های بیشتری به جامعه محلی داده شود که در صورت مواجه شدن با این گونه چه عکس العملی داشته باشند و همچنین در صورت خسارت به گوسفندانشان احساسی عمل نکند که باعث آسيب به این گونه باارزش شود.
برومند فر در ادامه گفت: با توجه به فاصله زیاد بین محل مشاهده پلنگ قبلی و پلنگ جدید امید می رود که در این زیستگاه تعداد این گونه با ارزش بیشتر از آن باشد که قابل پیش‌بینی است و با اطمینان می توان گفت با اقدامات صورت گرفته در آینده‌ای نه چندان دور شاهد ثبت توله‌ها و تعداد بیشتر این گونه خواهیم بود.
/پایان متن/