مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه پایش علمی مخاطرات و تهدیدهای محیط زیست یک اولویت است اظهار داشت : استان فارس در معرض کم‌آبی شدید قرار دارد و حتی در حوزه خاک و کشاورزی مشکلات بسیاری داریم؛ چراکه بسیاری از کارهای صورت‌گرفته برمبنای روش‌های علمی انجام نشده است.

عطا پورشیرزاد شامگاه شنبه در نشست نخستین همایش معرفی توانمندی‌های خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شیراز در حوزه محیط ‌زیست از دانشگاه شیراز برای برگزاری این رویداد سپاسگزاری کرد و با بیان اینکه پایش علمی مخاطرات و تهدیدهای محیط زیست یک اولویت است گفت: اینکه امروزه در تمام حوزه‌های محیط‌زیستی مانند آب و خاک و… دچار بحران هستیم؛ برکسی پوشیده نیست و نقش و جایگاه دانشگاه‌ها در حل مسائل و بحران‌های محیط‌زیستی برهمگان پر واضح است.

پورشیرزاد ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های مختلف دانشگاه شیراز و اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: پیش‌تر تفاهمنامه‌ای با دانشگاه شیراز در ابعاد مختلف داشته‌ایم و بعد از آن، با راه‌اندازی پژوهشکده‌ی آب و محیط‌زیست دانشگاه شیراز این همکاری بیش‌تر شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز از دانشگاه‌های برتر کشور است ادامه داد :ما افتخار داریم که می‌توانیم از ظرفیت‌ها و امکانات این دانشگاه بهره‌مند شویم، استان فارس در معرض کم‌آبی شدید قرار دارد و حتی در حوزه خاک و کشاورزی مشکلات بسیاری داریم؛ چراکه بسیاری از کارهای صورت‌گرفته برمبنای روش‌های علمی انجام نشده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: ازهمین رو نقش دانشگاه شیراز در حل مسائل و مشکلات موجود استان بسیار مهم و مؤثر خواهد بود و هرچه ارتباطات دانشگاه با دیگر نهادها ازجمله اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس بیش‌تر شود، شاهد برکات بیش‌تری خواهیم بود.

قاسم نهاوندی معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس نیز در این نشست با تقدیر از مسوولان دانشگاه شیراز و با یاد آوری اهمیت خدمات آزمایشگاهی برای حفظ محیط زیست افزود: آزمایشگاههای معتمد محیط زیست گواهینامه‌های لازم در زمینه‌ی پایش و آنالیز منابع محیطی از سازمان حفاظت محیط زیست، دریافت کرده اند. این گواهی به جهت ارائه‌ی خدمات لازم برای سنجش خود اظهاری واحدهای صنعتی، تولیدی و … با کمک تکنولوژی‌های به‌روز و دستگاه‌های پیشرفته به منظور سنجش میزان آلودگی تولید شده، توسط سازمان به آزمایشگاه محیط زیست معتمد داده می شود.

نهاوندی در ادامه بر ضرورت تقویت این آزمایشگاه ها و بهره گیری از توان تخصصی آن تاکید کرد و گفت: استفاده از توان تخصصی آزمایشگاه‌های محیط زیستی برای مشاوران، مدیران، تنظیم‌کنندگان، متخصصان بهداشت و ایمنی و تیم‌های تحقیقاتی در مراکز مختلف ضروری است. تکنسین‌های آزمایشگاهی برای شناسایی و تعیین کمیت مواد، آزمایشات آزمایشگاهی را انجام می‌دهند. این آزمایشگاه‌ها آلودگی‌هایی را که بر محیط زیست و سلامت انسان و حیات وحش تأثیر می‌گذارد، آزمایش می‌کنند. این آزمایشات با پیشرفته‌ترین ابزار در آزمایشگاه ایمن پایش انجام می‌شود.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در پایان بر لزوم توسعه تحقیقات کارشناسی برای تبیین جایگاه آزمایشگاههای معتمد تاکید کرد و افزود: امروزه آزمایشگاه محیط زیست در زمینه کاهش آلودگی‌ها محیطی از جمله آلودگی‌های صوتی، آب و پسماند کمک زیادی انجام می‌دهد. هر ساله شاهد افزایش آلودگی هوای شهرهای پر جمعیت و صنعتی هستیم. رشد چشمگیر صنایع و عدم توجه به نکات مؤثر بر جلوگیری از آلودگی، باعث بروز مشکلات زیست محیطی شده است.با توجه به این موضوع که آلودگی صنایع و کارخانه‌ها باعث افزایش روز به روز آلاینده‌های محیط زیست شده است، نیاز به ارزیابی این آلودگی‌ها و همینطور پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش و یا از بین بردن آن هستیم و مدیریت و برنامه‌ریزی برای رفع و کاهش آلودگی‌های محیط زیستی بدون اتکاء بر اندازه‌گیری‌های درست و قابل اطمینان توسط آزمایشگاه محیط زیست ممکن نیست .

دکتر حبیب دانش‌منش رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز هم در آیین گشایش همایش معرفی توانمندی‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شیراز در حوزه محیط‌زیست، با بیان این مقدمه که دانشگاه به‌عنوان مرجع علمی در جامعه شناخته شده است و از ارکان اصلی دانشگاه، پژوهش و آزمایش می باشد، اظهار کرد: آزمایشگاه مرکزی به‌عنوان قلب مرکز پژوهش دانشگاه شناخته می‌شود؛ از همین‌رو لازم دیدیم خدماتی را که می‌توانیم از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز به جامعه ارائه دهیم، در قالب این همایش معرفی کنیم.

دکتر محمدحسین شیخی مدیر مدیر امور پژوهشی دانشگاه شیراز نیز در این همایش، با اشاره به اینکه امروزه در دنیا بحث محیط‌زیست یکی از مباحث بسیارمهم به شمار می‌رود و از اصولی‌ترین و محوری‌ترین مسائل کشورها ازجمله ایران است، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات کشورها به این دلیل است که با موضوعات مختلف برخورد علمی نشده است؛ در این میان، نقش دانشگاه‌ها در حل این مسائل باتوجه به ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی که دارند؛ بسیار مهم و مؤثر است.

دکتر امین حق‌نگهدار، مدیر پژوهشکده آب و محیط‌زیست دانشگاه شیراز نیز در افتتاحیه همایش معرفی تجهیزات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز گفت: امیدوارم این همایش، شروعی باشد برای همکاری هرچه بیشتر و بهتر دانشگاه با نهادهای وابسته محیط‌زیست؛ چراکه امروزه بحران‌هایی که در حوزه‌ی آب و محیط‌زیست داریم در ایران و جهان برکسی پوشیده نیست و همه‌ی این مشکلات که کاملا ماهیتی بین‌رشته‌ای دارد، تمام اعضای جامعه را درگیر می‌کند.

همایش یک‌روزه معرفی توانمندی‌های ارائه‌ی خدمات آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز در حوزه‌ی محیط‌زیست، پس از برگزاری آیین گشایش، با دو نشست تخصصی به کار خود ادامه داد. بازدید شرکت‌کنندگان همایش، از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز نیز پایان‌بخش این رویداد بود.

/پایان متن/