استاندار فارس گفت: ۸۳۷ پروژه با اعتبار بالغ بر ۴۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان امسال به مناسبت هفته دولت در استان فارس به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمدهادی ایمانیه در نشست خبری خود که به‌مناسبت فرا رسیدن هفته دولت برگزار شد، گفت: ۸۳۷ پروژه با اعتبار بالغ بر ۴۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان امسال به مناسبت هفته دولت در استان فارس به بهره‌برداری خواهد رسید و همزمان با سفر هیئت دولت به استان افتتاحیه رسمی صورت خواهد گرفت.

او در خصوص پروژه‌های فرهنگی و قرآنی استان، گفت: تنها پروژه فرهنگی قرآنی در مجتمع فرهنگی قرآنی مرودشت با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح خواهد شد و اداراتی نظیر تبلیغات اسلامی، ارشاد و… نیز در این هفته پروژه‌های فرهنگی را به بهره‌برداری خواهند رساند.

ایمانیه در خصوص روند احداث موزه قرآنی شیراز نیز گفت: روند احداث موزه قرآنی با محوریت حرم مطهر شاهچراغ (ع) و با مشارکت شهرداری شیراز در حال انجام بوده که ۱۲ میلیارد از طریق خیر و ۲۰ میلیارد تومان از سمت وزارت کشور به این موزه اختصاص یافته است.

استاندار فارس افزود: در سال گذشته ۷۸۲ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که نسبت به امسال شاهد ۶ برابر شدن اعتبار ریالی پروژه‌ها در هفته دولت هستیم.

او با اشاره به اینکه شهرستان شیراز از نظر تعداد پروژه با ۱۲۶ پروژه با اعتبار ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در صدر شهرستان‌ها قرار دارد، گفت: به ترتیب شهرستان‌های سپیدان، داراب، کوه چنار، خفر، قیر و کارزین در جایگاه‌های بعدی تعداد پروژه‌های هفته دولت قرار دارند.

مقام عالی دولت در فارس، رتبه‌بندی اعتبار پروژه‌های هفته دولت شهرستان‌ها را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: شهرستان نی‌ریز به دلیل وجود پروژه توسعه کارخانه فولاد با اعتبار ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رتبه نخست اعتبارات پروژه‌های هفته دولت استان را به اختصاص داده است.

او با بیان اینکه صنایع و اداره‌کل صمت استان بیشترین سهم اعتبارات را در پروژه‌های هفته دولت داشتند و گفت: در بین سازمان‌های استان، شهرداری‌ها با ۱۴۵ پروژه و ۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان راهداری ۱۰۶ پروژه با ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس در رتبه سوم قرار دارد.

استاندار فارس نخستین طرح شاخص هفته دولت امسال در استان فارس را افتتاح فاز توسعه کارخانه فولاد غدیر نی‌ریز با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: فاز توسعه‌ای کارخانه فولاد کوار، آزاد راه شیراز_اصفهان با اعتبار ۶ هزار میلیارد تومان، توسعه و توزیع کربنات سدیم فیروزآباد ۳۰ هزار میلیارد تومان، افتتاح باند دوم جهرم ـ لار به طول ۴۰ کیلومتر، ایستگاه عادل‌آباد خط دوم مترو شهر شیراز، افتتاح بیمارستان امام حسین (ع) فسا، پردیس سینمایی جوان شیراز از دیگر پروژه‌هایی هستند که در هفته دولت افتتاح می‌شود.

او با بیان اینکه آزاد راه شیراز اصفهان، بیمارستان امام حسین (ع) فسا و ساختمان سد هایقرفیروز آباد پروژه‌های با بیش از ۱۰ سال سابقه بوده که در دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: ۶ هزار و ۵۰۰ شغل مستقیم و ۳۰ هزار اشتغال غیر مستقیم پروژه‌های هفته دولت استان فارس ایجاد می‌کند که ۲۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پروژه‌ها توسط بخش خصوصی تامین شده است.

ایمانیه با اشاره به اینکه استان فارس نوبت قبل سفر هفتم استانی هیئت دولت بود، اظهار کرد: طبق قائده در سری دوم سفر‌ها باید اکنون نوبت استان فارس باشد، اما بنابه تصمیمات هیئت دولت، بعد از استان ایلام نوبت به فارس خواهد رسید.

استاندار فارس روند ساخت تالار بزرگ شیراز را مورد توجه قرار داد و گفت: کار ساخت و ساز این تالار از سر گرفته شده و پیمانکار قبلی مشغول کار است، اما روند به کندی پیش می‌رود از این رو تفاهم نامه بین شهردار شیراز و مدیرکل شیراز تالار ابوریحان و تالار بزرگ شیراز برای مشارکت شهرداری منعقد خواهد شد وامیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۳ شاهد اتمام این پروژه باشیم.

مقام عالی دولت در فارس از وضعیت مدیریت توریست و صنایع دستی استان ابراز رضایت نکرد و گفت: از وضعیت فعلی با توجه به افزایش توریست خصوصا در بخش سلامت استان راضی نیستم و تغییراتی در مدیریت این بخش استان رخ خواهد داد.

او با بیان اینکه پاشنه آشیل سرمایه گذاری در استان فارس در دو بخش عدم وجود زیرساخت‌های لازم انرژی استان و کمبود تسهیلات بانکی است، گفت: انتقال آب خلیج فارس گامی بزرگ در راستای تامین انرژی آب استان است و مدیریت استان تمام تلاش خود را در تحقق حمایت از سرمایه گذاران داشته است.

ایمانیه ادامه داد: هر سرمایه گذاری که در مسیر خط لوله انتقال آب مایه به سرمایه گذاری است، ضمانت تامین آب و استعلام مثبت با استانداری خواهد بود همچنین برج فناوری پارک علم و فناوری استان فارس آماده افتتاح است وهمزمان با سفر هیئت دولت به بهره برداری خواهد رسید.

/پایان متن/