مدیرکل صداوسیمای فارس در سیزدهمین همایش سوگواره ملی شعر عاشورایی اقوام و عشایر کشور در شیراز گفت: رنگین کمان اقوام با همه تنوع و رنگارنگی که از پوشش تا پویش و از روش تا منش در درون خود دارند بزرگترین ظرفیت فرهنگی کشور هستند که در بسیاری از موارد از این ظرفیت عظیم آنگونه که باید استفاده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار، احمد پهلوانیان افزود: این ظرفیت فقط ظرفیت فرهنگی نیست بلکه ظرفیت بزرگ سیاسی، اجتماعی، امنیتی و فرهنگی است و همه این حوزه بهم پیونده خورده است.

مدیرکل صداوسیمای فارس اضافه کرد: اگر ظرفیت بزرگ اقوام و عشایر که حافظان حریم ها و حرمت ها و مرزداران اندیشه، فرهنگ، فکر و آداب و رسوم هستند را بشناسیم و هم افزایی ایجاد کنیم و از آن بهره ببریم ضامن حفظ وحدت ایران عزیز خواهد بود.

پلهوانیان ادامه داد: شعر همسایه دیوار به دیوار دلهای رحمانی و دریافت های وحیانی است و شاعر دریچه قلبش به روی آسمان باز و پنجره فهمش به سوی الهام رحمانی گشوده است و شعر و شاعر از دیرباز جایگاه کم نظیر و در مواردی بی نظیری داشته است.

مدیرکل صداوسیمای فارس افزود: فردوسی بزرگترین اسطوره پرداز پارسی گو، نظامی حکیم بزرگ، سنایی شاعر حکمت آموز، محتشم کاشانی عزاگوی آل الله و سالار شهیدان و عمان سامانی که حادثه عاشورا و کربلا را با بیان عرفانی گفت همگی با زبان ها، گویش ها و لهجه های مختلف از ترک و ترکمن گرفته تا کرد و کرمانج، لر ،عرب ،فارس ،سیستانی و غیره همه زیر یک پرچم که پرچم شعر است گرد آمده اند.

احمد پهلوانیان افزود: چه مناسبت شایسته ای است که این سوگواره در شهر حافظ و سعدی شهر شیراز برگزار می شود شاعرانی که در اوج قله تغزل عرفانی و اوج قله پارسی گویی حکمت آموز قرار دارند.

مدیرکل صداوسیمای فارس اضافه کرد: علاقه به شعر در هر زبان، قوم و عشیره در جان ایرانی قرار دارد و این محور دوم وحدت است همانگونه که تنوع اقوام محور وحدت بود شعر هم محور وحدت است.

پهلوانیان افزود: با هر رنگی و اندیشه ای، چه شیعه و اهل سنت و چه مسلمان و غیر مسلمان همه زیرپرچم حسین بن علی علیه السلام جمع اند و عشق و مهر اباعبدالله است که دل ها را به هم نزدیک می کند و پیوند می زند و این سه محور وحدت در این سوگواره دلنشین و شورانگیز به زیبایی کنار هم نشسته است.

/پایان متن/