رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی مصوبات کمیسیون تلفیق در زمینه دیپلماسی آب، در برنامه هفتم توسعه را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کارمحمدجواد عسکری با اشاره مصوبات کمیسیون تلفیق در حوزه آب، بیان کرد: کمیسیون تلفیق در جلسه عصر امروز خود موضوع دیپلماسی آب را مد نظر قرار داد.

وی افزود: کمیسیون مصوب کرد؛ در راستای اعتلای دیپلماسی آب کشور وزارت امور خارجه موظف است با همکاری وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست و با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی کشور نسبت به تدوین سند و نقشه راه دیپلماسی کلان کشور اقدام و ماموریت های زیر را مدنظر قرار دهد:

دیپلماسی آب پویا و منعطف چند لایه و منطبق با شرایط زمانی و مکانی مختلف

شناخت و درک عوامل و محرک‌های سیاسی با سایر محرک‌های منطقه‌ای و بین‌المللی موثر بر آب‌های مرزی و مشترک کشور در مقیاس حوضه آبریز فرامرزی

احصای فرصت‌ها و ما به ازاهای اقتصادی با سایر فرصت‌های مناطق مختلف قابل طرح در مذاکرات مرتبط با منابع آبی مرزی و مشترک

راهکارها و اقدامات لازم فنی، سیاسی، محیط زیستی و حقوقی بین‌المللی جهت استیفای حقابه ایران از منابع آب مرزی و مشترک

ترسیم سناریوهای مختلف محتمل مرتبط با منابع آب مرزی و راهکارهای متناظر با هر سناریو

مشخص کردن و تعیین تکلیف موضع و برنامه کشور برای استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی معاهدات و توافقات دوجانبه و کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با منابع آب مرزی و مشترک و محیط زیست.

عسکری در بخش مذکور ادامه داد: به منظور بهره‌بندی از همه ظرفیت‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، آموزشی، بهداشت و حمل و نقل بین‌المللی می‌بایست کلیه دستگاه‌های ذی‌رببط همکاری و تعامل لازم را با دستگاه‌های فوق الذکر انجام دهند.

عسکری در ادامه با اشاره به بررسی موضوع شیرین سازی آب در کمیسیون تلفیق بیان کرد: در این بخش کمیسیون وزارت نیرو را مکلف کرد تا با مشارکت بخش خصوصی و تا پایان قانون برنامه هفتم توسعه، تمهیدات لازم را جهت تامین، طراحی و ساخت حداقل ۷۰ درصد از آب شیرین کن‌های مورد نیاز استان‌های واقع در سواحل خلیج فارس و دریای عمان را از طریق خرید تضمینی آب شیرین شده و نیز مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب شیرین‌کن‌ها از طریق انتقال فناوری به داخل از طریق جهاد دانشگاهی، دانشگاه‌ها مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان به انجام رساند.

وی افزود: همچنین کمیسیون مصوب کرد در راستای پایدار نمودن شرایط دریای خزر دولت مطالعات تمهیدات و اقدامات لازم را انجام دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین کمیسیون تلفیق وزارت نیرو را مکلف کرد تا طی دو سال اول برنامه نسبت به تکمیل،تجهیز و ساماندهی شبکه کمی و کیفی پایش منابع آب کشور با بهره‌گیری از فناوری‌های روزآمد و راه‌اندازی سامانه ملی حسابداری آب، زیر نظر شورای عالی آب اقدام نموده و با همکاری سازمان هواشناسی و بخش‌های مصرف کننده آب، سامانه ملی مرجع داده‌های آب کشور، مرجع هرگونه سیاست گذاری در دستگاه مختلف کشور باشد.

عسکری ادامه داد: همچنین کمیسیون وزارت نیرو را مکلف کرد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی طی ۲ سال اول برنامه روش شناسی تعیین بیلان آب را همگام با استانداردهای جهانی تهیه کرده و هر ساله بیلان منابع و مصارف آب را به روز رسانی و ارائه نماید.

/پایان متن/