شورای حفاظت از منابع‌آب‌ استان‌ فارس و سازگاری با کم‌آبی در استانداری فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌‌‌‌ای فارس شورای حفاظت از منابع آب استان و سازگاری با کم آبی به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس و کلیه اعضا در سالن سردار شهید سلیمانی استانداری تشکیل شد.

سیاوش بدری مدیرعامل‌ آب‌ منطقه‌ای فارس ضمن تسلیت به مناسبت حادثه حمله ناجوانمردانه تروریستی به حرم حضرت شاهچراغ‌(ع) ابراز امیدواری کرد مسببین حادثه به سزای عمل ننگین خود برسند.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی گفت وضعیت منابع آب استان به نقطه ای رسیده است که مدیریت آن نیاز به همراهی و همفکری کلیه دستگاههای مرتبط دارد.

ایشان افزود این همدلی را می توان در اتمام ابر پروژه  خط دوم انتقال آب شرب به کلانشهر شیراز مشاهده کرد.

بدری اضافه کرد در موضوع مدیریت منابع آب زیرزمینی  بیش از هر زمان دیگر نیازمند فراهم شدن ساز و کار مناسب برای  تحویل حجمی آب به بهره‌برداران از طریق نصب کنتور بر روی کلیه چاه‌ها به منظور جلوگیری از اضافه برداشت می باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس تاکید کرد با توجه به اینکه قانون گذار تهیه کنتور را بر عهده بهره بردار قرار داده است و به منظور کمک به کشاورزان عزیز، تسهیل شرایط اعطای تسهیلات خرید کنتور می تواند کمک ساز باشد .

طهمورث یوسفی مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور نیز گزارشی از وضعیت فرونشست در مناطق استان ارائه داد و تاکید کرد باید هر چه زودتر شرایط جلوگیری از گسترش فرونشست فراهم شود.

 در ادامه محمدهادی ایمانیه استاندار فارس بر اهمیت منابع آب صحّه گذاشت و در راستای لزوم مدیریت هرچه بهتر این منابع بدون جایگزین گفت: برنامه‌های آب آنقدر گسترده است که چنانچه هفته‌ای یک مرتبه هم به موضوع  آب پرداخته شود باز هم کم است. بنابراین توصیه می شود هر سه دستگاه متولی در جلساتی منظم نسبت به انسجام مدیریت بهتر آب اقدام کرده و بر حسب نیاز دستگاههای مرتبط دعوت شوند.

ایمانیه اضافه کرد در موضوع نصب کنتور بر روی تمام چاه‌های استان باید از ظرفیت سیستم بانکی استفاده شود و طی جلساتی با مدیران عامل بانک‌ها شرایط نصب تجهیزات اندازه گیری به منظور مدیریت هر چه بهتر منابع آب فراهم شود.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان ادامه داد در خصوص پدیده فرونشست با کمک گرفتن از دانشگاه و اساتید مجرب نقشه راهی برای کنترل فرونشست تهیه شود ولیکن مشروط بر اینکه در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.

استاندار فارس افزود سازمان جهاد کشاورزی تا اول مهرماه دستورالعمل لازم را برای اصلاح الگوی کشت مخصوص محدوده های مطالعاتی استان تهیه کند و در یکی از شوراهای تصمیم گیر استان مانند شورای تامین  مطرح کند.

ایمانیه همچنین  گفت شرکت آب و فاضلاب استان نسبت به تنظیم قرارداد برای در اختیار قرار دادن پساب نقاط جمعیتی اقدام نماید.

 رئیس شورای حفاظت آب استان افزود انتقال آب از دریا به جد دنبال می‌شود و جانمایی کارخانجات و یا واحدهای صنعتی در مسیر عبور خط انتقال را بهترین راهکار برای کمک به سرعت انجام کار عنوان کرد.

استاندار فارس در پایان ضمن قدردانی بابت آغاز به کار مطالعه طرح جامع آب در شرکت آب منطقه‌ای، بر ادامه جلسات هم اندیشی تا نهایی شدن طرح جامع آب استان تاکید کرد.

/پایان متن/