معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس مدعی‌ست که ۷۰ درصد از برنامه الگوی کشت در این استان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، اجرایی شده است.

حمید دبیری چهارشنبه چهارم مرداد با اشاره به اینکه در مجموع ۳۰ محصول به‌عنوان الگوی کشت فارس اعلام شده است، به خبرنگاران گفت: براساس این برنامه کشت ۱۵ محصول اساسی مثل گندم، جو و غلات و محصولات سبزی و صیفی در این برنامه قرار داشت.

او با بیان اینکه در تلاش هستیم اعتباراتی که به استان تعلق می‌گیرد را به سمت الگوی کشت ببریم، اظهار کرد: به‌عنوان مثال اگر هزینه‌ای برای دانه‌های روغنی در نظر گرفته شود به طرف کلزا می‌بریم که در الگوی کشت است؛ اما تسهیلات خاصی بابت اجرای الگوی کشت در اختیار کشاورزان قرار نگرفته است.

دبیری با اشاره به اینکه در محصولاتی مثل گندم، جو، یکسری از سبزی و صیفی‌جات و ذرت مطابق با الگوی کشت پیش رفته‌ایم، خاطرنشان کرد: در نتیجه باتوجه به کارهای ترویجی که در فارس انجام شده، بالغ‌ بر ۶۵ تا ۷۰ درصد الگوی کشت که مدنظر تهران بوده در اکثر محصولات انجام شده است.

او با بیان اینکه کشت یکسری از محصولات از دسترس و کنترل ما خارج است، خاطرنشان کرد: به دلیل جذابیت و ارزش اقتصادی زیادی که برخی از محصولات مثل برنج دارند، کشاورز به سمت کشت این محصولات خواهد رفت.

دبیری یادآور شد: الگوی کشت برنامه‌ریزی برای ایجاد یک نظام کشاورزی پایدار است که در آن معیشت کشاورز، تولید محصولات اساسی و استراتژیک و حفظ آب‌وخاک باید در نظر گرفته شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در استان فارس با توجه به دستور ریاست سازمان جهاد کشاورزی برنامه الگوی کشت را به تفکیک هر دشت تهیه می‌کنیم تا با تغییرات ۲۵ درصدی بتوانیم مایحتاج جامعه را تامین کنیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس توضیح داد: الگوی کشت تهیه شده در استان در پنج دشت تهیه شده و ۱۰ دشت دیگر در دست اقدام است.

/پایان متن/