شهردار شیراز با همراهی جمعی اعضای شورای اسلامی شهر، معاونین، رؤسای سازمان‌ها و مدیران کل شهرداری این کلان‌شهر از پنج پروژه‌ عمرانی، خدماتی و سرمایه‌گذاری بازدید کرد.

فاز دوم ۳۰متری مرحوم حاج عزت اله فهندژ سعدی و پایانه سعدی نخستین مقصد‌های مدیریت شهری بودند که شهردار کلان‌شهر شیراز در این راستا اظهار کرد: فاز اول این پروژه با توجه به محدودیت عرض معابر و کوچه‌های شهرک سعدی، در اسفندماه سال گذشته بین آرامگاه سعدی و ۴۵ متری فشار قوی بعد از تونل به بهره‌برداری رسید.

به گفته این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز؛ در فاز دوم باید پیاده‌رو‌های آن، فضاسازی شوند که در مسیر این پیاده‌روها، ستون‌های متعدد برق وجود دارد که برچیده و ساماندهی می‌شوند.

اسدی به اتخاذ تصمیمات راهبردی در این مورد تأکید کرد.

او با اشاره به بازدید صورت‌گرفته از پایانه سعدی بیان کرد: این پایانه به مردم برای مسیر شهرستان‌های خرامه، مرودشت و زرقان خدمات ارائه می‌کند.

بنابه اظهار شهردار کلان‌شهر شیراز؛ وسایل نقلیه خدمات‌دهنده در این مسیر‌ها به صورت متفرقه و بعضا در ترمینال شهید کاراندیش مستقر هستند که با بهره‌برداری این پایانه، ساماندهی می‌شوند.

او گفت: علاوه بر این موضوع، اتوبو‌س‌های خط واحد شهری با بهره‌برداری این پایانه، جای مشخصی را خواهند داشت.

اسدی عنوان کرد: برای اتمام این پروژه، هم نیاز به کار عمرانی و هم تملکی وجود دارد که تصمیمات لازم در این مورد اتخاذ شد.

نائب‌رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز نیز که در این بازدید حضور داشت، پروژه محور مرحوم حاج عزت‌اله فهندژ سعدی را پروژه‌ای فاخر و ارزشمند دانست.

مصطفی کیانی رحیمی تصریح کرد: این پروژه در حوزه‌ای که پیرامون محدوده و فرصت‌های گردشگری بود، بسیار اثربخش و کارآمد است و به این منطقه عموما کمتر برخوردار، ارزش‌افزایی مؤثری ایجاد کرده است.

این عضو پارلمان شهری بیان کرد: نیاز است در فاز دوم پروژه با تصمیمات مدیریتی، تسهیلگری اتفاق بیافتد که طی بازدید‌های صورت‌گرفته این موضوع رقم خورد و امید است به‌زودی این پروژه ارزشمند تکمیل و تقدیم مردم شود.

او درباره پایانه سعدی نیز اظهار کرد: بر حسب نیازی که در شهرک سعدی برای احداث یک پایانه مسافربری وجود دارد، بازدیدی انجام شد و مستحدثاتی از قبل وجود داشت که نیاز بود تصمیمات کلان در آن انجام شود تا هرچه سریع‌تر این فرصت را به فعل درآورده و تقدیم مردم کنیم.

نائب‌رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز گفت: نیاز بود تملکاتی در این منطقه اتفاق بیافتد و درواقع تسهیلگری و بازنگری طراحی‌ها انجام و تصمیمات همسو با پروژه انجام شود که با درایت همکاران در حوزه مدیریت شهری این اتفاق انجام و به‌زودی شاهد خدمت‌رسانی به شهروندان خواهیم بود.

کیانی‌رحیمی با اشاره به درایت شهردار و تصمیماتی که در این کانون پرخطر ترافیکی گرفته شد، تصریح کرد: هرچند مسؤولیت مستقیم این موضوع برعهده شهردار نبود، اما با این تصمیمات و تکمیل مسیر محور خرامه-شیراز اتفاق مبارکی در این منطقه خواهد افتاد.

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه ۳ شهرداری نیز درباره پروژه ۳۰ متری مرحوم حاج عزت‌اله فهندژ سعدی اظهار کرد: این پروژه باعث گشایش بسیار خوبی در این منطقه شده است، به‌خصوص اینکه سنگ‌فرش شدن آن و در ادامه یک فضای زیبایی برای مردم شهرک سعدی ایجاد و این مسیر از جنب آرامگاه سعدی به بولوار شهید وفایی متصل خواهد شد.

محمدرضا هاجری با اشاره به بازدید پایانه سعدی به رکود چندین ساله این پروژه و هزینه‌هایی که برای تملک و ساخت این پروژه انجام‌شده، اشاره و اظهار امیدواری کرد: این موضوع سریع‌تر به سرانجام رسیده و حمل‌ونقل مربوط به خرامه و مرودشت ازطریق زیباشهر و جاده خرامه، انجام و تردد در سطح شهر کاسته شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: طراحی خروجی شهرک سعدی و اتصال آن به جاده خرامه، اقدامی مناسب است که یک طرف به زیباشهر و طرف دیگر به خرامه خواهد بود و تصادف در این جاده و محور به حداقل خواهد رسید.

شهردار منطقه ۳ شیراز به جایگاه رفیع شیخ اجل سعدی شیرازی اشاره و بیان کرد: با توجه به اهمیت آرامگاه سعدی و لزوم ساماندهی و زیبایی بخشی به اطراف این اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی و همچنین به منظور جذب هرچه بیشتر گردشگر و بالابردن کیفیت زندگی مردم در شهرک سعدی، پروژه فضای شهری و محور گردشگری شهید حاج عزت‌الله فهندژ سعدی را در ضلع شرقی آرامگاه به‌صورت سنگ‌فرش اجرا کرده‌ایم.

غلامرضا شهریاری ادامه داد: در حال حاضر عملیات زیباسازی جداره‌های این محور در دست اجرا است و قطعا با اجرای دیگر طرح‌ها نظیر احداث چندین آب نما، مبلمان شهری و فضای سبز در طول این مسیر، شهروندان شیرازی و گردشگران داخلی و خارجی ضمن مشاهده فضایی مطلوب و زیبا در اطراف آرامگاه سعدی مراجعه بیشتری به این مکان تاریخی فرهنگی خواهند داشت.

او همچنین بر ضرورت احداث ۴۵ متری انتهای خیابان نارنجستان اشاره کرد و گفت: باوجود اینکه این بخش از مسیر در حریم شهر و در حوزه اداره راه است، اما به منظور فراهم کردن زمینه رفاه و آسایش شهروندان و ارائه خدمات مطلوب به آنها، شهرداری منطقه ۳ در تلاش برای تعریض این مسیر و احداث ۴۵ متری انتهای خیابان نارنجستان به سمت جاده خرامه است.

شهردار منطقه ۳ شیراز افزود: در این راستا تملک‌هایی انجام و همچنان در دست انجام است و تلاشمان بر این است ظرف یکسال آینده این مسیر را بازگشایی کنیم تا با تعریض آن دسترسی راحت شهروندان خصوصا شهروندان شهرک سعدی به محور اصلی جاده خرامه فراهم شود.

شهریاری همچنین به عملیات تکمیلی پایانه انتهای خیابان نارنجستان اشاره و اظهار کرد: پس از سال‌ها توقف در عملیات اجرایی این پایانه، با درایت و توجه شهردار شیراز عملیات اجرایی این پروژه آغاز شده است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز در ادامه بازدید عیدانه، به بازار بزرگ پروتئین در خیابان کارگر رفته و از نزدیک این بازار را مورد بازدید قرار دادند.

شهردار کلان‌شهر شیراز در این بازدید اظهار کرد: این پروژه در سال‌های قبل شروع شده و امروز در مرحله ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد.

بنابه اظهار این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز؛ بازار پروتئین با این وسعت و طرح در کشورمان بی‌نظیر است.

اسدی گفت: این بازار برای ساماندهی صنوف عرضه‌کننده مواد پروتئینی، صیفی و لبنی هست.

او بیان کرد: این پروژه علاوه بر بازار پروتئین، خدمات رفاهی نظیر رستوران، پارکینگ و شهربازی نیز دارد که امید است در چند ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

تقاطع‌های در حال ساخت “رحمت-قائم” و “رحمت-سفیر” آخرین مقصد بازدید تیم عمرانی، اقتصادی، حمل‌ونقل و ترافیکی و معماری و شهرسازی مدیریت شهری شیراز بودند.

شهردار کلان‌شهر شیراز در این راستا اظهار کرد: دستگاه حفار کار خود را آغاز کرده و تلاشمان را انجام می‌دهیم تا این پروژه‌ها تا پایان سال آینده به بهره‌برداری و افتتاح برسند.

اسدی با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی با موانع متعددی مواجه هستیم، گفت: علاوه بر مسائل مالی، جابجایی تأسیسات، برق، فاضلاب، فیبر نوری، گاز، مخابرات و تملک املاک در مسیر را نیز داریم که شهرداری با وجود همه این مسائل و موانع، مصمم به بهره‌برداری و افتتاح این پروژه‌ها یکی پس از دیگری است.

این مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز تصریح کرد: هیچ پروژه تعطیل یا نیمه تعطیلی در شهرداری شیراز وجود ندارد و همه ارکان شهرداری شیراز با اهتمام و یکدلی در خدمت شهروندان هستند.

نائب‌رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این راستا بیان کرد: نیازمندی‌هایی در حوزه تأسیسات این تقاطع‌ها وجود دارد که با تصمیم‌گیری و ارتباطات بین دستگاهی مجموعه شهرداری شیراز و وزارت نیرو، این پروژه‌ها سر موعد به همشهریان تحویل شود.

/پایان متن/