مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا در طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) فضای منطقی را تعریف کنیم.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار، محمودرضا طالبان بعدازظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس یکهزار و هشت هکتار به فضای شهری و سکونتگاهی استان اضافه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه همچنین با اجرای این طرح ۳۰۰ هکتار به مساحت کلانشهر شیراز اضافه خواهد شد، افزود: ۴۳۹ هزار و ۷۶۰ نفر در فارس متقاضی شرکت در طرح نهضت ملی مسکن بوده‌اند که از این تعداد ۱۴۷هزار و ۲۵۵ نفر حائز شرایط لازم بوده و مورد تایید نهایی قرار گرفته‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با بیان اینکه تاکنون از واحدین شرایط اعلامی ۵۶ هزار و ۷۰۲نفر واریز وجه داشته‌اند، گفت: برای دو سال اول اجرای طرح نهضت ملی مسکن، سهم پیش بینی شده برای استان ۷۲هزار واحد است.

طالبان ادامه داد: بحث تامین زمین برای این تعداد واحد در فارس انجام شده و امروز با ۱۱ پله صعود در رتبه ۱۶ کشور در بحث تامین زمین، اخذ پروانه ساختمانی و پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در جایگاه ۱۶کشور قرار داریم.

وی تصریح کرد: در بحث تامین زمین و توافقات با بخش خصىوصی نیز فارس در رتبه نخست کشور قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با بیان اینکه در اجرای طرح ملی نهضت مسکن در ۳۱ شهر خانه‌ها به صورت یک طبقه، در ۳۸ شهر دو طبقه و مابقی شهر‌ها به صورت ٤ طبقه ساخته خواهد شد، عنوان کرد: در شهرستان‌های استهبان، شیراز، مرودشت، جهرم و یک پروژه در کازرون احداث واحد‌های مسکن ملی به صورت چهار طبقه خواهد بود.

طالبان همچنین با بیان اینکه قیمت گذاری‌ها به استان‌ها واگذار شده، اما هنوز هیچ تغییری اعلام نشده است، گفت: به دنبال تسریع در روند احداث پروژه‌های نهضت ملی مسکن، خانه‌های پیش ساخته در دستور کار قرار گرفته که در فاز نخست در شهر‌های اقلید، آباده، مرودشت و بخشی از شیراز اجرایی خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بهره‌برداری از شش قطعه آزاد راه شیراز-اصفهان، گفت: تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ این آزادراه زیر بار ترافیکی نخواهد رفت.تاکنون ۱۸۰ میلیارد تومان صرف خرید تابلو‌های راهنما در این شش قطعه شده است.

طالبان تصریح کرد: در بحث ایجاد زیرگذر حضرتی نیز از قبل مخالف بودم و بار‌ها اعلام کردم که از ایجاد نقاط جاذب سفر برای خودرو‌ها در بافت‌های تاریخی باید پرهیز کرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد من از قبل هم این بوده است که به جای ایجاد تونل در خیابان حضرتی، دو پارکینگ طبقاتی در دو طرف این خیابان احداث و مسیر‌های دسترسی از طریق خط ویژه به سمت حرم تعریف شود.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس به طرح احیای بافت تاریخی فرهنگی کلانشهر شیراز اشاره و عنوان کرد: فارغ از همه اظهارنظر‌های انجام شده باید گفت طرحی که قرار است در این محدوده اجرا شود در ۱٫۳هکتار به صورت خطی همراه با حفظ خانه‌های میراثی و واجد ارزش تاریخی در بین دو حرم خواهد بود.

طالبان با بیان اینکه شخصا مخالف تخریب بافت هستم و نظرات استاد معماریان را نیز قبول دارم، گفت: خط ترسیم شده، کمترین میزان تخریب را در بافت ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: از مهندس معماریان تقاضا می‌کنیم به عنوان مشاور در کنار ما قرار گیرند تا از نظرات علمی و فنی آنانکمال استفاده را داشته باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس خاطرنشان کرد: تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا در طرح توسعه حرم فضای منطقی را تعریف کنیم و به عنوان کسی که به بافت تاریخی و فرهنگی شیراز علاقمند است اعلام می‌کنیم کمتر از میزان ترسیم شده مداخله در بافت امکان پذیر نیست.

طالبان در خاتمه بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی در بحث سفر‌های نوروزی برنامه‌های خاصی را دنیال می‌کند و با “شعار سفر شاد، ایران آباد” به استقبال عید نوروز و میهمانان نوروزی خواهد رفت.

/پایان متن/