نماینده شیراز و زرقان در مجلس بودجه ۱۴۰۲ را بودجه ای مصرف گرایی و ناعادلانه برشمرد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ فروش نفت در بودجه ۱۴۰۲ غیر واقعی است، گفت: با این درآمدهایی که در بودجه در نظر گرفته شده، پروژه های عمرانی در سال آینده کمتر از امسال خواهد بود.

علیرضا پاک فطرت در نطق میان دستور خود در نشست علنی یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور گفت: بیانیه پارلمان اروپا در ترویست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نشان میدهد که اروپا کاملا در محاصره  تفکر امپریالیستی آمریکا است. حضرت امام (ره) فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود، بنابر این اروپا توجه کند که با این کار با ملت ایران درافتاده است، چرا که ملت ایران همه سپاهی هستند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس یازدهم خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: امروز سرنوشت اقتصاد سال آینده کشور و معیشت مردم را رقم می زنیم، بنابراین دقت کنیم به چه چیزی رأی می دهیم. قرار بود در نوشتن بودجه تحولی به وجود آید، اما در این بودجه تحولی نمی بینم. بنابراین به تذکرات مقام معظم رهبری در نوشتن بودجه کمتر توجه شده است.

وی افزود: این بودجه، بودجه ای نیست که بتواند تحولی در اقتصاد بیمار کشور به وجود آورد، این بودجه به صورت روزمره کشور را اداره می کند. این بودجه، بودجه مصرف گرایی است آن هم ناعادلانه. در این بودجه اصلا فکری به حال صرفه جویی خصوصاً در مصرف انرژی نشده است. ما ۴ برابر دنیا انرژی مصرف می کنیم. در مصرف انرژی ثروتمندان ۲۰ برابر فقرا انرژی مصرف می کنند که بسیار ناعادلانه است، بنابراین در این بودجه عدالت در نظر گرفته نشده است. ما در کشور انرژی را مصرف نمیکنیم، بلکه آن را آتش میزنیم. قیمت گازوئیل که روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر مصرف می شود، ۳۰۰ تومان بوده در صورتی که قیمت آن در خلیج فارس ۴۰ هزار تومان است که اگر فقط ۲۰ درصد در مصرف صرفه جویی میکردیم میتوانستیم سیستم حمل و نقل جاده ای و ریلی را اصلاح کنیم. در مصرف بنزین هم به همین ترتیب روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین مصرف شده که قیمت آن یک بیستم قیمت در خلیج فارس است و این بنزین را ۵۵ درصد جمعیت مصرف می کنند که نشان از بی عدالتی در بودجه دارد.

 

در بودجه ۱۴۰۲ به بخش آموزش، چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی توجهی نشده است

 

پاک فطرت بیان داشت: ما میتوانستیم بودجه را طوری بنویسیم که حدود ۵۰ میلیارد دلار صرفه جویی انرژی داشته باشیم و اگر از این مبلغ ۵۰ درصد یعنی حدود ۲۵ میلیارد دلار را به همه مردم باز می گرداندیم، اتفاقات خوبی برای کشور می افتاد و این یعنی تحول در بودجه.در نوشتن این بودجه به بخش آموزش، چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی توجهی نشده است. در صورتی که اگر می خواهیم شعار ایران قوی را عملیاتی کنیم، باید بودجه آموزش را افزایش می دادیم. در این بودجه به بازنشستگان، معلولان، کارمندان آنچنان توجهی نشده است.

وی با بیان اینکه با لایحه بودجه ۱۴۰۲ ، تورم سال آینده ۵۰ درصد بوده، اما افزایش حقوق تنها ۲۰ درصد؛ خاطرنشان کرد: در این بودجه از اصلاح سیستم اداری خبری نیست، یعنی تکلیف پرسنل شرکتی و حجمی هم مشخص نشده است. همچنین در این بودجه توجهی به امر تولید و توسعه استان ها خصوصا مناطق محروم نشده است. با این بودجه چگونه می خواهیم به رشد ۸ درصد اقتصادی برسیم؟ با این بودجه چگونه میخواهیم به ثبات اقتصادی برسیم؟ در صورتی که مبلغ قابل توجهی کسری بودجه داریم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم عنوان کرد: در سال آینده بودجه عمرانی کشور مورد بی توجهی قرار گرفته و ۳۲۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است و این یعنی در سال آینده با تورم موجود، کارهای عمرانی حتی کمتر از سال جاری انجام خواهد شد.

اگر با این فرمان بودجه نویسی پیش برویم،در آینده اقتصاد کشور به مشکل برخورد خواهد کرد. قانون حمایت از خانواده و تعالی جمعیت قرار بود با نرخ ۲٫۵ به پیش برود، حال به جای آنکه بودجه را در سال آینده افزایش دهیم، آن را به نصف کاهش دادیم و این یعنی به فرمایشات مقام معظم رهبری در این مهم نیز توجهی نشده است.

/پایان متن/