طی جلسه‌ای با حضور معاون سیاسی استانداری و برخی مسئولان فرهنگی فارس و جمعی از فعالان رسانه در این استان، پیرامون نقش رسانه در مدیریت بحران، راهکارهای بهبود ارتباط مدیران و دستگاه‌های دولتی با رسانه‌ها و ارتقاء کیفیت فعالیت‌های رسانه‌ای و مسائل و مشکلات عکاسان خبری، مباحثی مطرح شد.

عصر دوشنبه هشتم اسفند، در ادامه برنامه‌های هم‌اندیشی فعالان رسانه و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، جلسه‌ای با محوریت نقش عکس و کاریکاتور در فضای رسانه‌ای، رسانه در بحران‌های امنیتی، مشکلات رسانه در مسیر تحقق جهاد تبیین، برگزار و نکاتی از سوی حاضران مطرح شد.

خبرنگاران و عکاسان خبری حاضر در این جلسه، ضمن انتقاد از حاضر نبودن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و قدردانی از حضور مدیرکل حوزه هنری فارس، لزوم باز کردن فضای رسانه برای طرح دیدگاه‌ها، نقدها، نظرات فعالان این عرصه و انعکاس مسائل و مطالب مطرح شده از سوی مردم، مورد تاکید قرار گرفت.

توجه به اقتصاد رسانه، ارتقاء آگاهی مدیران و مسئولان در بحث اهمیت رسانه و کارکرد اثرگذار آن در جهاد تبیین و پیشگیری و مدیریت بحران‌های مختلف، لزوم بازنگری در قوانین رسانه، تسهیل فعالیت رسانه‌ها توسط دولت بدون تلاش برای دولتی کردن رسانه‌ها، بهبود ارتباط بین دستگاه‌های مختلف و مسئولان با رسانه برای پاسخگویی به مطالبات مردم و توجه حدی به اقتصاد رسانه و فعالان رسانه، به ویژه در باب تسهیل در تامین و به روز رسانی تجهیزات، تسهیل در موضوع حضور رسانه و به خصوص عکاسان خبری در رویدادهای مختلف، ایجاد انسجام برای اطلاع رسانی مطلوب و به هنگام در زمان وقوع حوادث و …. بخشی از مطالب مطرح شده از سوی خبرنگاران و عکاسان حاضر در این جلسه بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز در بخش پایانی این جلسه ضمن تاکید براینکه همه مسائل و دیدگاه‌های طرح شده در این جلسات هم‌اندیشی، مد نظر قرار گرفته و تا حد امکان دنبال خواهد شد، تاکید کرد که تکرار مسائل از سوی رسانه اثرگذاری را ارتقاء خواهد بخشید و این جلسات برای بهبود و افزایش تاثیرگذاری رسانه‌ها است.

اسماعیل محبی‌پور ضمن یادآوری اینکه، برای ایجاد همدلی و همراهی بیشتر بین فعالان رسانه، می‌توان جلسات هم‌اندیشی هفتگی را راس ساعتی مشخص به میزبانی استانداری برگزار کرد، این اقدام را گامی برای افزایش اثربخشی رسانه و فعالیت‌های رسانه‌ای، ارزیابی کرد.

محبی‌پور گفت: رسانه‌های رسمی باید با ارائه تحلیل و بررسی‌های عمیق و بهره مندی از نخبگان و فرهیختگان به سمت نقدهای منصفانه و ارائه راهکارها و راهبردها حرکت کنند.

وی با بیان اینکه انحصار موجب رکود و مرگ است و اگر فضای رسانه‌ای دچار انحصار شود، قطعا شاهد آسیب‌های جبران ناپذیری خواهیم بود، لزوم ایجاد فضای رقابتی در جریان رسانه‌ای را ضرورت دانست و گفت: برای رسیدن به فضای رشد باید از انحصار عبور کنیم، زیرا با شکست آن، بالندگی و رشد محقق می‌شود.

دولت باید تسهیل‌گر باشد

معاون استاندار فارس با بیان اینکه دولتی‌ها باید تسهیل گر فعالیت‌های مردمی و جهادی باشند، عنوان کرد: اگر دولتی‌ها به سمت متولی گری بروند، قطعا به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید، در حوزه رسانه نیز باید شرایط به گونه‌ای باشد که رسانه‌ها مردمی شوند و دولتی نباشند.

محبی‌پور با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف رسانه‌های فعال در فارس را نبود انسجام بین آنها دانست و با اشاره به لزوم پاسخگویی به دلیل این مشکل، یکی از رنج‌های فارس را مطلوب نبودن سطح همکاری بین بخش‌های مختلف برشمرد و گفت: بکی از علل کاهش توفیقات همین رویکرد و مطلوب نبودن سطح همکاری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه معتقدم هر حرف، سخن و هنری از رسانه‌های ایرانی شنیده شود بهتر از رسانه‌های بیگانه است، گفت: رسانه‌های ایرانی فارغ از هرگونه گرایشی دارای نقطه اشتراک «تعصب وطن پرستی« هستند، لذا حتی اگر اشتباهی هم انجام دهند باید از شکایت و برخورد با آنها پرهیز کرد.

محبی‌پور همچنین نقد و تحلیل را از عوامل رشد در عرصه‌های مختلف دانست و عنوان کرد: رسانه‌ها متناسب با نقش خود کمک کنند تا در دوران گذار مدیریتی کشور و شکل گیری نسل جدید از مدیران، از مرحله کوتوله گی عبور کنیم.

او با تصریح بر این نکته که در این مسیر نگاه من به عنوان معاون استانداری حذفی نیست بلکه رویکرد ایجاد فضای رشد و بالندگی است، خاطرنشان کرد: از آنجا که امروز در بخش اطلاع رسانی دچار ضعف و نقصان هستیم، پس باید رسانه‌ها آنچه حق مردم و حاکمیت است را با صداقت و شفافیت بیان کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در خصوص کارکرد رسانه‌های غیر رسمی که بعضا بدون شناسنامه بوده و اقدام به نقد و تحلیل‌های سطحی می‌کنند، گفت: رسانه‌های رسمی باید با ارائه تحلیل و بررسی‌های عمیق و بهره مندی از نخبگان و فرهیختگان به سمت نقدهای منصفانه و ارائه راهکارها و راهبردها حرکت کنند و در این مسیر هم آموزش دهند و هم آموزش پذیر باشند.

محبی‌پور با اشاره به نقش، اهمیت و ظرفیت رسانه‌ها در عرصه تصمیم سازی و تاثیرگذاری گفت: رسانه‌ها از این ظرفیت وجودی در ابعاد مختلف استفاده کرده و در تاثیرگذاری خود شک نکنند

به گزارش ایسنا، در این جلسه پیشنهاد محبی‌پور در خصوص برگزاری نشست‌های هفتگی با حضور فعالان رسانه مورد استقبال حاضران قرار گرفت و قرار شد که این جلسات ساعت ۱۶ تا ۱۸ دوشنبه‌ها در استانداری فارس برگزار شود.

/پایان متن/

  • منبع خبر : ایسنا