جلسه بررسی مشکلات شرکت های دانش‌بنیان با حضور استاندار فارس و مدیران دستگاه‌های اجرایی با هدف جهت‌گیری فعالیت‌ها در زمینه بکارگیری علم، دانش، تکنولوژی و ظرفیت نخبگان در امور مربوط به تولید در محل سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد.

حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با با بیان اینکه عمده مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه اداری است، مطرح کرد: بروکراسی اداری یکی از معضلاتی بسیار جدی پیش‌رو است که در سالیان متمادی گذشته، کشور و مخاطبین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند که عمده آن مربوط به صدور مجوزها جهت راه‌اندازی کسب و کار جدید یا کارخانه‌های تولیدی در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم در زمینه ساماندهی و تسهیل در فرآیند صدور مجوزها نیز اهتمام جدی دارد، افزود: هر یک از دستگاه‌های اجرایی و وزارت متبوع در زمینه صدور مجوزهای کسب و کارها نیز سامانه‌ای درون سازمانی دارند که در بک اقدام ملی برنامه‌ریزی شده در روزهای پایانی سال گذشته همگی به درگاه ملی صدور مجوزها به منظور ساماندهی و یکپارچه‌سازی این موضوع متصل شده‌اند تا فرآیند به طور چشمگیری شفاف و از رانت و چالش امضاهای طلایی جلوگیری شود.

ایزدی در رابطه با تشکیل ستاد اقتصاد‌ دانش‌بنیان در استان فارس به عنوان یک الگو برای سایر استان‌های کشور، خواستار شد: تشکیل این ستاد می‌تواند زمینه همکاری و جذب نخبگان در راه‌اندازی و توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را با دستگاه‌های اجرایی دولتی و نیمه دولتی و حتی دیگر مجموعه‌های مرتبط را افزایش و به شکل بهتری نیز مدیریت کند.

رئیس سازمان صمت فارس از ایجاد دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه در محل استانداری با تدابیر استاندار فارس جهت تقویت ابن رابطه تعریف شده خبر داد و گفت: با تشکیل این دفتر با محوریت استانداری نیز هماهنگی در ایجاد ارتباطات و دستیابی به اهداف مدنظر صنعت و دانشگاه توجه بیشتری خواهد شد.

وی فرهنگ‌سازی گفتمان دانش‌بنیان در تمامی مراحل تولید تا بهره‌وری مصرف‌کنندگان را حائز اهمیت دانست و افزود: عدم حمایت از محصولات با کیفیت تولید داخل و بی‌توجهی به فرآیند بکارگیری دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت‌های دانش‌بنیان در واحد‌های تولیدی و همچنین ضعف مدیریتی در جذب سرمایه نیز نیازمند فرهنگ‌سازی در این عرصه است که برنامه‌ریزی در این زمینه با توجه به شعار سال که تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام‌گذاری شده است، اهمیت دارد.

ابن مقام مسئول دگرگونی در سیستم آموزشی ما را یک نگاه بلندمدت به توجه به علم و دانش دانست و گفت: توانمند‌سازی منابع انسانی ما که باید به عنوان یک متخصص کارآمد جهت خدمت به جامعه تربیت بشوند نیازمند یک برنامه بلندمدت دارد تا با تغییر الگوی آموزشی بتوان خروجی بهتری از دانشگاه‌ها با توجه به نیازهای واقعی جامعه و به ویژه جامعه تولیدکننده داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در پایان کیفیت را اساس و پایه بنگاه‌های اقتصادی معرفی نمود و خاطرنشان کرد: تشکیل واحد تحقیق و توسعه با همکاری و مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان یا سایر مراکز علمی و پژوهشی از جمله دانشگاه‌ها نیز در توسعه علم و تکنولوژی متناسب با نیاز روز جامعه در فعالیت‌های واحد‌های تولیدی موثر است و نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

/پایان متن/