مراسم یادواره ۶۰۰ شهید اصناف استان فارس و شهید شاخص سال ۱۴۰۰ اصناف کشور، شهید نوازالله رنجبر با حضور استاندار فارس، فرمانده سپاه فجر استان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، روسای اتاق اصناف و همچنین بسیج اصناف استان فارس و جمعی دیگر از مسئولین ملی و استانی در محل سالن همایش‌های اتاق اصناف فارس برگزار شد.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس با تاکید بر اهمیت رعایت موارد شرعی در حوزه‌های مختلف اصناف، مطرح کرد: در گذشته مرسوم بود که اول فقه و بعد تجارت که در این راستا لازم است وظایف شرعی خود را در صنوف مختلف انجام دهیم.

وی گفت: بازارها در گذشته نقش اساسی و محوری در حوزه‌های مختلف اقتصاد شهری داشته‌اند و در تحولات مختلف سیاسی و اجتماعی هم نقش‌آفرین بوده است.

ایمانیه با بیان اینکه کشور نیازمند ایجاد اشتغالزایی است، افزود: باید کمک کنیم تا با تولید و تقویت تولیدکنندگان ایرانی بتوانیم نرخ بیکاری را کاهش دهیم که یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه مبارزه با قاچاق کالا است تا اقتصاد ملی رونق بگیرد.

استاندار فارس در رابطه با اهمیت کاهش نرخ تورم با تکیه بر توان تولید ملی، اظهار داشت: باید اهل معامله عاشقانه با خدا باشیم تا بتوانیم با حمایت اصناف، تجار و بازاریان در حوزه های مختلف تولید و اشتغال سهم بسزایی داشته باشیم.

حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه اصناف جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارند، مطرح کرد: اصناف کشور در بخش‌های مختلف عرضه محصولات و خدمات و همچنین مدیریت حوزه کسب و کار به دستگاه‌های اجرایی کمک کرده‌اند.

وی گفت: نظام عرضه و تقاضا در یک فرآیند تعریف شده نیازمند مدیریت است که ساختار اصناف و اتحادیه‌ها در مشاغل گوناگون نیز تعهد دولت را به انجام وظایف قانونی خود تسهیل کرده است.

ایزدی با اشاره به نقش‌آفرینی اصناف، تجار و بازاریان در بخش تولید و خدمات، اظهار داشت: فعالیت‌ اصناف و اتحادیه‌ها باید نظام‌‌مند و با یک نگاه توسعه‌یافته باشد؛ چراکه افزایش نرخ تولید و اشتغال یکی از دغدغه‌های جدی نظام و انقلاب محسوب می‌شود که بایستی به صورت هدفمند پیگیری شود.

سید محمود هاشمی، رئیس اتاق اصناف مرکز فارس با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: اصناف در دوران دفاع مقدس خدمات مالی و انسانی خود را همواره در طبق اخلاص گذاشتند و صنوف خدماتی، تعمیری و … به جبهه‌های حق علیه باطل کمک مستمر داشتند.

وی افزود: اصناف فارس برای رفتن به جبهه‌ها و ارائه خدمات ثبت‌نام می‌کردند و شهدای اصناف از پاکان و بزرگان مرز و بوم ما هستند که امروز شاهد برگزیده شدن یکی از شهدای اصناف فارس به عنوان شهید شاخص اصناف کشور هستیم که مایه مباهات است.

وی اضافه کرد: باید به اصناف به عنوان فعال حوزه اقتصاد نگاه تخصصی داشت و اصناف در تمام عرصه‌ها حضور فعال داشته و به وظیفه خود در قبال اسلام و انقلاب عمل کرده‌اند.
هاشمی تاکید کرد: اقتصاد پایدار هر کشوری در گروی اقتصاد خرد است و اصناف تشکیل دهنگان این اقتصاد خرد هستند که باید با نگاه ویژه به آن‌ها فرصت رشد اقتصادی کشور را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: حق اصناف برخورداری از آرامش در سال ۱۴۰۱ هستند و در خصوص تصمیم گیری برای اصناف باید از اتاق‌های اصناف و متخصصان این حوزه استفاده موثر به عمل آید.

هاشمی با تقدیر از مقام شامخ شهداء، بیان کرد: کاسب حبیب خداست و در خدمت مردم و نظام همواره پای کار بوده و میدان داری می کند و شهدای اصناف گویای این حقیقت هستند.

/پایان متن/