شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری منطقه فارس با حضور رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران و با حضور جمعی دیگر از مسئولان استانی در شیراز برگزار شد.

دکتر جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، شامگاه دوشنبه ۹ اسفندماه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک شصت و نهمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری بیان کرد: بحث اسکودا یا اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در واقع یک فلسفه وجودی داشت و برای هماهنگ کردن با امور مربوط به سیاست‌هاي نهاد وکالت در سال ۸۲ شکل گرفت.

او افزود: متاسفانه برداشت و تلقی‌ها در قوانین اخير موجب شد تا در برنامه سوم توسعه بر اساس اشتغالزايي يك نهادی دیگر تاسیس شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران ادامه داد: متاسفانه قوه قضاییه که آماده بود تا نهاد وکالت را به گوشه ببرد، آمد و از ماده ١٨٧ مرکز مشاوران را تشکیل داد و نطقه اختلاف را آغار کردند.

کوشا با تصریح بر اینکه در هيچ کجای دنیا دو نهاد نداریم که متولی وکالت باشند، گفت: ما حرف شنوی قانونی از همه داریم اما غیر از قانون نه، چون بايد پاسخگوي مردم باشيم.

او خاطرنشان کرد: مرکز مشاوران كه به وجود آمد، افراد جوياي كار رفتند امتحان دادند که ما با این افراد مشکلی نداریم بلکه با اصل قضیه مشکل داریم؛ اگر کسی پروانه وكالت را از نهادي ديگر بگيرد، وکیل مستقل نخواهد بود چون هر زمان ممکن است پرونده اشتغال او ابطال شود.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تصریح کرد: براساس قانون كانون وكلا یک نهاد مدنی مستقل است و لذا اگر بخواهیم نگاه عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم، بايد نهاد موازي جمع شود، چرا که وجود نهاد موازی به ضرر مردم است.

کوشا همچنین تاکید کرد: ما در مورد گرفتن آزمون هيچ مشکلی نداریم و طبق رویه هر ساله هم انجام می‌شود و براي توسعه ظرفيت هم براساس قانون مشکلی نداریم.
رئيس دادگستري، رئيس دادگاه انقلاب و رئيس كانون هر استان، هر ساله ظرفیت را مشخص و اردیبهشت ماه آن ا اعلام و ازمون هم آذرماه برگزار می‌شود که امسال اسفندماه برگزار می‌شود.

او با تصریح بر این موضوع که دخالت در امور کانون را بر نمی‌تابیم، گفت: متاسفانه عده‌ای می‌خواهند ما را با نظام در تقابل قرار دهند در حالی که بحث ما اصول است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه استقلال را جدایی طلبی می‌دانند در حالی که در منطق حقوقی براساس رسالتها، باید خودمان متولی باشیم، عنوان کرد: اگر هر کسی کار خود را به درستی انجام دهد، می‌تواند از طرف مقابل هم توقع داشته باشد.

کوشا با تاکید مجدد بر این نکته که باید عقلانیت در جامعه حاکم شود در حالی‌که این گوهر خیلی غریب شده است، گفت: نهاد وکالت تاکنون مستقل عمل کرده و از این پس هم این استقلال را به عنوان یک سرمایه به نفع مردم حفظ خواهد کرد.

او به چگونگی استفاده از وکیل تسخیری هم اشاره و با بیان اینکه پرونده را در عدالت قضایی نباید قاضی به تنهایی جلو ببرد و باید همراهی وکیل باشد، افزود: وکیل تسخیری باید با علم و وجدان پرونده را دنبال کند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران تاکید کرد: حضور وكيل در پرونده‌هاي مهم امري ضروري براي کمک به قاضی در راستاي کشف حقیقت است.

كوشا همچنین در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه عوامل جرم در کشور چیست؟ بیان کرد: هر جرمي براساس ماهیت خود، ممکن است عواملی داشته باشد لذا براساس عوامل جرم، نوع جرم تعریف می‌شود.

او در خصوص تخصصی شدن حوزه‌های وکالت هم گفت: این مهم در دست بررسی است و اميد است که به نتیجه نهایی برسد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران خاطرنشان کرد: البته تخصصی کردن مانع از این نمی‌شود که یک وکیل در دیگر پرونده‌ها امکان ورود نداشته باشد چون کسی که پروانه می‌گیرد، می‌تواند در همه امور وکالت كند.

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز در ادامه این نشست بیان کرد: كانون وكلا به عنوان نهادي مدنی داراي پتانسيل‌های خاص خود است.

او با بیان اینکه فلسفه تاسیس و‌ وجود کانون وکلا در راستای قانون اساسي به ویژه اصل ۳۵ قانون اساسی به حقوق ملت بر می‌گردد، افزود: جایگاه كانون و وكلاي مستقل به امنیت قضایی بر می‌گردد و تامین اين امنیت بدون حضور وکیل و کانون وکلای مستقل امکان پذیر نیست.

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در سال ٣٣ لايحه استقلال كانون به تصويب رسيد، عنوان کرد: در گفتمان حقوقی صحبت از فرشته عدالت به میان می‌آید كه دو بال دارد؛ یکی قضاوت و دیگری وکالت.

اکبری خاطرنشان کرد: وكلاي دادگستري کارشناسانان اجتماعي و حقوقي هستند که خدماتی به جامعه ارائه می‌دهند از جمله این خدمات مشاوره‌هاي معاضدتی پ معرفی وکلای تسخیری با توجه به اصلاح آيين دادرسي كيفري و ضرورت حضور وكلا در جلسات دادرسي، است.

او تصریح کرد: ظرف يكسال گذشته قريب به ٢٠ هزار مورد وكيل تسخيري به محاكم دادگستري معرفي شده‌اند.

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد در خصوص آزمون وکالت و چرایی تاخیر در برگزاری این آن در سال جاری، گفت: حسب قانون ملکف هستیم که سالی یکبار آزمون برگزار کنیم که هر ساله با هماهنگي اتحادیه کانون‌های کشور و سازمان سنجش این آزمون برگزار می‌شد اما امسال ٢٠ اسفند قرار بود برگزار شود که متاسفانه با ممانعت دستگاه قضا و سازمان سنجش مواجه شديم.

اکبری همچنین با تاکید بر اینکه تاخير از ناحيه كانون و اتحاديه نبوده است، گفت: تلاش مي‌كنيم اين مهم هرچه سريعتر اجرايي شود.

او ادامه داد: اگر تخلفي متوجه یک وکیل شود، این مهم در دادسرا بررسي و اگر محرز شود در قالب كيفر خواست به دادگاه انتظامي ارجاع داده مي شود و در صورت راي در این دادگاه، اعتراض در دادگاه عالي قضات قابل بررسی است.

رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: حدود ۳۸۰۰ وكيل در كانون وکلای داگستری استان فارس داریم كه با تعداد كارآموزان به ۴ هزار نفر می‌رسد.

اکبری همچنین گفت: از آنجا كه در كانون رسالتي در قبال جامعه احساس مي‌كنيم، چندين همايش در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي از جمله همايش ملي خليج فارس، تالاب‌هاي فارس، نقد آراي ديوان در خصوص شهرداری‌ها و … برگزار کرده‌ایم.

/پایان متن/