گزارش اختصاصی عصر کار از مطرح شده اسامی برخی از چهره‌های شاخص وزارت جهاد کشاورزی برای قرار گرفتن در کابینه جدید دولت چهاردهم که با نزدیک شدن به فرصت قانونی معرفی وزرا به مجلس دوازدهم باید دید رئیس‌جمهور منتخب در انتخاب وزیران با کدام شاخص‌ها نسبت به نهایی شدن گزینه پیشنهادی خود به خانه ملت اقدام خواهد داشت؛ به گونه‌ای که معرفی این وزیران به مولفه‌های مختلفی برای قرارگیری در کابینه مرتبط است تا بتواند با رای اعتماد لازم و بالا از فیلتر پارلمان ملی عبور نماید و سکاندار جدید یکی از وزارت‌خانه‌های راهبردی دولت جدید بشود.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار کمتر از یک ماه دیگر، مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب نهم ایران پس از مراسم تنفیذ و تحلیف باید نسبت به معرفی کابینه خود به مجلس اقدام نماید که این روزها از محافل مختلف شنیده‌هایی مبنی بر معرفی چهره‌‌های شاخص مطرح شده است.
هر یک وزارت‌خانه‌ها به سهم خود در نظام مدیریتی کشور تأثیرگذار هست اما اهمیت انتخاب برخی از وزرا به گونه‌ای اهمیت دارد که اگر دولت‌ها در انتخاب آن دقت کافی و لازم را نداشته باشند علاوه بر تاثیر مستقیم آن بر سفره و معیشت مردم نیز زمینه‌ساز کاهش پایگاه اجتماعی دولت مستقر می‌شود.
وزارت‌ جهاد کشاورزی که در دهه‌های پیش در ادغام دو نهاد جهاد و سازندگی شکل گرفت و تا به امروز بر اساس شرایط وظایف حاکمیتی به عنوان متولی امنیت غذایی از تولید تا بخش قابل توجهی از اقتصاد نقش‌آفرین بوده است اکنون یکی از وزارت‌خانه‌های راهبردی دولت‌ها معرفی می‌شود که انتظار می‌رود سکاندار آن باید فردی توانمند و کارآمد باشد.
وزارت جهاد کشاورزی مدیریت چندین دستگاه اجرایی از جمله منابع‌طبیعی و آبخیزداری، تعاون روستایی، غله و خدمات بازرگانی، پشتیانی امور دام، شیلات، دامپزشکی، امور عشایر و اراضی و ده‌ها تشکیلات مهم دیگر را بر عهده دارد که انتخاب فرد اصلح و مبتنی بر سلیقه سیاسی و همسویی با دولت حاکم را کمی سخت و پیچیده کرده است.
به گزارش عصر کار، عوامل موثر و متعددی در انتخاب هر یک از وزرا برای پیشنهاد به پارلمان ملی وجود دارند که در مرحله نخست می‌توان به قدرت اجرایی و توان برنامه‌ریزی برای مدیریت وزارتخانه اشاره داشت تا بتوان از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت.
مولفه‌های دیگری هم پس از رئیس‌جمهور مانند مشاوران و چهره‌های شاخص نزدیک به دولت و حتی افراد در سایه و همچنین بدنه آن وزارتخانه، متخصصان، کنش‌گران، اصحاب رسانه و دستگاه‌های حاکمیتی، قضایی، نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی هم به سهم در این فرآیند موثر هستند که باید دید رئیس دولت چهاردهم در روزهای آتی چه شیوه‌ای را برای انتخاب یاران خود در کابینه برمی‌گزیند.
بر اساس این گزارش آن‌طور که در فضای مجازی و رسانه و حتی اتاق‌های فکر در رابطه با گزینه آتی وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده است تاکنون اسامی آقایان غلامرضا نوری‌قزلچه، محمدعلی نیکبخت، شاهرخ شجری، عبدالمهدی بخشنده، مهرزاد خرد، محمود حجتی، ذبیح‌الله اعظمی‌سارویی‌، محمدمهدی قاسمی، کاظم خاوازی احمدعلی کیخا و حتی اکبر فتحی و چندین روسای فعلی جهاد کشاورزی استان‌ها شنیده می‌شود که در گزارش خبری بعدی به طور دقیق‌تر به سوابق مدیریتی این گزینه‌ها و گزینه‌های جدیدتر نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
/پایان متن/