گزارش تخصصی عصر کار از نشست خبری شورای قضایی فارس با اصحاب رسانه که در فرآیند برگزاری آن به تشریح دستاوردها و برنامه‌های انجام گرفته، در دست انجام و آتی این دستگاه عدلیه پرداخته شد؛ به گونه‌ای که دستگاه قضایی فارس در بسیاری از شاخص‌های عملکردی در جایگاه رده‌های نخست قرار گرفته است و این روند با رویکردهای جدید مدیریتی و مبتنی بر اجرای مفاد سند تحول قضایی در حال تداوم و پیشرفت قرار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی در نشست خبری شورای قضایی فارس و در آستانه هفته قوه قضائیه با تاکید بر اقدامات ماندگار شهید بهشتی، مطرح کرد: فارس به لحاظ جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر در جایگاه ۳ یا ۴ کشور قرار دارد که مهم‌ترین تضای آن‌ها امنیت است.

وی نگاه و رویکرد دستگاه‌های قضایی را تلاش برای حل مشکل مردم اعلام کرد و افزود: دستگاه‌ قضایی فارس برنامه‌محور است و در اجرای سند این قوه جایگاه رتبه‌های نخست را دارد.

رئیس‌کل دادگستری فارس با بیان اینکه هیچ شعبه غیرمتعارفی در استان وجود ندارد، گفت: پرونده‌های قدیمی که بیش از ۶ ماه سابقه گردشگر کار دارند یا اینکه بیش از ۳۰۰ پرونده در هر شعبه باشد در فارس وجود ندارد که نشانگر برنامه‌محور بودن و خدمات قضایی به مردم استان است.

وی با تاکید بر اینکه برای برگزاری علنی دادگاه‌ها آمادگی کامل داریم، گفت: الکتریکی شدن محاکم روند خوبی داشته است و ما اعلام می‌کنیم ‌که حاضر به علنی برگزار کردن رسیدگی به پرونده‌ها هستیم.

وی با اعلام اینکه خدمات‌رسانی دستگاه‌های اجرایی به باغشهری‌ها ممنوع است، گفت: در ۳ سال اخیر هیچگونه خدماتی به این کاربری‌های غیرمجاز داده نشده است و بیشتر برخورد و قلع‌وقمع در این محدوده‌ها را انجام دادیم‌‌.

بحرینی از تفویض اختیارات ۱۲ گانه جدید به شهرداری شیراز توسط دستگاه قضایی اطلاع داد و گفت: با این اقدام دیگر نیاز نیست عوامل اجرایی منتظر تشریفات اداری و دستورات قضایی باشند که نقش موثری در کاهش و پیشگیری از جرائم داشته است.

ساماندهی بارفروشان و مشاغل مزاحم و آلاینده شهری، جلوگیری از خشک شدن باغات، دفع فاضلاب و آب‌های سطحی و همچنین پیگیری و تعیین‌تکلیف پرونده‌های تخلفاتی مدیران و همچنین تشکیل پرونده جدید برای دو مدیر استانی از دیگر موارد مطرح شده این نشست بود که توسط مدعی‌العموم بیان شد.

در ادامه این نشست معاون فناوری اطلاعات و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم هر یک به بیان دستاوردها و اقدامات انجام گرفته و همچنین برنامه‌های آتی این دستگاه پرداختند.

/پایان متن/

این مقام ارشد قضایی به وظیفه قانونی و شرعی این دستگاه اشاره کرد و گفت: در محضر خدا و مردم فعالیت می‌کنیم و در زمینه مبارزه با فساد و تخلفات اداری در کشور پیشتاز هستیم.

وی به اهمیت برگزاری انتخابات پیش‌رو و نقش مشارکت مردم در این صحنه سیاسی تاکید کرد و گفت: هیچ مدیری نباید از امکانات دولتی برای نامزدها استفاده کند و اگر تخلفی گزارش شود حتما برخورد می‌کنیم‌‌.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی به نقش‌آفرینی دادگستری فارس در حمایت از تولیدکنندگان پرداخت و اعلام کرد: امید بسیاری از فعالان بخش تولید به اقتصاد مقاومتی است و در سال جاری ۲۰ واحد تولیدی و کارخانه از خطر تعطیلی نجات یافتند.

وی به پیشرفت فیزیکی پروژه‌های عمرانی و زیرساختی این دستگاه در شیراز و شهرهای مختلف استان اشاره کرد و افزود: در حوزه عمرانی پروژه‌های این دستگاه به یک کارگاه سازندگی تبدیل شده که با بهره‌برداری از آن‌ها تحول بزرگی در زمینه توسعه امکانات و ساختمان‌های اداری ما رقم خواهد خورد.

الکترونیکی شدن ابلاغ‌ها به میزان ۹۸.۵ درصد، رسیدگی پرونده‌ها بدون کاغذ، رفع تصرف ۲۷۰۰ هکتار از اراضی ملی، تثبیت ۹۹ درصدی اراضی ملی و سنددار شدن این املاک، پر شدن ۲۸۰۰ چاه غیرمجاز، جایگاه نخست ارتباطات و ملاقات مردمی، صدور ده هزار ۲۰۰ احکام جایگزین، ایجاد صلح و سازش پرونده‌های قتل و شوراهای حل اختلاف، رتبه نخست پژوهش کشور، مبارزه با ۹۸ درصد از قاچاق کالاهای غیرمجاز، برخورد گسترده با ناهنجاری‌های اجتماعی، تعیین‌تکلیف وسایل نقلیه در پارکینگ‌ها، آزادسازی زندانیان با کمک خیرین و نهادها و پویش‌های اجتماعی، ایجاد مجتمع شوق زندگی و تعیین‌تکلیف پرونده‌های قضایی مطرح در استان از محورهای اصلی سخنرانی رئیس‌کل دادگستری فارس بود که به آن پرداخته شد.

سیدمصطفی بحرینی، دادستان مرکز فارس هم در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه اختیارات قانونی حوزه کاری ما بسیار فراگیر و متنوع است، اعلام کرد: در حوزه جرائم رویکرد ما پیشگیری است و این باعث می‌شود تا هزینه مقابله و درمان کاهش پیدا کند‌.

وی با اشاره به اینکه حقوق عامه و صیانت از آن در اولویت‌های اصلی دادستانی قرار دارد، افزود: صیانت از اراضی ملی و منابع‌ طبیعی، حفظ انفال، حفاظت از محیط‌زیست، نظارت بر حرائم‌ و بستر رودخانه‌ها، جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز، حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی، ترافیک، بهداشت عمومی و همچنین رفع تصرفات و برخورد با گسترش باغ‌شهری‌ها و دیگر بخش‌های اجتماعی از موضوعات اصلی فعالیت کاری ما قرار دارد.

دادستان شیراز در رابطه با فرآیند جلوگیری از ایجاد و گسترش باغشهری‌ها به عنوان یک معضل همه‌جانبه و یک مسئله مهم در استان اعلام کرد و گفت: ۲۵ سال پیش در اطراف شیراز، صدرا و دیگر شهرهای استان این کاربری ایجاد شد که در حال حاضر به یک پدیده موزون و نامتعارف تبدیل شده که باعث آسیب‌های زیادی به منابع انرژی به ویژه آب و برق و ایجاد مزاحمت برای جوامع محلی و روستایی و در نهایت هدررفت سرمایه شده است.