گزارش اختصاصی عصر کار از گلایه تولیدکنندگان پیشرو و فعالان صنایع تبدیلی و تکمیلی در تامین مالی پروژه‌هایی که زنجیره‌های ارزش را در بخش کشاورزی ایجاد می‌کنند اما علیرغم آورده‌های قابل توجه توسط بخش خصوصی هنوز این دولت همانند دولت‌های پیشین به تعهداتی که داشته‌اند، عمل نکرده‌اند؛ فارس به عنوان پایتخت کشاورزی ایران هر ساله تولیدات قابل توجهی در بخش زراعی و باغی دارد که بر اساس آمارهای رسمی سرآمد کشور بوده اما همچنان به دلیل نبود زیرساخت‌های صنعتی متناسب با ظرفیت‌ تولیدی که دارد، خام‌فروش بوده و از فرصت خلق ارزش افزوده در فرآیند تولید و فرآوری محصولات کشاورزی محروم مانده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: راه‌اندازی خط اعتباری صنایع تبدیلی و غذایی یک مطالبه اساسی سرمایه‌گذاران و فعالین بخش کشاورزی از رئیس‌جمهور است.

به گزارش پایگاه خبری‌تحلیلی عصر کار، کریم ذوالفقاری چندی پیش تصریح کرد: بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی دارد اما خوشبختانه در مقابل بخش پرسودی هم به شمار می آید لذا اختصاص خط اعتباری به آن نیاز فعالین این بخش است.
این مقام مسئول با بیان اینکه بخش عمده‌ای از طرح‌های صنایع تبدیلی و غذایی نیمه کاره کشور ۶۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با سرمایه‌گذاری خود بخش خصوصی کار انجام شده است، افزود: در حال حاضر به ۲۳۱ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره نیاز داریم.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته وضعیت پرداخت تسهیلات رضایت بخش بود و حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان برای بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی در سطح کشور پرداخت شده است، بیان کرد: حدود ۴هزار میلیارد تومان تکلیفی بود و قریب به ۲۱ تا ۲۲ میلیارد تومان تسهیلاتی بود که از منابع داخلی بانک‌ها پرداخت شد.
او با تقدیر از تعامل بانک‌ها خصوصا بانک کشاورزی در تامین منابع مالی طرح‌ها، اظهار کرد: علی رغم محدودیت‌ها و معذوریت‌هایی که وجود دارد توانستند مشکل واحدهایی که در آستانه بهره‌برداری هستند را حل کنند.
ذوالفقاری با بیان اینکه تدوین طرح تحول صنایع تبدیلی تکمیلی بخش کشاورزی در دست اقدام است، ابراز کرد: تمام برنامه‌های ما به صراحت و شفافیت برای تحول مکانیزاسیون آماده است، اولویت‌بندی‌ها، شاخص‌ها و هدف‌گذاری‌ها به تفکیک هر سال تا پنج سال مشخص شده است.
به گفته وی؛ لازمه انجام این طرح تامین خط اعتباری صنایع تبدیلی و تکمیلی است که امیدواریم این اتفاق بیفتد اما تا تعریف این خط اعتباری بنا بر این است که پیگیری‌های جدی‌تر کنیم و از سایر بانک‌ها غیر از بانک کشاورزی مطالبه شود چون بانک کشاورزی با تمام توان در خدمت بخش است.
او افزود: مطابق بندی که در قانون برنامه ششم است سایر بانک ها مکلف هستند ۱۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌هایشان را در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند و این مطالبه جدی ماست تا در بحث تامین منابع، بانک‌ها مکلف و موظف شوند تا به سرمایه‌گذاران این بخش خدمات دهند.
ذوالفقاری با بیان اینکه استان فارس یک استان چهار فصل و با مدیران توانمند و کشاورزان قوی است، گفت: در استان فارس محدودیت روز به روز منابع آبی وجود دارد لذا باید انرژی را بگذاریم که کشاورزی خود را مکانیزه‌تر و صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش را اضافه‌تر کنیم.
او توضیح داد: مکانیزاسیون و صنایع حلقه اول و حلقه انتها هستند. مکانیزاسیون یعنی با آب کمتر تولید بیشتر، با سرمایه کمتر تولید بیشتر و با انرژی کمتر تولید بیشتر و باکیفیت‌تر انجام دهیم.
وی می‌افزاید: وقتی زنجیره و صنایع تبدیلی تکمیلی وجود داشته باشد و واحدهایی باشد که محصولات را فرآوری کند، قیمت عادلانه‌تری را ایجاد می‌کند، مصرف‌کننده محصول تولیدی را بهینه مصرف می‌کند و سوای این بخش، اشتغالزایی ایجاد می‌کند.
این مقام مسئول بیان کرد: استان فارس هم در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی از قدیم‌الایام جزو استان‌های مطرح بود و بدون محدودیت یک خط اعتباری مکانیزاسیون را برای استان فارس باز می‌کنیم.
او با بیان اینکه در سفر به استان فارس به پنج شهرستان سفر کره است و ۱۰ طرح مختلف را بازدید نموده، افزود: قول دادیم حداقل پیگیری‌های خود را انجام دهیم تا منتج به نتیجه شود، امیدواریم در سفر رئیس جمهور به استان یکی از مطالبه های بخش کشاورزی، تعریف خط اعتباری صنایع تبدیلی و تکمیلی محقق شود.
به گفته وی؛ اگر بتوانیم مصوبه ۴۰ هزار میلیارد تومانی را برای کشور داشته باشیم و بخشی از آن هم برای استان فارس می تواند در رفع مشکلات و مسائل واحدهای تولیدی صنایع تبدیلی و تکمیلی و توسعه واحدها موثر باشد.

ذوالفقاری با بیان اینکه طرح‌های بسته‌بندی، درجه‌بندی و صادرات می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در استان فارس جاذبه خوبی داشته باشد، گفت: با توجه به وضعیت تولید محصولات این استان و فرآوری گیاهان دارویی، آینده بسیار خوبی با توجه به تنوع اقلیمی مورد انتظار است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی به موضوع تامین و تخصیص تراکتورها در استان‌ها نیز پرداخت و گفت: بنا بر پیگیری‌ها مقرر شده شرکت تراکتورسازی ایران پیش‌بینی تولید را هر سه ماه یکبار به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کند.

ذوالفقاری اضافه کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های تولید تراکتور و بر اساس شاخصه‌های مدنظر مثل میزان تراکتورهای فرسوده هر استان به کل مساحت اراضی استان، میزان باغات و مزارع، میزان توزیع تراکتور در بین استان‌ها تعیین و انجام خواهد شد.

بر اساس اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی که تولید را یک ظرفیت اشتغالزا و تامین‌کننده نیاز مردم می‌داند؛ هر یک از استان‌ها با توجه به استعداد، توان و قابلیت‌هایی که در بخش کشاورزی دارند در تولید محصولات و فرآورده‌های کشاورزی اعم از زراعی و باغی نقش‌آفرین هستند.

به گزارش عصر کار تولید دارای زنجیره‌های متعددی است که از تولید بذر و کاشت آن شروع می‌شود و تا عرضه آن در بازار مصرفی ادامه پیدا می‌کند اما موضوع زنجیره ارزش فصل جدیدی از فرآیند تولید در دنیای امروز بوده که توجه به آن در قالب ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی امکان خلق درآمدهای بیشتری برای کشاورزان و بهره‌برداران نیز فراهم خواهد شد.

امروزه در دنیای اقتصاد بخش کشاورزی با بررسی وضعیت این حوزه آن چیزی که بیش از پیش مورد مطالبه کشاورزان و فعالان عرصه تولید اهمیت پیدا می‌کند مربوط به ایجاد زنجیره ارزش در فرآیند تولید است که توسعه صنعت را به یک مقوله اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده و بی‌توجهی به آن از سیاست‌گذاری گرفته تا تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری منجر به آسیب‌های جدی به تولیدکنندگان خواهد شد.

عصر کار توسعه صنعت به ویژه صنایع تبدیلی و تکمیلی را یک ضرورت دانسته و تداوم نقش‌آفرینی این بخش را نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجه گزارش می‌کند که تامین اعتبارات لازم از سوی فعالان بخش خصوصی، بخش تعاون و تسهیلات دولتی باید به گونه‌ای باشد تا انتظارت بر اساس ظرفیت‌های موجود در هر یک از استان‌های فعال در بخش کشاورزی برآورده شود.

/پایان متن/