معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه ایران در سال جاری علاوه بر خودکفایی مطلق در تولید گندم به مازاد تولید در این محصول استراتژیک می‌رسد، گفت: تا کنون ۴۶ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و از هفته آینده پرداخت پول کشاورزان تسریع می‌یابد.

علیرضا مهاجر ضمن تشریح وضعیت تولید گندم و سایر محصولات زراعی، افزود: با وجود خشکسالی در سال ۱۴۰۰، ۴.۵ میلیون تن گندم خریداری شد و سال ۱۴۰۱ هم با وجود تداوم خشکسالی میزان خرید به ۷.۵ میلیون تن و در سال گذشته نیز با خرید ۱۰.۵ میلیون تن گندم، در بخش نان خبازی به خودکفایی رسیدیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: امسال هم به واسطه رحمت الهی و با برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و بخصوص زحمت کشاورزان عزیز، در این محصول استراتژیک علاوه بر خودکفایی مطلق، به مازاد تولید می‌رسیم.

وی گفت: اکنون میزان خرید گندم از ۶.۵ میلیون تن سال گذشته که ما را در نان خودکفا کرد؛ بیش از ۷۰۰ هزار تن بیشتر شد. علاوه بر این که هنوز استان‌های غربی و سردسیر کشور مثل استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی؛ در ابتدای خرید قرار دارند.

۴۶ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شد

مهاجر درباره وضعیت مطالبات و پرداخت پول گندم نیز گفت: تقریباً شرایط خیلی خوبی در حال طی شدن است، شرکت بازرگانی دولتی و همکاران‌مان در سراسر کشور، خرید گندم را انجام می‌دهند. خوشبختانه تاکنون بیش از ۴۶ درصد مطالبات کشاورزان نیز پرداخت شده است، کل این مطالبات بیش از ۱۱۳ همت است که نزدیک به ۵۳ همت آن پرداخت شده و امیدواریم در چند روز آینده با کمک سازمان برنامه و بودجه، بقیه مطالبات کشاورزان به تدریج پرداخت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: یکی از درخواست‌ها و آرزوهای حضرت امام خمینی (ره)، بحث خودکفایی در گندم بود. بعد از ایشان رهبر معظم انقلاب هم، همین علاقه را داشتند. این اتفاق خوشبختانه افتاد و کشور در گندم به خودکفایی رسید.

وی توضیح داد: متأسفانه یک مشکل اساسی در کشور وجود دارد که باید همه مسوولان نظام آن را حل کنند و آن علاقه به واردات است، که بسیار جذاب‌تراز تولید بوده و به گونه‌ای است که به محض این که کمبودی ایجاد ‌شود، به جای جستجوی راه‌های داخلی فورا محصول مد نظر وارد و همه برنامه‌های بسترساز تولید را دچار بحران می‌کنیم.

تسریع در پرداخت مطالبات گندمکاران از هفته آینده

مهاجر یکی از این برنامه‌ریزی‌های غلط را در نحوه پرداخت مطالبات به حق کشاورزان معرفی کرد و افزود: خودمان را جای کشاورزانی بگذاریم که ۹ ماه سال کار کردند، زحمت کشیدند، هزینه هم کردند؛ الان هزینه‌ها بالاست و کم نیست، یعنی می‌روند وام می‌گیرند، بعد این وام را باید بپردازند. اگر پول گندم را به موقع پرداخت نکنیم، آنها نمی‌توانند سررسید وام را بپردازند و بانک از آنها جریمه، ضرر و زیان و سود می‌گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: قسمت دوم این است که کشاورز بعد از این محصول باید یک محصول دیگر بکارد و برای کاشت آن محصول و تامین نهاده، بذر و… نیاز به پول دارد، واقعاً از این کشاورزان نجیب که به ندای رهبر و مسوولان‌شان توجه کرده‌اند و گندم کاشته و برداشت کردند و نجیبانه و صبورانه صبر می‌کنند عذر می‌خواهم؛ ما مسوولان باید قدر این کشاورزان زحمتکش را بدانیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه بودجه‌ریزی و بودجه‌سازی ما در این زمینه کاملاً حکیمانه نیست، برای خرید گندم باید سازوکاری در بودجه تعیین کنیم تا بدون دغدغه، به محض این که زارع محصولش را تحویل داد، پولش را پرداخت کنیم؛ در حال حاضر با توجه به نوید سازمان مدیریت برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت مطالبات کشاورزان تسریع می‌یابد و انتظار می‌رود از هفته آینده پرداخت‌ها انجام شود.

افزایش تولید دانه‌های روغنی در سال جاری

مهاجر درباره خرید تضمینی دانه‌های روغنی هم با اشاره به افزایش تولید در سال جاری، گفت: برای کلزا با توجه به تنگناهای مالی که وجود داشت، وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای را تدوین کرد که در برابر واردات، کسانی که واردات دانه‌های روغنی، کنجاله و روغن انجام می‌دهند، خرید داخل را هم باید انجام دهند، که خوشبختانه تقریباً بیش از ۹۰ درصد دانه کلزا خریداری و حدود ۵۰ درصد طلب کشاورزان هم پرداخت شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: متأسفانه تنها استانی که مقداری مشکل داریم، استان گلستان است. زیرا بخش خصوصی که تعهد داده بود تا خرید را انجام دهد و پول را پرداخت کند، به تعهدش به موقع عمل نکرده که خوشبختانه وزارتخانه روز چهارشنبه با آنها جلسه‌ای گذاشت و قول دادند به زودی مطالبات کشاورزان استان گلستان هم پرداخت شود؛ البته دانه‌های روغنی فقط کلزا نیست، الان زمان برداشت کاملینا، گلرنگ و آفتابگردان هم است که شامل این برنامه می‌شوند.

پرداخت یارانه بذر به تولیدکنندگان به‌زودی

وی با بیان اینکه به‌زودی یارانه بذر به تولیدکنندگان بذور پرداخت خواهد شد، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی با کمک بانک کشاورزی این پرداخت را انجام می‌دهد، که جا دارد از این بانک به دلیل تسهیلاتی که در اختیار تولیدکنندگان بذر قرار داده قدردانی کنم.

مهاجر گفت: ما شرکت خدمات حمایتی داریم که تأمین کننده کودهای پایه است. با وجود اینکه این شرکت را متأسفانه نتوانستیم از لحاظ مالی حمایت کنیم، ولی با توجه به اعتباراتی که داشتند توانستند تا میزان زیادی کود را تامین کنند.

/پایان متن/