معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از آغاز برنامه حمایت تغذیه‌ای حدود ۶ هزار کودک ۶ تا ۵۹ ماهه مبتلا به سوء تغذیه خانوار‌های نیازمند تحت پوشش دانشگاه در استان خبر داد.

عباس رضاییان‌زاده گفت: سوء‌تغذیه یکی از مشکلات تغذیه‌ای شایع در کودکان زیر ۵ سال است و از پیامد‌های نامطلوب سوء تغذیه کودکان، می‌توان به اختلال در رشد و تکامل مغزی و جسمی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش موارد مرگ و میر، افزایش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های پزشکی، افت تحصیلی و تحمیل هزینه‌های سنگین به آموزش و پرورش کشور و از دست دادن روز‌های کاری توسط والدین نیز اشاره کرد.

او، فقر، ناامنی غذایی، بی سوادی، بیکاری، ناآگاهی‌های تغذیه‌ای، الگوی تغذیه نامناسب، دسترسی نداشتن به خدمات بهداشتی، اپیدمی بیماری‌های عفونی و پیامد‌های نامطلوب اقتصادی آن را از جمله دلایل بروز سوء تغذیه در کودکان عنوان کرد.

رضاییان‌زاده گفت: توانمندسازی خانوار با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و کمک به افزایش درآمد خانوار، آموزش تغذیه به منظور استفاده بهینه از منابع غذایی موجود و در دسترس به ویژه آموزش و توانمندسازی زنان که مسئولیت تهیه و طبخ غذا در منزل را به عهده دارند و همچنین کمک‌های غذایی که با جلب همکاری بخش‌های مختلف باید به مورد اجرا گذاشته شود، از مهم‌ترین مداخلاتی است که برای پیشگیری از سوء تغذیه در گروه‌های آسیب‌پذیر تغذیه‌ای باید به کار گرفته شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: حمایت تغذیه‌ای از کودکانی که به دلیل فقر، دچار سوء تغذیه شده‌اند، از طریق تامین و توزیع سبد غذایی استاندارد برای رفع نیاز‌های تغذیه‌ای کودکان و بهبود وضعیت تغذیه، رشد و تکامل آنان ضروری است.

او با بیان اینکه برنامه‌های حمایت تغذیه‌ای، یکی از اثربخش‌ترین برنامه‌های اجرایی گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت است، گفت: این برنامه با هدف بهبود وضعیت تغذیه و رشد و همچنین کاهش سوء تغذیه در کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه اجرا می‌شود.

رضاییان‌زاده با تصریح اینکه این برنامه موجب تقویت مراقبت‌های کودکان و هدفمندسازی یارانه‌ها نیز می‌شود، افزود: به منظور اجرای برنامه حمایت تغذیه‌ای کودکان و با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ابتدای سال ۱۴۰۲، هشت هزار و ۴۴۳ کودک ۶ تا ۵۹ ماهه مبتلاء به سوء تغذیه خانوار‌های نیازمند، توسط مراقبان سلامت و بهورزان شناسایی و به کارشناسان تغذیه مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان‌ها معرفی شد و کارشناسان تغذیه ضمن بررسی خلاصه پرونده الکترونیکی تمامی کودکان شناسایی شده و نیز مشاهده نمودار‌های رشد آنان در سامانه سیب، وضعیت رشد آن‌ها را مشخص و اسامی نهایی کودکان را به گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت اعلام کردند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: پس از انجام راستی آزمایی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تایید خانوار‌های واجد شرایط، بودجه مورد نیاز از سوی سازمان برنامه و بودجه به صورت اعتبار خرید کالا از طرح کالابرگ الکترونیکی، مبتنی بر ارائه سبد مطلوب غذایی رفع سوءتغذیه کودکان ۶ تا ۵۹ ماه دارای سوءتغذیه (کوتاه قدی، لاغری و لاغری شدید) به حساب سرپرستان خانوار تخصیص یافت.

رضاییان‌زاده ادامه داد: از مجموع هشت هزار و ۴۴۳ کودک اعلام شده توسط گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نزدیک به ۶ هزار کودک تأیید و بن کارت آنان شارژ شد.

او اظهار کرد: تمامی کودکان تحت پوشش این برنامه، از خدمات مشاوره تغذیه به صورت رایگان بهره‌مند می‌شوند و کارشناسان تغذیه و مراقبان سلامت باید جلسات آموزش گروهی را به صورت ماهیانه برای مادران کودکان تحت پوشش برنامه برگزار کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: مراقبان سلامت و بهورزان به صورت ماهیانه، مراقبت کودکان و پایش رشد آن‌ها را انجام داده و کارشناسان تغذیه نیز بر حسن انجام مراقبت‌ها و پیگیری کودکان نظارت می‌کنند و در صورت عدم بهبودی و یا عدم همکاری سرپرست خانوار در انجام مراقبت‌های روتین، کودک از لیست افراد تحت پوشش برنامه حمایتی حذف و کودکان جدید جایگزین می‌شوند.

او ابراز امیدواری کرد: اجرای این برنامه علاوه بر کمک به رفع سوءتغذیه این گروه، عاملی مؤثر در پیگیری مراقبت‌های تغذیه‌ای کودک توسط این خانوار‌ها باشد.

/پایان متن/