آئین آغاز به کار دیتاسنتر برج الکترونیک شیراز به عنوان نخستین مرکز داده دارای مجوز رسمی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جنوب کشور با رتبه یک کشوری و استاندارد ANSI/TIA942-2017 همزمان با روز کیفیت، در محل برج IT با حضور معاون استاندار فارس و دبیر کارگروه دیتاسنتر ایران و جمعی از مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی برج الکترونیک شیراز، ماریا سعیدی منش مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت برج الکترونیک شیراز و رئیس هیئت مدیره برج IT ضمن خیر مقدم به حاضرین اظهار داشت: امروز افتخار داریم که پس از سالها شاهد افتتاح نخستین مرکز دیتاسنتر در کلانشهر شیراز باشیم.
سعیدی منش با اشاره به اینکه برج الکترونیک شیراز در سال ۱۳۸۲ تاسیس شده است، اظهار داشت: این اتفاق مبارک و مهم در مجموعه برج IT با رویکردی که شرکت برج الکترونیک شیراز و مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) به عنوان سهامدار عمده و ایجاد کننده این برج در شیراز داشت در دولت جدید و با پیگیری های جدی ، محقق گردید .
وی خاطرنشان کرد: پروژه دیتاسنتر برج در قالب تفاهم مشارکت و همکاری به شرکت ارتباطات دوربرد با ظرفیت های بسیار خوبی که دارد واگذار گردید و انجام شد .
سعیدی منش با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز دیتاسنتر شیراز به صورت کاملا حرفه ای و استاندارد کار شده است، افزود: این باعث افتخار است برای شرکت برج الکترونیک و شرکت مگفا که حرف نخست را در این عرصه و عرصه های هوشمندسازی میزند تا شرکت های علاقه مند به همکاری را در کنار خود داشته باشند .

حمایت از شرکت های دارای طرح و ایده در بستر فناوری و اطلاعات

مدیر عامل برج الکترونیک شیراز با دعوت از همه شرکت های علاقه مند به همکاری تاکید کرد: از تمام شرکت هایی که طرح و ایده دارند و می‌توانند در بستر فناوری و اطلاعات فعالیت کنند، حمایت خواهیم کرد.
سعیدی منش خاطرنشان کرد: امید است در ادامه این مسیر، به صورت تخصصی تر بتوانیم فضا را جهت استفاده کاربران محیا کنیم و گام های بیشتری در توسعه کشور برداریم.

ایجاد مراکز دیتا سنتر باعث خروج نخبگان این عرصه نمی‌شود

عبدالعلی کریمی فر معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی استاندار فارس نیز در سخنانی اظهار داشت: در دنیایی که سرعت تکنولوژی بالاست، باید سعی کنیم عقب نمانیم و یکی از زیرساخت های مهم ایجاد مراکزی همچون مرکز داده یا دیتا سنتر در این راستا می باشد.
وی با تقدیر و تشکر از مدیر عامل برج الکترونیک شیراز و مدیرعامل شرکت ارتباطات دوربرد و سایر مدیران ذی ربط برای راه اندازی این مرکز در شیراز افزود: در بدنه دولت قطعا از چنین فعالیت هایی حمایت می کنیم چراکه ما باید مرکزی داشته باشیم که از داده هایمان به خوبی و به صورت تخصصی صیانت کنیم.
معاون استاندار فارس اظهار داشت: شیراز از قدیم الایام قطب الکترونیک بوده و هنوز هم امیدواریم که باشد گرچه نمی خواهیم فعالیت های انجام گرفته را نادیده بشماریم.
کریمی فر با تاکید بر ورود بخش خصوصی به این عرصه خاطرنشان کرد: اصل بر این است که شیراز شهر هوشمند باشد و قطعا راه اندازی چنین مرکز هایی می تواند به ما در این راستا کمک کند ضمن اینکه حمایت های حاکمیتی نیز باید انجام شود.
معاون استاندار فارس در پایان وجود زیرساخت هایی مانند مرکز دیتا سنتر را مانع خروج نخبگان این عرصه از کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه گاهی شاهد خروج نیروهای متخصص از کشور به دلیل عدم وجود زیرساخت ها هستیم لذا ایجاد مرکزهایی چون دیتا سنتر برج الکترونیک شیراز به صورت استاندارد فضایی را فراهم خواهد کرد که نخبگان ما در کشور بمانند و فعالیت کنند.

ایجاد شهر الکترونیک شیراز با جدیت دنبال شده است

حمید سلیمان پور مدیر کل ارتباطات و فناوری استان فارس نیز در این مراسم ضمن تقدیر از این اقدام خوب در شیراز اظهار داشت: شیراز هنوز هم قطب الکترونیک کشور است با توجه به اقداماتی که در سایر نقاط کشور توسط نیروهای متخصص شیرازی انجام می شود.
او با بیان اینکه تشکیل شورای راهبری فضای مجازی استان ها به نوعی از استان فارس شروع شد خاطرنشان کرد: استان فارس و شیراز همواره در مباحث الکترونیکی پیشتاز بوده است.
سلیمان پور در عین حال خواستار همکاری دیگر دستگاه‌ها با مجموعه فناوری و اطلاعات استان فارس شد و گفت: ایجاد شهر الکترونیک شیراز با جدیت دنبال شده است که با حمایت استاندار و تامین زمین مورد نیاز این مهم نیز اجرایی خواهد شد.

ظرف ۲۰ماه کار مرکز دیتاسنتر شیراز اجرایی شد

او بیان داشت: پیاده سازی زنجیره ارزش در حوزه فناوری و هوشمند سازی در شرکت ارتباطات با جدیت دنبال می شود و در بحث سخت افزاری و طراحی و تولید قطعات نیز همکاران ما در حال فعالیت هستند.
اکبرپور در پایان خاطرنشان کرد: با همراهی بسیار خوب مهندس ماریا سعیدی منش و مدیریت صحیحی که صورت گرفت، ظرف ۲۰ماه کار مرکز دیتاسنتر شیراز اجرایی شد به طوری که برای فاز دوم نیز در حال اقدام هستیم.

ظرف ۲۰ماه کار مرکز دیتاسنتر شیراز اجرایی شد
اسماعیل اکبرپور مدیرعامل شرکت ارتباطات دوربرد نیز در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش های مهندس ماریا سعیدی منش مدیر عامل برج الکترونیک شیراز در راه اندازی مرکز دیتا سنتر اظهار داشت: افتخار ما این است که هیچ گاه در اقدامات کیفیت فدای کمیت نشده است.
او بیان داشت: پیاده سازی زنجیره ارزش در حوزه فناوری و هوشمند سازی در شرکت ارتباطات با جدیت دنبال می شود و در بحث سخت افزاری و طراحی و تولید قطعات نیز همکاران ما در حال فعالیت هستند.
اکبرپور در پایان خاطرنشان کرد: با همراهی بسیار خوب مهندس ماریا سعیدی منش و مدیریت صحیحی که صورت گرفت، ظرف ۲۰ماه کار مرکز دیتاسنتر شیراز اجرایی شد به طوری که برای فاز دوم نیز در حال اقدام هستیم.

ایجاد ۵۰فرصت شغلی مستقیم و صدها فرصت شغلی غیر مستقیم
بنا بر این گزارش، لازم به ذکر است شرکت برج الکترونیک شیراز با همکاری فنی و سرمایه گذاری شرکت مهندسی ارتباطات دوربرد فارس، با ایجاد مرکز دیتا سنتر در کلانشهر شیراز، موفق به احداث نخستین مرکز داده دارای مجوز رسمی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جنوب کشور به عنوان یکی از ۵ مرکز داده مورد تایید ملی شده است.
مرکز داده مذکور با سرمایه گذاری بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال و مطابق با استاندارد ۲۰۱۷-TIA942/ANSI ، باعث ایجاد حداقل ۵۰ فرصت شغلی مستقیم و صدها فرصت شغلی غیر مستقیم می گردد.

/پایان متن/