مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از شناسایی آسیب‌ها و رفع تهدیدات احتمالی در حوزه پدافند غیرعامل به عنوان مهمترین عامل صیانت از سرمایه‌های انسانی و مادی واحد‌های تولیدی در زمان وقوع حوادث نام برد و بر سازماندهی شهرک‌های صنعتی در این حوزه تاکید کرد.

وحید خداپرست در نشستی که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل با حضور صنعتگران و تشکل‌های مختلف کارگری و کارفرمایی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شد با تکیه بر اصل ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌های بخش تولید را مورد توجه قرار داد و بر اجرای اقدامات پیشگیرانه در شهرک‌های صنعتی تاکید کرد.

خداپرست، سرمایه‌های انسانی را مهمترین سرمایه یک واحد تولیدی در برابر آسیب‌های احتمالی قلمداد کرد و یادآور شد که باید میزان آمادگی و توانمندی واحد‌های تولیدی هنگام وقوع خطر افزایش یابد.

کاهش و دفاع در برابر انواع تهدیدات، خطرات و بلایای طبیعی و یا ساخته بشری در بخش تولید را یکی از اهداف پدافند غیرعامل دانست و بر ضرورت تدوین تمهیدات پیشگیرانه و آمادگی عملیاتی در زیرساخت‌های حیاتی تاکید کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به پژوهش‌های صورت گرفته با نتیجه جایگاه قابل قبول شهرک صنعتی شیراز در حوزه پدافند غیرعامل، اذعان داشت که فاکتور‌هایی همچون مکان یابی، مطالعه دقیق، ارتقای تجهیزات، ایمن سازی و پیش بینی‌های دفاعی در برابر حوادث طبیعی و ساخته دست بشری در واحد‌های تولیدی بسیار اهمیت دارد.

او با تاکید بر اهمیت سازماندهی و فرهنگ سازی پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به این نکته نیز اشاره کرد که شرکت‌ها و واحد‌های تولیدی باید خود را با ملاحظات ایمنی، امنیتی و پدافند غیرعامل سازگار کنند و در همین راستا اقدامات عملیاتی را شکل دهند.

شناسایی واحد‌های ریسک پذیر، رعایت ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل در صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و حفظ کارکرد‌های این مراکز هنگام وقوع حوادث، نکات دیگری بود که مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، عملکرد کارآمد و هماهنگ در بحران‌ها را حاصل اجرای این عوامل تلقی کرد.

خداپرست با اذعان به نقش شهرک‌های صنعتی در تولیدات مختلف صنعتی و تامین امنیت غذایی تاکید کرد که بر همین اساس، مصون سازی زیرساخت ها، در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی و پدافندی و همچنین برگزاری تمرینات و مانور‌های دوره‌ای و رزمایش‌ها در جهت حفظ آمادگی و احصای نقاط ضعف در این حوزه اهمیت دارد.

او بر سطح بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی تاکید کرد و با بیان اینکه طبق بررسی ها، شهرک‌های صنعتی آباده و لار نیز از حیث پدافندغیرعامل در استان، جایگاه مطلوبی دارند، یادآور شد که با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، «پدافند غیرعامل یک اصل برای همیشه است و نباید با هیچ بهانه و توجیهی متوقف شود.»

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، تدوین طرح‌های پژوهشی و برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی در جهت بررسی مسائل نوین پدافندی در بخش صنعت و تولید را یکی از راهکار‌های مهم در حوزه پدافند غیرعامل دانست و توضیح داد که با تکیه بر این اصول باید از سرمایه‌های مادی و انسانی واحد‌های تولیدی صیانت کرد.

/پایان متن/