گزارش اختصاصی عصر کار از فرآیند انتقال کالاها از کشورهای مبدأ و مقصد که ایران با برخورداری از مرزهای مشترک هوایی، دریایی، زمینی با دیگر ملل دوست و همسایه همواره مراودات تجاری متداوم در سطح جهانی داشته است؛ بررسی‌های عصر کار نشان می‌دهد که سهم ناوگان هوایی ایران در حوزه حمل‌ونقل نیازمند زیرساخت‌های لازم از جمله کارگو برای انتقال کالاهای وارداتی و صادراتی است اما به دلیل نبود صرفه اقتصادی، دولت‌ها به عنوان مجری قوانین حمایتی متعدد در این زمینه تاکنون در فارس از این ظرفیت بالقوه در فرودگاه‌های فارس ‌بهره چندانی نداشته‌اند که این رویه نیازمند تدبیر و ایجاد سازوکارهای اجرایی بهتر جهت بکارگیری قابلیت ترانزیت هوایی کالاها توسط ذینفعان می‌باشد.

بر اساس اطلاعات دریافتی از روابط عمومی اداره‌کل گمرکات استان فارس، ایوب زارعی طی بازدید از گمرک فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز از حضور شبانه‌روزی کارمندان گمرک فرودگاه شیراز خبر داد و گفت: کارشناسان، ارزیابان، بخش رجیستری تلفن همراه، امور مالی و امور بندری گمرک فرودگاه بین المللی شیراز همچون سنوات گذشته به صورت شبانه‌روزی در حال خدمات‌رسانی و انجام رویه‌های مختلف گمرکی در زمینه مسافری، واردات و صادرات و مرجوعی به ایرانیان و شهروندان کشورهای خارجی اعم از تجار و یا سایر ذینفعان گمرک هستند.
مدیدکل گمرکات استان فارس افزود: کارشناسان گمرک فرودگاه شیراز با استفاده از دو دستگاه ایکس‌ری مسافری، عملیات بازرسی و کنترل کالاهای همراه مسافر را در دو مسیر سبز و قرمز در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهند.
وی در ادامه به افزایش ۱۱ درصدی تردد مسافر ورودی از مرزهای هوایی گمرک فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز و فرودگاه‌های بین‌المللی لامرد و همچنین لار اشاره کرد و اعلام کرد: در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ به تعداد ۱۹۷ هزار و ۶۸۹ نفر مسافر ورودی و تعداد ۲۰۷ هزارو ۷۰۸ نفر مسافر خروجی که از مرزهای هوایی استان فارس استفاده کرده‌اند که خدمات گمرکی در کمترین زمان ممکن به آن‌ها ارائه شده است.
زارعی در مورد واردات کالا از گمرک فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، بیان داشت: در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ کالاهای وارد شده از مرز هوایی شیراز ارزشی بالغ بر یک میلیون و صد و ده هزار دلار داشته است که رشدی ۳۶۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ نشان می دهد.
این مقام دولتی در مورد فعالیت گمرک امانات پستی شیراز نیز بیان کرد: در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ تعداد ۵۴۷۱ بسته ورودی به ارزش ۲۴۱ هزار و ۲۲۴ دلار به گمرک امانات پستی شیراز وارد شده که از نظر تعداد ۲۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. همچنین تعداد ۳۶۰۱ بسته خروجی به ارزش ۷۲ هزار دلار از گمرک امانات پستی ارسال شده که از نظر تعداد ۲۱ درصد و از نظر ارزش ۱۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ داشته است.

به گزارش عصر کار این گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت بایستی با توجه به زیرساخت‌های موجود این استان در زمینه حمل‌ونقل هوایی علاوه بر خدمات مسافری با یک سیاست درست بتواند خدمات اجرایی خود را در عرصه بازرگانی به ویژه انتقال کالاهای وارداتی و صادراتی هم بسط و گسترش بدهد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد سالانه حجم قابل توجهی از ترانزیت کالاها در حین انتقال مسافر در بین کشورهای مختلف جهان با ایران اسلامی انجام می‌شود ‌که این استقبال‌ها به ویژه در زمینه محصولات کشاورزی و یا سایر کالاهای اساسی و استراتژیک که سرعت و حتی هزینه‌های تمام شده در مبادلات اقتصادی یک مولفه اصلی است می‌تواند نقش دولت و مجلس را به عنوان بسترساز تجارت بین‌الملل فارس با دنیا نیز پررنگ‌تر نماید‌.
/پایان متن/