گزارش اختصاصی عصر کار از فرآیند تولید در یکی از کارخانجات مطرح و کلیدی فارس که صادرات‌محور بوده و با بهره‌گیری از منابع پایه این استان سهم قابل توجهی در درآمدهای اقتصادی و ارزی کشور توسط این بخش خصوصی دارد؛ درآمدهایی که احتمالا با یارانه‌های متعدد در حوزه انرژی و طبیعی و همچنین با حمایت‌های خاص دولتی و قانون‌گذاران مجلس شورای اسلامی حاصل می‌شود که باید دید به نسبت این هزینه‌ها و تبعاتی که قطعا در زمینه محیط‌زیست وجود دارد آیا تولید و اشتغال با منطق و منافع عمومی توجیه اجتماعی دارد یا اینکه باید سئوالات و مسائل را با یک رویکرد حمایتی از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران به شکل دیگر و یک سازوکار بهتری مدیریت کرد؟!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس به همراه معاون محیط زیست انسانی اداره کل و رییس اداره محیط زیست شیراز از کارخانه ذوب آهن پاسارگاد کوار بازدید کردند؛ پایش آب مصرفی کارخانجات صنعتی شرق شیراز و هشدار در باره طولانی شدن دوره خشکیدگی دریاچه مهارلو با برداشت آب بیشتر از جمله محورهای اصلی سخنان مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس دراین بازدید بود. .

پورشیرزاد در این برنامه بازدید که در راستای بازدید از واحد های صنعتی و پایش آلایندگی های کارخانجات صورت گرفت افزود: برای نخستین بار از مجموعه ذوب آهن پاسارگاد بازدید به عمل می آید، داشتن رویکردهای محیط زیستی از سوی صنایع مورد تشویق و نقطه امید است، این نقطه قوتی است که صنایع و تولید کنندگان صنعتی در کنار کار تولید به مسوولیت های اجتماعی هم عمل می کنند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، با تاکید بر اینکه مصرف آب در کارخانجات تولیدی باید پایش شود افزود: مصرف بی رویه آب در واحد های تولیدی به منزله افت سطح آب های زیر زمینی در شرق شیراز و وارد آمدن آسیب به دریاچه مهارلو است .
وی ادامه داد: امید داریم مصرف آب در مراکز صنعتی شرق شیراز بیشتر مورد توجه مسوولان آب استان فارس قرار گیرد و طوری نباشد که با طولانی شدن خشکیدگی دریاچه مهارلو پهنه این دریاچه به محل تولید ریز گرد تبدیل شود.
پورشیرزاد گفت: افزایش ریز گرد در بستر خشک دریاچه مهارلو به معنی کوچ اجباری شهروندان شیراز است، بدون تردید اگر خشکی مهارلو با برداشت های بی رویه آب و فعال شدن زهکش های شیراز بیشتر و طولانی تر شود شاهد ایجاد ریز گردهای بیشتر بر بستر دریاچه و آلودگی هوای شیراز خواهیم بود.
این مقام مسوول خاطر نشان کرد: محیط زیست مقوله ای چند وجهی و چند رشته ای است، محیط زیست باید در همه عرصه های تولید حضور داشته باشد، کار نظارت کاری دائمی و حساس است و در همه جنبه های تولید بدون وارد آمدن خدشه ای به تولید و با نگاه حمایتی باید به مقوله های آلایندگی صنعتی و مصرف آب صنایع هم نظر داشت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت های دانش بنیان در عرصه تولید صنعتی اضافه کرد: باید از ظرفیت های دانش بنیان استفاده کرد، طرح هایی که با ارزان ترین مسیر و کمترین آلودگی و کمترین مصرف آب در تولید مشارکت و تولید بیشتر شود، هزینه های تولید کمتر شود، آلایندگی کمتر شود، این مهم جز با تاکید بر موارد دانش بنیان ها به دست نمی آید .
وی افزود: همه ما متولی حفظ محیط زیست هستیم، تولید کنندگان هم باید به اصل ۵۰ قانون اساسی توجه کنند و برای اجرای آن پیش قدم باشند، محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی نظارتی است که باید پاسخگوی وظایف نظارتی خود باشد.
پورشیرزاد گفت: محیط زیست نگاه مچ گیرانه در صنعت ندارد، نگاه ما نگاه ارائه کمک های حمایتی است، همه دغدغه ما این است که چگونه بتوانیم در کنار چرخش چرخ تولید با رعایت قوانین توسعه پایدار از بیشتر شدن و بهینه شدن تولید حمایت کنیم.
این مقام مسوول ادامه داد : آلودگی هوا، پسماند، پساب و ریز گردها همه از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت، مصرف آب در کارخانجات صنعتی مواردی است که در شرایط کم آبی باید به آن بیشتر توجه داشت.
در ادامه مسوولان محیط زیست فارس از بخش هایی که احتمال آلایندگی داشتند بازدید به عمل آوردند و تذکرات لازم را ارائه دادند.
قاسم نهاوندی معاون محیط زیست انسانی و کامران اسلاملو رییس اداره محیط زیست شهرستان شیراز دراین برنامه حضور داشتند.

بر اساس این گزارش خبری و طبق تحلیل‌ها و بررسی‌های چند‌ماهه اخیر رسانه خبری‌تحلیلی عصر کار این مسئله در حالی مورد بازدید نظارتی سازمان محیط‌زیست قرار گرفته است که در گذشته و حتی اکنون به دغدغه‌های متعدد مردمی و فعالان عرصه اجتماعی به طور رسمی پاسخی مناسب داده نشده است. دغدغه‌هایی که اگر با بی‌توجهی مسئولان دستگاه‌های اجرایی و نظارتی اگر مورد مداقه قرار نداشته باشد احتمال بحران زیست‌محیطی در شرق شیراز و تالاب مهارلو به عنوان یک منطقه ویژه در محیط‌زیست فارس نیز وجود دارد.

/پایان متن/