رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس گفت: مالیات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ستانی یک رابطه دو سویه است و نیاز است دولت در این زمینه تعامل بیشتری با بخش خصوصی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، علیرضا قدرتی در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: مهمترین موضوع برای بخش خصوصی اجرای عدالت مالیاتی است و فعالان بخش خصوصی انتظار دارند بخش دولتی در سیاست گذاری های حوزه مالیات به نظریات و راهکارها و تعامل بیش از پیش با بخش خصوصی توجه کند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از قوانین ، بخشنامه ها و آیین نامه های مالیاتی موجب پیچیدگی و سرگردانی بیشتر هر دو طرف می شود افزود: دولت باید با ارائه مزیت هایی شرایطی را فراهم کند که انگیزه مودی برای پرداخت صحیح و به موقع بیشتر شود که در این صورت سردرگمی ها و مشکلات هر دو بخش دولتی و خصوصی کاهش می یابد.

قدرتی اظهارداشت: برخی از چالش ها و مسائل حوزه مالیات، کار و تامین اجتماعی در استان از جمله این چالش ها جرایم مالیاتی؛ بدهکاری مودیان؛ تعدد سامانه ها و انواع تنبیه هایی که برای مودیان در نظر گرفته می شود؛ نامتوازن بودن پرداخت مالیات و فرار مالیاتی؛ بازنگری در قانون کار؛ مشاغل سخت و زیان آور و حسابرسی های سازمان تامین اجتماعی  را به منظور تعیین مسیر و دستور کار ما قرار دارد.

وی با اشاره به  ارتباط مسئولیت اجتماعی و مالیات و وجود برخی معافیت های مالیاتی در قبال مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی اضافه کرد: بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی می توانند از برخی از معافیت ها و ظرفیت های قانونی برای انجام وظائف خود در حیطه مسئولیت اجتماعی استفاده کنند که این فرصت خوبی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: مواد قانونی دراستفاده از مالیات در حوزه مسئولیت اجتماعی نیازمند تکمیل و اصلاح است اما برای بهره گیری بهتر از فرصت های مالیاتی در حوزه مسئولیت اجتماعی در بنگاه های اقتصادی به زودی جلسه مشترکی بین کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی و کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی فارس برگزار می شود.

قدرتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هیات های حل اختلاف مالیاتی عنوان داشت: هیات های حل اختلاف کاملا مستقل از سازمان امور مالیاتی است و حضور قاضی در جلسات خواسته سازمان امور مالیاتی نیز هست و نمایندگان هیئت های حل اختلاف باید در همه جلسات حضور داشته باشند  که ضرورت ارتقای استقلال هیات ها خواست بخش خصوصی است.

/پایان متن/