عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس گفت: با توجه به نیاز بخش صادرات استان فارس، باید ایجاد کارگو در استان فارس در اولویت بخش دولتی و بخش خصوصی استان قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهراب شرفی در جلسه کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد با اشاره به اهمیت وجود کارگو ( حمل و نقل هوایی کالاهای صادراتی) دراستان فارس بیان کرد: سالها پیش با تلاش برخی از فعالان اقتصادی و همت بخش دولتی استان، کارگو در محل فرودگاه شیراز راه اندازی شد اما به دلیل عدم حمایت مستمر این ظرفیت غیر فعال و منفعل شد.
وی افزود: امروز حوزه صادرات استان فارس نیازمند وجود کارگو است و این ظرفیت می تواند نقش مهمی در حوزه اقتصادی استان داشته باشد.
شرفی با اشاره به مزیت‌های کلی وجود کارگو سنتر در فرودگاه شیراز و شهرستان‌های مهم استان فارس اظهارداشت: از دلایل ایجاد این امر مهم فاسد نشدن کالاهای صادراتی استان از جمله ماهی و میگو و میوه و سبزیجات، تحول در بازرگانی و تجارت استان فارس و سهولت کار تجار استان فارس می‌باشد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: صادرات و واردات نقش مهم و اساسی در زندگی جامعه ما دارد لذا باید با ارتباط با دنیا بتوانیم توان رقابت محصولات تولیدی خود را افزایش دهیم زیرا امروز مشتریان کالاهای تولیدی ایرانی در در خارج از کشور به دنبال تولیدات متفاوت و صنایع بهره وری شده از محصولات ما هستند.
وی ادامه داد: همچنین بخش واردات ویژگی خاصی دارد و باید زمینه ورود کالاها در جامعه فراهم شود نمی شود درهای دنیا را به روی خودمان ببندیم و جامعه را از دسترسی به کالا و خدمات به روز در دنیا محروم کنیم.
شرفی عنوان داشت: هدف مابالنده بودن بخش تولید است لذا در این زمینه واردات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با اشاره به فعالیت کمیته های تخصصی ذیل کمیسیون بازرگانی برای پیگیری امور ربوط به حوزه صادرات به صورت تخصصی تصریح کرد: معتقدم برای سهولت کار و پیگیری تا حصول نتیجه هر موضوع ، کارها باید به‌صورت خرد و کوچکتر دنبال شود که در همین موضوع کمیته های تخصصی غذا و دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، حمل ‌و نقل، بررسی زیرساخت‌ها، مقررات و ضوابط بر ورود کالا به کشورهای هدف، واردات و بذر و کشاورزی تحت مدیریت این کمیسیون ایجاد شده است.
در ادامه این جلسه هادی حنایی عضو هیات نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: در خصوص بحث کارگو سنتر مشکل اصلی نبود هواپیمای باری است و در حال حاضر فقط هواپیمای مسافربری موجود باشد که توجیه اقتصادی ندارد.
وی افزود: بازرگانان استان نیز چون نمی‌توانند تعهد دهند بار آن‌ها به‌موقع و کامل به دست مشتری در کشورهای هدف صادراتی برسد، نمی‌توانند صادرات انجام دهند و یا از دیگر استان‌ها بار خود را صادر می‌کنند.
در این جلسه سایر اعضای به بیان دیدگاه های خود پرداختند.