شهردار کلان‌شهر شیراز با ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله مدیریت شهری با عنوان مهر تا مهر گفت: جهش عمرانی شیراز در مهر سازندگی رقم خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، محمدحسن اسدی در صحن علنی شورای اسلامی شهر این کلان‌شهر با اشاره به فعالیت‌های مدیریت ارشد شهری شیراز در یک سال گذشته گفت: رشد و توسعه شیراز با برنامه راهبردی شیراز ۱۴۰۴ مصوبه شورا پیوند خورده است، این برنامه با مطالعه، ملاک برنامه‌ریزی قرار گرفته است، این برنامه افق شهر شیراز را براساس سند چشم‌انداز برای حل مشکلات و تأمین نیاز شهروندان مورد توجه قرار داده است.

او با تقدیر از خانواده ۱۳ هزار نفری کارکنان شهرداری و با اشاره به روز نابینایان و تأمین نیازهای این قشر از جامعه برای استفاده بهتر از خدمات شهری، اظهار کرد: کشتار دسته جمعی مردم مظلوم ستمدیده غزه توسط رژیم ستمگر اسرائیل را محکوم می‌کنیم.

شهردار شيراز با اشاره به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های این کلان‌شهر در مسیر توسعه عنوان کرد: قطار توسعه این شهر به خط ۲، ۳ و ۴ رسیده است و کلنگ خط ۴ به زمین زده شد تا شهر توسعه دوچندان یابد و شرق تا غرب و جنوب به شمال و مسیر حرم مطهر را پوشش داده و شاهد شهری با هوای پاک باشیم.

اسدی با بیان اینکه برنامه‌ها براساس شأن مردم شیراز است، تصریح کرد: بیش از ۵۰ برنامه در راستای توسعه و کیفیت زندگی مردم مانند بزرگترین سینمای جنوب کشور و بازار پروتئین و بزرگراه‌ها اجرا شده و یا در دست اجرا قرار دارد.

او گفت: فعال بودن پروژه‌های عمرانی در نقاط مختلف کشور همانند تقاطع چندسطحی نواب صفوی، بزرگراه شهید سلیمانی، پارک آبی، آکواریوم، شهر بازی و غیره در حال انجام است.

شهردار شیراز با اشاره به بازآفرینی ۴۰ محله اظهار  کرد: شهرداری این کلان‌شهر در راستای بهبود زیست شهری برنامه‌ریزی کرده است و برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی تلاش می‌کند و با وجود چالش در جذب بودجه قطار پروژه‌های عمرانی با سرعت در حال حرکت است و این به دلیل همکاری تمام دستگاه‌ها و همراهی شهروندان است، سعی داریم تا با پیروی از راهبردها و راهکارهای شورای اسلامی شهر و برنامه‌ریزی‌ها شهرداری، شهری در شأن مردم شهرمان بسازیم.

اسدی با تشکر از همراهی تمام بخش‌های شهرداری و اشاره به همراهی وزیر کشور در پروژه‌های شهری، گفت: مدیران شهری یک سال شبانه‌روز تلاش جهادی و خسته‌ناپذیر کردند تا بتوانند به مردم خدمات بهتری و در شأن مردم ارائه دهند.

شهردار کلان‌شهر شیراز با اشاره به افتتاح نمایشگاه دستاوردهای شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز در ورودی صحن علنی این هفته شورای شهر، افزود: گزارشی را با عنوان «از مهر تا مهر» را در مورد عملکرد شهرداری براساس مصوبات شورا آماده ارائه کردیم، مصوبات شورای اسلامی شهر یکی از دغدغه.های شهرداری شیراز است تا بدون کم و کاست اجرایی شوند.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز با اشاره به وقایع عملکرد شهرداری در سال اول و دوم، بیان کرد: در سال دوم ۶۸ درصد از مصوبات اجرا و ۳۲ درصد در دست اجرا است که نسبت به سال اول برعکس است و این نشان از پیشرفت شهرداری است، در بودجه شهرداری امسال افزایش یافت، امسال نسبت بودجه جاری به عمرانی حدود ۱۷ درصد بودجه جاری و بیش از ۸۰ درصد بودجه عمرانی است که دستاورد قابل توجهی است.

اسدی با تأکيد بر تعادل بودجه و اشاره به بدهی‌های شهرداری، افزود: در سال اول نتوانستیم بدهی‌ها پرداخت کنیم اما در یک سال گذشته ۶ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان به پیمانکاران  و یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی دادیم و مجموعا ۷ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان پرداخت کردیم و بیش از از ۲۰ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان کل قراردادهای منعقد شده در یک سال گذشته بوده است.

اسدی ادامه داد: بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری بر شهرداری تکلیف شد و به صورت ۱۰۰ درصد محقق شده که شامل ۵ قرارداد بوده است در حالیکه در سال اول هیچ قرارداد سرمایه‌گذاری را نداشتیم.

او با اشاره به حوزه فرهنگی، اجتماعی و مذهبی خاطرنشان کرد: بودجه این حوزه در سال اول ۱۰۲ و در سال بعد ۳۰۷ میلیارد و برای امسال یک هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان بوده است و این پروژه‌ها شامل فرهنگسراها، اماکن ورزشی، باغ خانواده و بانوان و پردیس سینمایی امین تارخ بوده است و ۳ درصد بودجه صرف محله‌محوری و مسجد محوری می‌شود.

شهردار کلان‌شهر شيراز با اشاره به بخشی دیگر از پروژه‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی متذکر شد: در بخش زیست محیطی ۷۴ کیلومتر لوله‌گذاری در این دو سال انجام شد، در ایمنی و تاب‌آوری شهر دو ایستگاه آتش‌نشانی افتتاح و ۴ ایستگاه بهسازی و یک ایستگاه کلنگ‌زنی شد، تعدادی زیادی پروژه دیگر در حوزه پسماند و خدمات شهری، مبلمان و فضای سبز شهری شاهد اجرا و کلنگ زنی تعداد زیادی پروژه بودیم.

او با اشاره به جهش‌های عمرانی گفت: ۳۸۱ پروژه به ارزش ۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در این جهش‌ها افتتاح و کلنگ‌زنی شد و از ۷۷ پروژه تعریف شده در حوزه محرومیت‌زدایی در سال گذشته، ۴۷ پروژه به بهره.برداری رسید، که نهضت آسفالت نیز در این راستا انجام شد.

اسدی بیان کرد: در سفر هیئت دولت به استان فارس، ۶۲ پروژه حمل‌ونقل و ترافیکی، خدمات شهری، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی به ارزش بیش از ٢١ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان با حضور وزیر کشور به بهره‌برداری رسید و یا عملیات اجرایی آنها را آغاز شد که از این پروژه‌ها می‌توان به افتتاح بازار بزرگ پروتئین شیراز به ارزش ۳۵۰۰ میلیارد تومان، افتتاح پردیس سینمایی امین تارخ، آغاز عملیات اجرایی خط ۴ و اتصال ارتباطی خطوط ۱ و ۴ مترو شیراز و رونمایی از خودروهای حمل‌ونقل عمومی (اتوبوس، ون و تاکسی) اشاره کرد.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز با اشاره به راه‌اندازی نوبت شب شهرداری این کلان‌شهر گفت: پردیس سینمایی امین تارخ در این شرایط بسیار بی‌نظیر است، چراکه در هر مزایده برنده مناقصه کنارهگیری می کرد، اما بخش های مختلف همت کردند تا این پروژه به بهره‌برداری برسد، ظرف ۴ سال این پروژه فقط ۵۵ درصد پیشرفت داشت و مابقی طی چند ماه انجام شد، پروژه‌هایی از این قبیل زیاد هستند که می‌توان به پروژه گویم، نواب صفوی، فرهنگسرای معلولین، بزرگراه شهید سلیمانی، تونل‌های شهید شیبانی و.. اشاره کرد.

اسدی با تأکيد بر سرعت بخشی به پروژه‌های عمرانی گفت: مشکلات همیشه مالی نیست و سرعت یک پروژه نیازمند فاکتورهای زیادی است و  باید با همراهی  مردم، امیدآفرینی کنیم و امروز در منطقه تاریخی مبلغ بودجه افزایش یافته است.

شهردار کلان‌شهر شيراز با اشاره به حوزه حمل‌ونقل و ترافیک بیان کرد: در این حوزه شاهد پیشرفت‌های خوبی بودیم که برخی از آن‌ها در کشور زبانزد بود، در موضوع مترو ۹ کیلومتر به بهره‌برداری رسید و دیگر بخش‌ها نیز شاهد تغییرات شگرفی بودیم که حوزه هوشمند سازی یکی از این بخش‌هاا است، شاهد تحول خوبی در این حوزه و کاهش ترافیک خواهیم بود.

او با اشاره به ساماندهی سرمایه انسانی تأکيد کرد: توانستیم ۳۴۴ بازنشسته بدون جایگزین داشته باشیم، در نوسازی و تحول اداری نظام ارزیابی و عملکرد سازمانی تدوین شد، سند محرومیت زدایی به انتها رسید و ۱۷۱ پروژه با اعتبار یک هزار میلیارد تومان برای آن تعریف شد.

شهردار شیراز همچنین با تشکر از اقدامات شبانه‌روزی حوزه ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری این کلان‌شهر، تصریح کرد: شاهد افزایش در شاخصه‌های آماری در بخش‌هایی همچون اخبار تولیدی، تعداد برنامه‌ها، ساخت تیزر و محتوای تولیدی بوده‌ایم و تلاش کرده‌ایم تا نام شیراز بدرخشد و در حوزه بین‌الملل  در حوزه بین‌الملل، اتفاقات خوبی در یکسال رقم خورد و تلاش کردیم تا در مجامع بین‌الملل نام شیراز بدرخشد.

/پایان متن/