رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از ۳ پویش تاثیرگذار چهارشنبه سوری، نجات طبیعت شیراز و طرح بام بانوان آتش نشان محلات خبر داد و گفت: در پویش چهارشنبه سوری ۵۹% کاهش حوادث داشتیم.

هادی عیدی‌پور در مراسم پاسداشت مقام آتش نشان اظهار کرد: کار آتش نشانی به صورت شبانه روزی است و در حاشیه مراسم قدردانی و همکاران من در صحنه وقوع یک حادثه مشغول به انجام وظیفه بودند.

وی افزود: سازمان آتش نشانی طی ۸ ماه گذشته ۳ پویش چهارشنبه سوری، نجات طبیعت شیراز و طرح بام بانوان آتش نشان محلات را اجرا کرد و هدف از این پویش ها فرهنگ سازی و پیشگیری از تلفات و اتفاقات که امکان وقوع دارد است، به گونه ای که در پویش چهارشنبه سوری ۵۹% کاهش حوادث داشتیم و این نشان دهنده تاثیر گذاری مثبت این پویش است.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اضافه کرد: در سال جاری با تدابیر، آموزش ها، فرهنگ سازی و خرید تجهیزات اطفا حریق که انجام شد در حوزه آتش سوزی طبیعت شاهد حوادث کمتری بودیم.

عیدی پور تصریح کرد: میزان هزینه کرد خرید تجهیزات مختص اطفاء حریق در ارتفاعات بالغ بر یک میلیارد تومان بوده است که با این اقدام شاهد کاهش حریق در ارتفاعات هستیم.

وی اضافه کرد: سازمان آتش نشانی در شهر شیراز ۲۴ ایستگاه خدمت رسانی دارد که در یک چشم انداز ۵ ساله باید ۴ ایستگاه افزوده و به ۳۶ ایستگاه عملیاتی برسد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز خاطر نشان کرد: مدت زمان رسیدن به محل حادثه ۵ دقیقه و‌ ۲۰ ثانیه است که استاندارد جهانی آن بین ۴ تا ۶ دقیقه است و ما تمام تلاشمان را داریم که برای خدمت رسانی بهتر به زمان کمتر از ۵ دقیقه برسیم که با احداث ایستگاه های آتش نشانی بیشتر در سطح شهر، این زمان کاهش یابد.

عیدی پور ضمن قدردانی از شهردار شیراز، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز و شورای اسلامی شهر در خصوص افزایش بودجه سازمان، گفت: بودجه عمرانی سازمان آتش نشانی ۱۸۵ میلیارد تومان است که ۱۶۰ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات و نوسازی ناوگان اختصاص یافته است.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اضافه کرد: از این مبلغ ۴۰ میلیارد تومان جهت خرید ماشین آلات است که در آینده نزدیک ۵ دستگاه خودرو به ناوگان افزوده خواهد شد.

عیدی پور همچنین در خصوص خرید نردبان ۵۶ متری گفت: قرار داد آن منعقد شده و ۲۲ میلیارد تومان قسط اول آن پرداخت شده، در حالی که خرید این نردبان برای شهرداری شیراز ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

او  با بیان اینکه در سال جاری تیم های تخصصی در حوزه آتش نشانی تشکیل می شود، افزود: تیم هَزمَت بسیار استراتژیک بوده و این حوزه نیازمند تجهیز ناوگان با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان است. تشکیل تیم واکنش سریع از دیگر موضوعات مورد اشاره رییس سازمان آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری شیراز است.

عیدی پور گفت: دکتر اسدی شهردار شیراز با حضور خود در ایستگاه های آتش نشانی، به صورت رو در رو با آتش نشانان دیدار و گفت و گو داشته و این اتفاق بزرگی برای مجموعه آتش نشانی است.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری شیراز اظهار کرد: آتش نشانان و حتی خانواده آنها برای شیفت های ۲۴ ساعته بسیار مشکل دارند و امید است با جذب ۲۷۰ نفر پرسنل، آسایش خانواده آتش نشانان را شاهد باشیم.

عیدی پور در ادامه خاطر نشان کرد: یکی دیگر از اصلی ترین دغدغه آتش نشانان مسئله مسکن است و اغلب نیروهای آتش نشان به دلیل هزینه های بالا در شهرک های اطراف شیراز سکونت دارند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که شهید آتش نشان نداشته باشیم، گفت: ذات کار آتش نشانی این است که در هنگام خداحافظی با خانواده خود ممکن است برگشتی نباشد و این موضوعی که آن را با پوست و خون خود لمس می کنیم.

/پایان متن/