رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس،گفت: در نشست با وزیر جهادکشاورزی با توجه به تعهد انجمن جوجه یک روزه برای تامین تخم مرغ نطفه‌دار و جوجه یک روزه مقرر شد تا هفته آینده واردات آنها متوقف شود.

محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست کمیسیون با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاونین این وزارتخانه، گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در نشست برگزار شده در زمینه پرداخت مطالبات گندمکاران بود، دولت باید تا پایان شهریورماه مطالبات گندمکاران را پرداخت کند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس بند (ب) ماده ۳۱ برنامه ششم توسعه دولت مکلف است به محض دریافت محصولات کشاورزی نسبت به پرداخت مطالبات کشاورزان اقدام کند و تاخیر در پرداخت بدهی مشمول جبران خسارت می‌شود، ادامه داد: در سال جاری حدود ۱۰ میلیون ۵۰۰هزار تن گندم در قالب خرید تضمینی خریداری شده در حالی که نیاز کشور حدود ۱۱ میلون تن می‎‌باشد، تلاش ها برای این است که در سال زراعی آینده به خودکفایی این محصول استراتژیک دست پیدا کنیم و برای رقم خوردن این مهم باید از هم اکنون نهاده‌های مورد نیاز تولید مانند کود، بذر و سم در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه در نشست با وزیر جهاد کشاورزی مقرر بانک کشاورزی و سایر بانک‌ها برای بازپرداخت تسهیلات کشاورزان با توجه به تاخیر در پرداخت مطالبات فشاری وارد نکنند، عنوان کرد: بانک‌ها وکلایی در اختیار دارند که وثیقه‌های کشاورزان را به اجرا گذاشته اند مقرر شد این موضوع توسط وزیر جهاد کشاورزی در هیات دولت مطرح شود در این زمینه مکاتباتی نیز از سوی کمیسیون کشاورزی انجام شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی دیگر از مباحث مطرح شده در کمیسیون کشاورزی در زمینه تامین سوخت موتورهای دیزل کشاورزی بود، گفت: پیرو مکاتبه ای که با رئیس جمهور داشته ام و گلایه کشاورزان مقرر شد وزیر جهاد کشاورزی مسئله را در هیات دولت مطرح کند.

عسکری با اشاره به اینکه مقرر شد در زمینه تامین تراکتور مورد نیاز کشاورزان مقرر شد در اسرع وقت با حضور رئیس کارخانه تراکتورسازی نشست مشترکی در کمیسیون کشاورزی تشکیل و نیاز استان‌ها باتوجه به ظرفیت‌ها و قابلیت استان‌ها تا پایان مهرماه مشخص و تامین گردد، افزود: تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه هرچه سریع‌تر در حوزه کشاورزی باید عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه مقرر شد سازمان توسعه، آموزش و ترویج کشاورزی از شرایط فعلی خارج و به صورت عملیاتی وارد عرصه شود زیرا تا کنون ایفای نقش نکرده است، ادامه داد: سال گذشته اجرای الگوی کشت شروع شد اما باید زیرساخت‌های آن تعریف شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه همچنین در نشست با وزیر جهاد کشاورزی با توجه به تعهد انجمن جوجه یک روزه برای تامین تخم مرغ نطفه‌دار و جوجه یک روزه کشور مقرر شد تا هفته آینده واردات آنها متوقف شود، گفت: مقرر شد سازمان تعاون روستایی به منظور جلوگیری از زیان کشاورزان به محض کاهش قیمت پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی نسبت به خرید تضمینی اقدام کند، این نهاد باید جلودار باشد و از زیان کشاورزان جلوگیری نماید.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برداشت خرما در جنوب کشور آغاز شده و مقرر شد سازمان تعاون روستایی با توجه به ارزش ارقام اقدام به خرید و صادرات کند، عنوان کرد: اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی نیز باید متوقف شود و عمل خلاف این موضوع مصداق ترک فعل است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برداشت محصول لیمو در استان‌های جنوبی آغاز شده اما متاسفانه قیمت آن پایین است، مقرر شد با قیمت توافقی حداقل ۱۰ هزار تومان این محصول از باغداران خریداری شود، ادامه داد: هفته آینده به منظور بررسی مسائل مطرح شده در وزارت جهاد کشاورزی نشستی برگزار و معاونین وزارت جهاد کشاورزی گزارشی ارائه می‌کنند.

/پایان متن/