شهردار شیراز در نشست مشترک مدیران شهرداری با مدیرکل و کارکنان آموزش و پرورش فارس نسبت به نقش ویژه مدیریت شهری در زمینه ارتقاء فرهنگ شهروندی و تربیت دانش‌آموزان تاکید کرد و این مهم را یکی از برنامه‌های جدی این کلانشهر با هدف هویت‌بخشی به شیراز ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار، شهردار کلان‌شهر شیراز در این نشست ابراز امیدواری کرد: تصمیمات اتخاذ شده در این نشست، برای دانش‌آموزان اثربخش باشد.

محمدحسن اسدی با اشاره به حضور فرزاد بادپا، قهرمان حمله تروريستي حرم شاهچراغ(ع) در این نشست، از رشادت او تقدیر و تصريح كرد: اسم و خاطره این مرد رشید برای همیشه در ذهن آزادگان باقی خواهد ماند.

او همچنین با گریزی به فعالیت‌های شهرداری در هفته دولت بیان کرد: بخشی زیادی از آغاز عملیات اجرایی، افتتاح و یا بهره‌برداری از پروژه‌های شهرداری کلان‌شهر شیراز به سفر آتی رئیس جمهور و هیئت دولت اختصاص داده شده است.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز ادامه داد: شهرداری شیراز طی روزهای گذشته تاکنون و در راستای خدمات‌رسانی به زوار در نقطه صفر مرزی، خدمات مطلوبی با استفاده از ظرفیت ۷۰۰ نفری نیروهای پاکبان، آتش‌نشانی و… با بيش از یکصد دستگاه وسیله نقلیه سبک و سنگین آغاز كرده است.

اسدی خاطرنشان كرد: عملیات ساخت موکب دائمی حضرت احمد بن موسی-شاهچراغ(ع) نیز پس از ایام اربعین در مکان فعلی آغاز خواهد شد.

او در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه امسال وضعیت آموزش‌وپرورش و دانش‌آموزان در شیراز نسبت به سال‌های گذشته متفاوت خواهد بود، گفت: امسال وظیفه همه دستگاه‌هاست كه در آستانه سال تحصیلی حامی و کمک‌کننده آموزش‌وپرورش باشند.

شهردار كلان‌شهر شيراز تأکید کرد: باید اهمیت فرارسيدن اول مهرماه و سال تحصیلی جدید برای همه دستگاه‌ها تبیین شده باشد.

او خاطرنشان کرد: برخی اقدامات شهرداری از جمله سرویس مدارس فرآیندی مداوم محسوب می‌شود که پس از دو سال آموزش مجازی و  کرونا، در سال گذشته با افزایش قیمت مواجه شد و امسال تلاش خواهد شد تا در کنار آموزش‌وپرورش حرکت کنیم و دانش‌آموزان، سالی بانشاط و با امکانات بهتر را تجربه کنند.

شهردار کلان‌شهر شیراز از استفاده خدمات رایگان مترو برای دانش‌آموزان به مدت ۳ تا ۴ هفته ابتدایی سال تحصیلی خبر و داد و گفت: لایحه این مهم تقدیم شورای اسلامی شهر شیراز شده است.

اسدی ادامه داد: از آنجا که در شهر شیراز جهش آسفالت به‌ویژه در معابر مناطق محروم با عرض کم آغاز شده است، مدارسی که دارای آسفالت نامناسب و کوچه‌های خاکی است، نیز در دستور کار قرار گرفته و به‌زودی مجوز آن از شورای اسلامی این کلانشهر اخذ خواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنان خود عمده‌ترین مسئولیت شهرداری در مسئله فرهنگ را فرهنگ شهروندی عنوان کرد و افزود: فرهنگ شهروندی تنها از مدرسه و پیش دبستانی و دبستان شکل می‌گیرد و برای ارتقای الگوی فرهنگ شهروندی در کلان‌شهر شیراز نیازمند الگوهای تخصصی در این زمینه هستیم، چراکه کلان‌شهر شیراز دارای یک عنوان ویژه است و باید آن را حفظ و تقویت کرد.‌‌

شهردار کلان‌شهر شیراز همچنین با بیان اینکه بازدید از پروژه‌‌های عمرانی نظیر مترو، گردشگری و …می‌تواند الگوآفرین باشد، گفت: در راستای ارتقای هویت بخشی دانش‌آموزان، آماده سرویس‌دهی به معلمان و دانش آموزان در پروژه‌های شهری هستیم و در صورت موافقت شورا، لایحه‌ای در این خصوص تقدیم خواهیم کرد.

اسدی  با تأکيد بر این نکته که معتقدیم سرمایه‌گذاری بر روی دانش‌آموزان به‌ویژه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی سرمایه محسوب می‌شود که نتیجه آن را در مقاطع کوتاه، میان و بلندمدت به شرط استمرار خواهیم دید، گفت: ساخت یک ساختمان گاهی ۲ تا ۳  سال زمان می‌‌برد اما برای ساخت آینده یک کشور شاید ۲۰ سال زمان نیاز داشته باشیم، پس برای تربیت سرمایه اجتماعی آینده باید اقدامات تخصصی کرد.

/پایان متن/