مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از آغاز نخستین برداشت گوجه فرنگی از گلخانه تابع اقلیم در این شهرستان خبر داد.

ذبیح اله سیروسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اشاره به آغاز نخستین برداشت گوجه فرنگی از گلخانه تابع اقلیم در این شهرستان، اظهار کرد: این گلخانه در منطقه محمودآباد شهر شیراز و در سطح ۵ هکتار به کشت گوجه فرنگی اختصاص یافته است.

او گفت: با توجه به استمرار دوره برداشت پیش‌بینی می‌شود تا آذرماه امسال بالغ بر ۱۸۰ تن محصول به ازای هر هکتار برداشت شود.

سیروسی با اشاره به اینکه این گلخانه در اردیبهشت ماه امسال ساخته شده و در اوایل خرداد ماه با استفاده از بذر‌های گلخانه‌ای زیر کشت رفته است، بیان کرد: این نوع سازه، سبک جدیدی از گلخانه است که پیش از این در قالب سایبان در تعدادی از باغات شیراز اجرا شده است و با استفاده از سازه‌های سبک و هزینه کمتر از یک سوم نسبت به گلخانه‌های با پوشش پلاستیکی احداث می‌شود، همچنین با افزایش عملکرد، امکان صادرات محصول تولیدی را نیز فراهم می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اهداف کاربردی این نوع گلخانه برای کشت محصولات سبزی و صیفی، اضافه کرد: جلوگیری از آفتاب سوختگی بوته و میوه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف آب با کاهش تعرق و تبخیر، طولانی‌تر کردن دوره برداشت، افزایش عملکرد، امکان صادرات محصول، عدم نیاز به مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش و در نهایت محافظت از محصول در مقابل خسارت پرندگان و حشرات از جمله مزایای استفاده از این نوع گلخانه است.

او افزود: امید است با توجه به چالش‌های پیش روی استان از قبیل خشکسالی، تغییرات اقلیمی، کاهش کمی و کیفی منابع آب، بروز عوامل خسارت‌زا و اجرایی شدن سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در انتقال بخشی از کشت سبزی و صیفی از فضای باز به محیط‌های کنترل‌شده، این روند توسعه بیشتری داشته باشد.

/پایان متن/