گزارش اختصاصی عصر کار؛ سیدمحی‌الدین حسینی‌ارسنجانی// مردم مومن و متدین شیراز سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام در شب اربعین شهادت سید الشهداء(ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش با حضور در برنامه‌های متعدد و متنوع عزاداری و مرثیه‌خوانی مصیبت بزرگ شهادت نور چشم نبی، نسبت به تکریم و تعظیم شعائر الهی سنگ تمام گذاشتند.

به گزارش سرویس فرهنگی عصر کار، در آیین‌ها و مراسم عزاداری خامس آل عبا بسیاری از اقشار و گروه‌های مردمی، مدیران دولتی و روسای هیآت مذهبی، چهره‌های ورزشی، فعالان اقتصادی و کسبه، معلمان و دانشگاهیان و دیگر اقشار اجتماعی حاضر و مداحان شیرازی به همراه اهل روضه و منبر نسبت به مداحی و سخنرانی در رثای حسین‌ بن علی، ابوالفضل العباس، زینب کبری و دیگر شهدا‌ء و اسرای اهل بیت علیهم‌السلام پرداختند.

در این میان هیات‌های معظم و باسابقه کهن از جمله هیات سنگین بنی هاشم و هیات پر بار جوانمردی شیراز با حضور جمع کثیری از سینه‌زنان و زنجیرزنان حسینی در دو منطقه شیراز از جمله در فرهنگ‌شهر و محله دروازه کازرون شور و حالی دیگر به شهرمان شیراز بخشیدند.

علیرضا پاکفطرت، نماینده اول مردم شریف شهرستان‌های شیراز و زرقان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به همراه غلام پیروانی مداح و چهره با اخلاق ورزش فوتبال شیراز و کشور و جمع دیگری از مسئولان و پهلوانان و قهرمانان شیرازی در آیین‌های یاد شده حاضر بودند. آقایان نادر جوانمردی و اکبر گرانپایه دو هیاتی قدیمی به همراه سجاد زارع مهذبیه دبیرکل تشکل جهادی و فعال اجتماعی، داوود مهذبیه خواننده و مداح نامدار شیرازی، استاد خشیج پیر غلام اهل بیت(ع) و خواننده خوش صدا و مشهور معاصر و تعداد دیگری از مداحان بنام و نوحه‌خوانان قدیمی و امروزی شیراز در برنامه‌های بزرگداشت شب اربعین و روز اربعین حسینی حاضر و نسبت به انجام برخی هماهنگیهای لازم جهت ارائه خدمات بیشتر به دوستداران آقا ابا عبدالله (ع)همت نموده و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ ننمودند.

حجت‌السلام والمسلمین کیخا، علیزاده و آیت‌اللهی هم در عظمت قیام حسینی و سیره زندگانی اهل بیت علیهم السلام و مصائبی که به خاندان امام حسین و زنان و کودکان خیام ابا عبدالله در بعد از شهادت جانسوز او و در دوران اسارتشان از سوی یزید ستمگر و عمال پلید او به آن‌ها روا داشته شده به سخنرانی پرداختند.
آنچه که در این دو مراسم و دیگر مراسم سطح شهر شیراز و حرمین مطهر امام‌زادگان لازم‌التکریم شیراز و مجالس خانگی دهه اخر صفر از اربعین حسینی تا شهادت رسول گرامی اسلام(ص) اتفاق افتاده و خواهد افتاد نمایشی از اوج ارادت مردم شیعی به خاندان پیامبر به ویژه امام حسین و یاران باوفایش و به ویژه خلوص نیتی است که این عزیزان در اجرای آیین‌های دینی داشته و دارند. شهر مقدس شیراز از دیرباز به شهر دین و مذهب، دارالعلم ایران و دارالاولیای وطن معروف و امروزه به جهت وجود پنج هزار شهید گلگون کفن و امام‌زادگان لازم‌التکریم از جمله حضرت احمدبن موسی (ع) و برادران بزرگوارش به سومین حرم اهل بیت (ع) و شهر شهید محراب آیت الله العظمی حاج سید عبدالحسین دستغیب شیرازی(رض) مشهور است. همچنین برخی هیات‌های مذهبی این شهر باسابقه چند صد ساله سد راهی برای مقابله با فرقه های انحرافی و کج‌روی‌های مخالفان تشیع همچون بابیت و بهاییت و … در این شهر بوده و یکصد سال پیش روحانی روشنفکر و استعمارستیز آیت‌الله العظمی حاج سید نورالدین حسینی الهاشمی(ره) نسبت به ساماندهی هیات‌های مذهبی، منسجم نمودن و کارآمدی فرهنگی و اجتماعی تشکلات دینی شیراز اقدام نموده است.
توزیع اطعام حسینی، آش صلواتی، شله‌زرد، توزیع آب و عرقیات و شربت‌آلات و دم گرفتن مداحین و پیر غلامان حسینی به همراه گرداندن پرچم متبرک به حرمین شریف حضرت زینب، امام حسین و ابالفضل‌العباس علیهم‌السلام و اسفند گردانی از جمله آیین‌های رایج بین مردم شیراز و عزاداران حسینی در روزهای مهم محرم و صفر از جمله اربعین در این شهر است.
/پایان متن/