بهزیستی فارس با انتشار اطلاعیه‌ای عمومی نسبت به دغدغه‌های مطرح شده در خطبه نماز جمعه هفته گذشته پاسخ داد و ضمن ارائه گزارش عملکرد از فعالیت این مجموعه در دولت سیزدهم با بیان اینکه کار کردن در مجموعه بهزیستی یک عبادت است و نیازی به کار نمایشتی نیست در رابطه با برطرف کردن مشکلات خواستار بیان دقیق مسائل به منظور بررسی و نظارت جدی در این زمینه شد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین رضوی اردکانی

امام جمعه موقت شیراز:

با سلام و احترام

با توجه به سخنرانی حضرتعالی در خطبه نماز جمعه مورخ ۱۰ شهریورماه۱۴۰۲ فرمودید :”مدیریت بهزیستی استان رها است” لازم دانسته مطالبی محضر شریفتان اعلام گردد.

۱-به کلیه افراد دارای معلولیت پشت نوبت از سال ۱۴۰۱ تاکنون,حدود ۳۰ هزار نفر مستمری تامین و پرداخت گردیده است که این تعداد  ۸ برابر سال های گذشته بوده که به نوعی کار ارزشمندی تلقی می گردد.

۲-وسایل توانبخشی و کمک توانبخشی به میزان ۳برابر سال های قبل خریداری و در بین معلولین توزیع گردیده است و مصداق آن تعداد ۲۴۰۰ عدد ویلچر و ۲۰۰۰سمعک جهت کم شنوایان و … است.

۳-پرداخت کمک هزینه درمان و تامین اندام های مصنوعی جامعه هدف افزایش قابل توجهی داشته است.

۴-کسب رتبه های برتر بهزیستی فارس در دفتر اشتغال،پیشگیری از معلولیت ها،شبه خانواده ,زنان سرپرست خانوارو… در بین ادارات کل بهزیستی سراسر کشور.

۵-قرار گرفتن استان فارس در  بین ۱۰ استان برتر کشور در زمینه واگذاری فرزندان به خانواده(فرزندخواندگی).

۶-کسب رتبه های برتر حوزه معاونت اجتماعی و روابط عمومی در سطح کشور.

۷-راه اندازی مجموعه ورزشی شادزیست جهت جامعه هدف و کارکنان پس از حدود  ۵ سال.

و مصداق های دیگری که در این مجال نمی گنجد که البته با الطاف حضرت حق و تلاش‌های مضاعف کارکنان صدیق و پرتلاش سازمان میسر گردید.

برنامه های نظارت بر عملکرد و فعالیت های مراکز شبانه روزی توانبخشی ,اجتماعی و پیشگیری که تحت نظارت بهزیستی فارس می باشند توسط کارشناسان شهرستانی و ستادی ,روسای شهرستان ها و معاونین مطابق دستور العمل های تخصصی و به صورت برنامه ریزی شده و سر زده انجام می گیرد.

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون ۵۳۰ بازدید در سطح استان انجام گرفته است و خروجی این بازدیدها منجر به تذکر, مطرح شدن موارد در کمیسیون نظارت ماده ۲۶,اخطار اول,اخطار دوم و حتی تعطیلی مرکز گردیده است,که حساسیت امر نظارت را نشان می دهد و وظیفه ی سازمانی است گزارش واصله از مشکلات مراکز در اولین فرصت پیگیری گردد همچنین مراکزی که عملکرد مثبت داشته اند, رضایتمندی از عملکرد و خدمات به ایشان اعلام گردید.

احترام به سالمندان نه تنها جز وظایف سازمانی بلکه جز وظایف انسانی و اخلاقی است ,مگر می‌شود به این عزیزان توجه ویژه‌ای نداشت؟ کدام پرستار از کدام مرکز جسارت نسبت به این فرهیختگان داشته است؟ لطفاً با مصداق بفرمایید تا پیگیری صورت پذیرد. جهت استحضار حضرتعالی  به عنوان اولین فعالیت سال جدید سازمان در روزهای اول فروردین ماه در معیت جناب آقای استاندار بازدید از مراکز سالمندان انجام پذیرفت که انتخاب این مرکز از بین تمامی خدمات سازمان بیانگر توجه به این قشر عزیز می‌باشد.

در رابطه با  اخذ ۴۰ میلیون تومان و توزیع  نامناسب صبحانه فرمودید:” من رفتم دیدم ,یک کف دست نان آن هم بدترین نوع نان و …. توزیع می‌شود” در این رابطه برنامه غذایی جهت این عزیزان از قبل تعیین شده است و تحت نظارت کارشناس تغذیه دستورالعمل و برنامه غذایی تدوین و اجرامی‌گردد,ضمنا حق نگهداری که توسط خانواده در مراکز پرداخت می گردد, برابر دستورالعمل های بهزیستی کشور می باشد, لطفاً بفرمایید کدام مرکز حضرتعالی تشریف بردید تا پیگیری و اقدام  لازم به عمل آید.

در رابطه با دریافت و توزیع گوشت نذری به افراد رسید داده می شود و چگونگی توزیع آن کاملا مشخص است و معمولا در بین خانواده های نیازمند تقسیم می گردد.حضرتعالی اگر آماری در رابطه با عدم شفافیت این موضوع دارید بفرمائید تا پیگیری گردد ,ضمنا در نظر گرفتن  نیت فرد خیر هم در مشارکت الزامی است,در صورت لزوم در مبحث مشارکت ها مردمی مستندات کاملا شفاف و قابل ارائه است .

فرمودید:” پارتی بازی و گاهی هم کاغذ بازی اتفاق افتاده است.” باید گفت: از اهداف و راهبردهای بهزیستی شفافیت و کارآمدی است. کارکنان صدیق بهزیستی نهایت سعی و تلاش خود را در انجام به موقع وظایف مدنظر دارند خواهشمند است به صورت مصداق بفرمایید تا پیگیری و در صورت مشخص شدن برخورد اداری و انضباطی صورت پذیرد.

در مورد کمیسیون پزشکی تشخیص معلولیت دستورالعمل‌های خاص وجود دارد و کاری تخصصی است که توسط کارشناسان و پزشکان معتمد انجام می‌پذیرد وشاید بدلیل کثرت مراجعین جهت کمیسیون زمانبر باشد اما بعید است یک سال شخصی در نوبت کمیسیون قرار گیرد. لطفاً مصداق بفرمایید پیگیری خواهد شد , ضمن این که تا مراحل کمیسیون برای شخص متقاضی طی نگردد نمی‌توان اعلام معلولیت یا عدم معلولیت نمود و  حق اعتراض به نتیجه کمیسیون جهت مراجعه کننده و متقاضی محفوظ می باشد.

سازمانی که  با انگیزه الهی تاسیس شده و کار در آن عبادت است نیازی به کار نمایشی ندارد,ضمنا اشتغال و توانمندسازی جامعه هدف از اهداف اصلی بهزیستی محسوب می گردد.در این رابطه رئیس جمهور محترم در هفته گذشته در هجدهمین دوره جشنواره شهید رجایی از دستگاه ها و وزارتخانه تقدیر کردند که بر این اساس در موضوع “تسهیل و ایجاد اشتغال”لوح و تندیس به سازمان بهزیستی کشور اهدا شد و این لوح توسط جناب آقای دکتر قادری معاون محترم وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور از رئیس جمهور محترم دریافت گردید,لازم به ذکر است در این رابطهاداره کل بهزیستی استان فارس نیز با تلاش های همکاران متعهد و فرهیخته به عنوان استان برتر در این امر مورد تقدیر از طرف ریاست محترم سازمان قرار گرفت.

برنامه‌ریزی جهت پیشگیری از افکار و اقدام به خودکشی از فعالیت‌های تخصصی سازمان محسوب می‌گردد .خواهشمند است با مصداق بفرمایید تا اقدام لازم به عمل آید و در صورت سهل انگاری مطابق دستورالعمل نظارت پیگیری گردد.

در رابطه با  هزینه کرد مشارکت ها در موسسات موارد کاملا مطابق دستورالعمل, شفاف و با نیت خیرین و گاهی با نظارت آنها انجام می شود و قابل ارائه است.

فرمودید : مجوز داده‌اند به یک آقایی ……. به استحضار حضرتعالی می‌رساند در مدت مدیریت فعلی هیچ مجوز جدید تاسیس سرای سالمندان در سطح استان برای فرد حقیقی و حقوقی صادر نگردیده است و فرایند دریافت مجوز نیز  نیازمند کسب استعلام از مراجع ذیربط دارد که این مورد بازدارنده افرادی است که سوء سابقه داشته‌اند, حال اگر مصداقی وجود دارد بفرمایید تا پیگیری لازم صورت پذیرد.

در روز قیامت حتما همگی ما در پیشگاه حضرت حق مسئولیم, خصوصا بهزیستی که تکلیف اصلی نگهداری عزیزان سالمند را عهده دار است و هیچ کم کاری توجیه پذیر نمی باشد ,در این رابطه همکاران متعهد سازمان تمام تلاش خود را در ارائه خدمات خداپسندانه به جامعه هدف در طبق اخلاص گذاشته اند.

سازمان بهزیستی از مشاوره ژنتیک تا سالمندی در  حوزه‌های تخصصی اجتماعی,پیشگیری,توانبخشی ,مشارکت های مردمی و اشتغال انجام وظیفه می‌نماید که ان شاءالله در فرصتی میزبان حضرتعالی جهت ارائه گزارش عملکرد و بازدید خواهیم بود.مجدداً متذکر می‌گردد,استفاده از الفاظ ناشایست و توهین آمیز نسبت به پدر و مادرهایمان که در مراکز توانخشی و نگهداری سالمندان تحت نظارت بهزیستی حضور دارند قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

انتظار می رفت قبل از مطرح شدن موارد در خطبه های نماز جمعه,حضرتعالی دستور می دادید خدمتتان حاضر و توضیحات ارائه می شد یا نماینده ای را اعزام می فرمودید به سازمان تا پیگیری و صحت و سقم موارد مطرح شده مشخص گردد,اکنون نیز از پیشنهاد حضرتعالی در خصوص حضور نمایندگان جهت ارزیابی موارد مطرح شده توسط جنابعالی در خصوص عملکرد سازمان ,با نهایت احترام استقبال می نمائیم.

ضمنا باعث افتخار بود که در هفته بهزیستی میزبان حضرت آیت الله دژکام نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه معزز شیراز در یکی از مجتمع های خدمات بهزیستی بودیم و از نقطه نظرات ایشان بهره مند گردیدیم و همچنین از حضور ارزشمند حجت الاسلام و المسلمین روحانی امام جمعه معزز شهرک های غرب شیراز در جمع اعضای شورای معاونین این اداره کل و بازدید از نمایشگاه ” جهاد تبیین” بخشی از فعالیت ها و عملکرد بهزیستی که در این اداره کل برپا گردید سپاسگزاریم.ضمنا دست نوشته و نتیجه بازدید ایشان در دفتریادبود نمایشگاه  در بین همکاران ایجاد انگیزه نمود و باعث افتخار بود که در معیت ایشان بازدیدهایی از جامعه هدف انجام گرفت و طی دو جلسه به اتفاق اعضای شورای معاونین بهزیستی استان میز خدمت در یکی از مناطق غرب شیراز و مصلی نماز جمعه برگزار و توفیق ارتباط مردمی میسر گردید

/پایان متن/