استان فارس به لحاظ تقسیمات آبی از دو حوزه آبریز درجه یک و ۸ حوزه آبریز درجه دو و 134 محدوده مطالعاتی تشکیل شده است.

علی‌اکبر بازیار مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: میانگین بارش بلندمدت استان (۲۰ساله) ۲۷۸/۷میلیمتر است که حجم برداشت از منابع آب زیرزمینی شامل ۶۸۷۰۰ حلقه چاه مجاز، ۱۵هزار حلقه چاه غیرمجاز فعال و ۲۳۷ رشته قنات می‌باشد.

بازیار افزود: این حجم از برداشت باعث شده ۱۱۹ محدوده مطالعاتی استان ممنوعه و ممنوعه بحرانی اعلام شود؛ در نتیجه با کاهش سطح آبخوان‌ها و کسری مخزن حدود ۱۰میلیارد مترمکعب از ابتدای دوره اندازه‌گیری مواجه هستیم.

مدیر حفاظت منابع آب ادامه داد: آب منطقه‌ای علاوه بر ارائه خدمات به ذی‌نفعان و متقاضیان حوزه آب به منظور حفظ پایدار منابع آب، برنامه‌های عملیاتی طرح احیا و تعادل‌بخشی شامل انسداد چاه‌ غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند، اصلاح و تعدیل پروانه چاه‌های کشاورزی، حضور گشت و بازرسی فعال در تمامی دشت‌های استان به منظور شناسایی تخلف آبی در دستور کار قرار دارد.

وی به انجام اقدامات لازم و برگزاری جلسات منظم با ذی‌نفعان، بهره‌برداران و سایر گروه‌های مرجع به منظور بالا‌ بردن سطح آگاهی عموم اشاره کرد. وی در پایان اعلام کرد: با توجه به اینکه حدود ۹۰ درصد مصارف آب استان در حوزه کشاورزی می‌باشد، اجرای الگوی کشت می‌تواند در صرفه‌جویی مصرف آب بسیار مفید و کارگشا باشد.

لازم به ذکر است، به منظور احیای تالاب‌های استان (بختگان و پریشان) پروژه نصب کنتور هوشمند بر روی چاه مجاز واقع در حوزه آبریز تالاب، با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط و سازمان حفاظت از محیط‌ زیست در دست انجام است.

/پایان متن/