رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک‌ها در زمینه اجرای قانون جهش تولید مسکن همراهی لازم را نداشته‌اند،گفت: حداکثر تسهیلات پرداختی توسط بانک ها ۲۰ درصد بوده که این موضوع در ساخت مسکن تاثیر منفی می‌گذارد.

محمدرضا رضائی کوچی در نشست علنی روز دوشنبه ۲۳ مرداد مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، حمله تروریستی در شاهچراغ را محکوم کرده و از نیروهای امنیتی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات اولیه را انجام دادند، تشکر کرد.

وی افزود: در آستانه بزرگترین تجمع و حرکت معنوی مسلمانان به ویژه شیعیان و اهل بیت در اربعین حسینی هستیم؛ ضمن تشکر از همه دست اندرکاران این حوزه، انتظار می‌رود حداکثر تلاش و همراهی جهت تسهیل در رفت و آمد زائران را فراهم کنند تا این تجمع زمینه ظهور حضرت مهدی (عج) را فراهم کند.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: انصافا می‌توان اذعان کرد مجلس یازدهم تلاش زیادی در همه حوزه‌ها بویژه رفع مسائل اقتصادی و معیشتی انجام داده و افتخار دارد مزین به مهر تایید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است. در این میان مجلس هر زمان احساس کرده کشور نیازمند قانون بوده و خلاء وجود دارد، نمایندگان وارد شده و قوانین را در اختیار دولت قرار داده است. بنابراین امروز زمان آن رسیده که نظارت بر اجرای صحیح قانون از سوی کمیسیون های تخصصی ورود جدی تری صورت بگیرد.

رضایی‌کوچی بیان کرد: در این راستا قانون جهش تولید مسکن یکی از مسائل یاد شده محسوب می‌شود؛ باید یادآور شد ما بسته‌ای از قوانین اعم از قانون جهش تولید مسکن، ساماندهی اجاره بهاء و زمین و مالیات بر خانه‌های خالی که برای حوزه مسکن نیاز بود را در اختیار دولت قرار دادیم.

وی تصریح کرد: در این میان برای ساخت مسکن نیز صندوق ملی مسکن پیش بینی شده که قرار است منابعی از سوی دولت برای آن تامین شود تا شاهد فراهم شدن زیرساخت‌های این حوزه باشیم؛ در واقع این موضوع به کاهش نرخ سود بانکی نیز کمک می کند اما باید اذعان کرد خلاء وجود دارد و دولت همراهی لازم را نداشته لذا انتظار می رود دولتمردان منابع پیش بینی شده در قانون را تامین کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین در این رابطه باید یادآور شد بانک‌ها نیز همراهی لازم را نداشته‌اند و حداکثر تسهیلات پرداختی توسط بانک ها ۲۰ درصد بوده که این موضوع در ساخت مسکن تاثیر منفی می‌گذارد.

رضایی‌کوچی با اشاره به مسائل آموزش و پرورش و تلاش‌های نمایندگان برای رفع دغدغه‌های فعالان این عرصه، اظهار کرد: در این راستا مجلس یازدهم قانون رتبه‌بندی معلمان را تصویب کرد اما در اجرای قانون ایراداتی وجود دارد که انتظار می رود وزارت آموزش و پرورش عینا این قانون را اجرایی کند.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که گروه‌های متعددی در آموزش و پرورش با عناوین مختلف در حال آموزش دادن هستند که نیروهای خرید خدمات، نهضتی‌ها، طرح امین، حق‌التدریسی‌ها، دانشجو معلم و … شامل آنها می‌شوند لذا انتظار می‌رود دولت و وزارتخانه یاد شده هر چه سریع‌تر نسبت به ساماندهی این افراد و ارائه لایحه در راستای ایجاد ثبات شغلی این افراد به مجلس اقدام کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به مسئله ساماندهی نیروهای شرکتی، افزود: در این راستا طرحی در کمیسیون اجتماعی مجلس تهیه شده است. همگان می دانند که بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیروی شرکتی در دستگاه ها فعالیت می کنند اما بلاتکلیف محسوب می شوند از این رو از هیات رییسه مجلس انتظار می رود این طرح هر چه سریع تر به صحن علنی ارائه شود.

رضایی‌کوچی تصریح کرد: همچنین باید اذعان کرد طرح یکسان سازی حقوق بازنشستگان با کارکنان دولت نیز در کمیسیون اجتماعی تدوین شده و امیدواریم هیات رییسه مجلس هر چه سریع این طرح را در دستور کار نمایندگان قرار دهد.

وی با اشاره به مسئله معیشتی مردم، گفت: کشاورزان گندم خود را که نتیجه یکسال زحمت و فعالیت وی محسوب می شود را به دولت تحویل داده اما هنوز پول آن را دریافت نکرده است!. اگر کشاورزی یک روز از پرداخت تسهیلات بانکی وی بگذرد، جریمه می شود اما ماه ها از ارائه گندمش می‌گذرد و پول آن را دریافت نکرده است.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع صادرات مرکبات نیز از دیگر مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد؛ در بسیاری از استان ها امکان خرما و مرکبات وجود دارد لذا انتظار می رود دولت زیرساخت‌ها و شرایط این موضوع را برای کشاورزان و مردم فراهم کند.

/پایان متن/