امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه باید صنایع کوچک را هر کس به شکلی حمایت کنیم، گفت: بانک‌ها که متاسفانه یک غده سرطانی شده‌اند به جای اینکه پول مردم را در خدمت تولید قرار دهند بنگاه داری می‌کنند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز، به پیرامون معارف انقلاب اسلامی و مسئله امامت و ولایت اشاره کرد و گفت: در انقلاب اسلامی مبنا و عقیده اصلی این است که خدای متعال برای اداره جامعه بشری کسانی را معین فرموده است، ۱۲ امام معصوم بعد از پیامبر گرامی اسلام وظیفه امامت و رهبری امت را برعهده دارند.

او گفت: امروز اگر امت اسلامی و مردم ایران انقلاب می‌کنند، در انقلاب اسلامی می‌خواهند زیر پرچم حضرت، ولی عصر (عج) باشند؛ همان اساسی که خدای متعال از آغاز نزول قرآن بر قلب مقدس خاتم انبیا حضرت محمد (ص) قرار داده بود و پیامبر گرامی در مناسبت‌های مختلف که اوج آن قضیه غدیر خم است برای مردم بیان فرموده است.

آیت الله دژکام با تصریح بر اینکه نباید فراموش کنیم که انقلاب اسلامی دارد یک تغییر اساسی در باور‌های انسان معاصر به وجود می‌آورد، افزود: کار انسان‌های روزگار ما به جایی کشیده است که دیگر کاری به قیامت، زندگی پس از مرگ، حساب و کتاب ندارند، اگر بحثی در رابطه با سیاست و اداره یک ملت می‌کنند مربوط به دنیاست، اما من و شما که معتقد به قیامت هستیم در انقلاب اسلامی می‌گوییم انسان پس از مرگ نابود نمی‌شود و اگر انسان نابود نمی‌شود نقش ائمه در زندگی پس از مرگ ما چیست؟

خطیب نماز جمعه شیراز با بیان اینکه اعتقاد به امامت فقط برای اداره زندگی دنیا نیست و اعتقاد به امامت برای نجات ما در عرصه زندگی آخرت هم هست و این نکته‌ای است که ممکن است به حساب انقلابی بودن فراموشش کنیم، ادامه داد: دامنه این انقلاب به حیات پس از مرگ هم منتهی می‌شود، انقلاب کردیم که بشر را از یک مسیر انحرافی که به جهنم ختم می‌شد به سمت بهشت برگردانیم.

آیت الله دژکام خاطرنشان کرد: اگر وصیت نامه ۳۰۰ هزار شهیدی را که تقدیم انقلاب کردیم بخوانیم این مطلب در آن وجود دارد که عده‌ای می‌گویند برخی از مفاهیم دینی ربطی به انقلاب ندارد، در اکثریت قریب به اتفاق وصیت شهدا اول از قیامت شروع می‌شود. نقش امام در حیات اخروی ما چیست؟

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به مناسبت ۲۵ محرم و شهادت امام سجاد (ع) به نقش اعتقاد به امامت در زندگی آخرت اشاره کرد و در ادامه سخنان خود گفت: دیروز حرکت ارزشمندی به مناسبت شهادت امام سجاد (ع) و شهادت امام زاده واجب التعظیم حضرت علی ابن حمزه (ع) در شیراز انجام شد و کسانی که برای عزاداری این امام زاده بزرگ حرکت می‌کردند قرآن را روی سینه خود گذاشته بودند که بگویند ما قرآن و اهل بیت را محکم چسبیده ایم و رها نمی‌کنیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هفته پیش رو سالگرد بازگشت سرتاسر عزت و افتخار آزادگانی است که برخی ۱۰ سال و بیش از ۱۰ سال در زندان رژیم صدام لعنت الله گرفتار بودند، گفت: آزادگان گنجینه هستند و آن‌ها قدر وقت را شناختند و خسارت نبردند، اما ما خیلی وقت‌ها قدر وقت را نمی‌شناسیم.

آیت الله دژکام افزود: اوج عرفان، اوج دینداری و اوج استفاده از فرصت‌هایی که خدا برایمان ایجاد می‌کند را به صورت عملی به ما نشان می‌دهند و حیف نیست این گنجینه‌ها غریب بمانند؟ به نظر بنده می‌رسد باید هر فردی در فضای مجازی و در رسانه دستی دارد برخی از این تجربه‌ها را با یک ظرافت هنری منتقل کند تا جوانان بهره‌مند شوند.

امام جمعه شیراز به روز حمایت از صنایع کوچک اشاره کرد و گفت: دشمن در سال ۱۴۰۲ خیلی تلاش کرده و می‌کند که ما را از مسائل اصلی کشورمان غافل کند و ما باید دوباره برگردیم که اگر می‌خواهیم کشور قدرتمند باشد باید چکار کنیم؟ اگر می‌خواهیم بینی مستکبران را به خاک بمالیم باید چکار کنیم؟ مسلما چیزی که رهبر معظم انقلاب به عنوان شعار سال مطرح می‌کند باید مدنظر باشد.

او اظهار کرد: رهبری فرمودند مهار تورم، اما دشمن آنقدر حاشیه درست می‌کند و برخی از دوستان هم نادانسته دامن می‌زنند که ما فرصت اینکه چگونه تورم را مهار کنیم پیدا نکنیم؛ دشمن می‌داند چه می‌کند و خدا نکند دوستان نادان هم با دشمن همراه شوند.

آیت الله دژکام ادامه داد: مجموعه صنایع کوچک در فارس مجموعه‌ای است که جزء نقاط قوت استان محسوب می‌شود، در صنایع بزرگ معمولا استان‌های دیگری هستند که اول مطرح می‌شوند، اما در صنایع کوچک، چون مهارت‌های ویژه‌ای در مردم این استان وجود دارد کار‌های بسیار ارزشمندی انجام می‌دهند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: مجموعه شهرک‌های صنعتی استان فارس که ۹۰ درصد صنایع استان که عموما صنایع کوچک هستند در همین شهرک‌ها قرار دارند، صنایع بزرگ داخل شهرک جا نمی‌شوند و برای خود یک شهر هستند و این شهرک‌ها صنایع کوچک را در خود جای دادند و انواع صنایع دارد آنجا کار می‌شود.

او با تصریح بر اینکه بسیاری از قطعات خودرو که خودروسازی‌های کشور می‌برند تولید شیراز است، گفت: بنده رفته و نگاه کردم؛ صنعتگر دارد کیفیت خوب ارائه می‌دهد و قیمتی که می‌فروشد با قیمتی که کارخانه خودروسازی تحویل می‌گیرد یک سوم آن قیمت است یعنی واسطه و دلال این وسط آمده اند؛ زحمت را صنعتگران می‌کشند و پول را واسطه می‌خورد.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: حمایت از صنایع کوچک یعنی کاری‌کنیم صنعتگر ما جان بگیرند و جنسش اگر قیمت دارد پولش را به خودش بدهند، واسطه‌گری نمی‌گویم لازم نیست، اما نه اینکه از تولیدکننده ۱۰۰ هزار تومان می‌خرد و به مصرف کننده ۳۰۰ هزار تومان می‌فروشد، تولیدکننده با توجه به هزینه‌های تولید مثل قیمت مواد اولیه، کارگر و… در نهایت چقدر گیرش می‌آید؟ اما آنکه واسطه‌گری می‌کند برای یک معامله چقدر گیرش می‌آید؟ این غلط است وگرنه اگر کسی دلالی کند در حد صرفه معقول اشکالی ندارد، اما این ظلم است، ظلم نکنید.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر اینکه باید صنایع کوچک را هر کس به شکلی حمایت کنیم، تصریح کرد: مسلما مدیران و وزارت صمت به صورت ویژه و وزارت کار نیز به صورت ویژه باید از این صنایع حمایت کنند؛ همچنین بانک‌ها که متاسفانه یک غده سرطانی شده‌اند و به جای اینکه پول مردم را در خدمت تولید قرار دهند بنگاه داری می‌کنند، نه وام قرض الحسنه بانک‌ها در جای خود است و نه وام تولید شان در جای خود قرار دارد.

او در پایان ادامه داد: این موارد باید تعدیل شوند و چهارچوب پیدا کند و انشاالله در خدمت تولیدکنندگان قرار گیرند و رونق تولید را شاهد باشیم و اینکه اقتصاد مقاومتی به نحوی که رهبر معظم فرموده تحقق پیدا کند و دشمن از اینکه بخواهد در اقتصاد ما اذیت کند ناامید شود، این هدفگذاری جهادی است که باید شکل بگیرد البته شکل گرفته و باید به نتیجه برسد.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: اگر کسی می‌تواند با قدمی، قلمی و زبانی خدمت کند کوتاه نیاید و هر کس هر کاری میتواند انجام دهد تا تولیدکنندگان صنایع کوچک هم دلگرم شوند و رونق و آبادانی شهر و استانمان زیادتر شود.

/پایان متن/