یک نماینده مجلس با انتقاد از سهم خواهی دستگاه های مختلف از بخش مسکن که به گفته وی سبب گران شدن قیمت های این بخش می شوند، بر لزوم توسعه متوازن جمعیت در اقصی نقاط کشور به عنوان یکی از راهبردهای حل بحران مسکن تاکید کرد.

 علیرضا پاک فطرت ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: سهم خواهی دستگاه های مرتبط در حوزه مسکن از جمله چالش های بخش مسکن و از جمله عوامل گرانی مسکن است و در حالی که دولت به دنبال آن است که در قالب طرح نهضت ملی، مشکل مسکن گروه های پایین درآمدی را حل کند اما از سوی دیگر بخش مسکن به محلی برای سهم خواهی دستگاه های مربوطه تبدیل شده است و بسیاری از دستگاه ها از این محل می خواهند مشکلات بودجه ای خود را حل کنند و حتی مجلس هم بر این معضل صحه می گذارد.

وی توضیح داد: مثلا مجلس مصوب کرده است که دستگاه های ذی ربط می توانند درصدی از عوارض صدور پروانه را دریافت کنند. در حالی که اگر دستگاه های مختلف نظیر سازمان تامین اجتماعی و مشکل کسری بودجه دارند، این موضوع هیچ ربطی به بخش مسکن ندارد و جور این مساله نباید به دوش مسکن باشد.

نماینده مردم شریف شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه بر مشکل بیمه کارگران ساختمانی به عنوان یکی از مشکلات بخش صنعت ساختمان اشاره کرد و تاکید کرد: دولت باید سازوکاری را طراحی کند که به جای اینکه کارفرما پول بیمه کارگران ساختمانی را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کند، باید شرایطی را فراهم کند که در هر نقطه ای از شهر که ساخت وساز صورت میگیرد، کارفرما ملزم شوند تمامی کارگران ساختمانی را در طول اجرای پروژه بیمه کند.

پاکفطرت ادامه داد: در حالی که با مکانیزم های فعلی، کارفرما یان ملزم به واریز حق بیمه کارگران به حساب سازمان تامین اجتماعی هستند که درنهایت لزوما به بیمه کارگران ساختمانی منجر نمی شود و این چرخه سبب ایجاد نارضایتی های عمومی می شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر لزوم توسعه متوازن جمعیت به عنوان یکی از راهکارهای حل چالش مسکن تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: توسعه نامتوازن جمعیت سبب می شود که تقاضا برای سکونت در برخی از نقاط کشور نظیر تهران افزایش چشمگیری داشته باشد و در اثر این مساله، تقاضای مسکن نیز افزیش چشمگیری پیدا می کند و با توجه به اینکه این فرآیند سبب گرانی نهاده های تولید مسکن و مخصوصا زمین میشود، خروجی این سیکل معیوب سبب میشود که مسکن به یک ابرچالش تبدیل شود.

پاک فطرت اذعان داشت: مشکل مسکن معلول عدم اجرای طرح های آمایش سرزمینی است و وقتی دو سوم از جمعیت کشور در یک نقطه خاص متمرکز می شود و بسیاری از نقاط کشور مهاجرت فرست می شوند، این امربیانگر آن است که طرح آمایش سرزمین چه در بحث توسعه و چه در بحث جمعیت ناقص اجرایی شده است.

وی خواستار ایجاد بسترهای شغلی در اقصی نقاط کشور برای پراکندگی همگون جمعیت شد و گفت: اگر این سیاست را اجرایی نکنیم،نمی توانیم مشکل مسکن را مدیریت کنیم.

/پایان متن/