شهردار کلان‌شهر شیراز گفت: مجموعه زندیه به عنوان یک گنجینه نهان در دل شیراز، نیاز به توجه بیشتر در بازآفرینی، احیا و بازسازی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، محمدحسن اسدی ضمن بازدید از برخی اماکن تاریخی در مجموعه زندیه افزود: شهر شیراز به‌عنوان یک شهر تاریخی، فرهنگی، کهن و مذهبی به‌عنوان سومین حرم اهل‌بیت (ع) دارای گنجینه‌های بسیار زیادی است. مجموعه زندیه به‌عنوان یک گنج نهان و خفته در دل شهر شیراز، نیاز به توجه بیش از پیش، بازآفرینی، احیا و بازسازی نسبت به سنوات گذشته دارد.

اسدی گفت: در بازدید میدانی و نشستی که توسط مدیران، مسئولین شهری و استانی صورت گرفت تصمیمات مهمی در خصوص بازسازی و بازآفرینی مجموعه زندیه گرفته شد.

این مقام ارشد مدیریت شهری در ادامه به پروژه تاریخی فرهنگی زندیه اشاره کرد و گفت: بافت وسیع ۳۵ هکتاری مجموعه زندیه شامل میدان توپخانه و میدان نقاره‌خانه، دیوان‌خانه، ارگ، بازار، مسجد و آب‌انبار می باشد و در نوع خود مجموعه بی‌نظیر تاریخی، فرهنگی و گردشگری است.

شهردار کلانشهر شیراز در خصوص برنامه‌های شهرداری برای مجموعه زندیه تصریح کرد: طرح مجموعه زندیه در کمیسیون ماده ۵ استان مصوب و جهت تأیید نهایی به وزارت‌ میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی ارسال گردیده است. اقداماتی مانند کف سازی، نورپردازی و بدنه سازی توسط شهرداری در حال انجام است و سایر عملیات اجرایی بافت از جمله رعایت ضابطه ارتفاعی موضوعاتی است که باید به تایید نهایی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی برسد و پس از آن به شهرداری ابلاغ گردد.

او اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به اهتمام و همدلی که در مجموعه مدیریت شهری و استانی وجود دارد امیدواریم بتوانیم کار را با رعایت ضوابط تعیین‌شده شروع و فضاهای متعدد شهری پر از لذت‌ و آرامش را در بافت‌های تاریخی فرهنگی ایجاد کنیم.

شهردار شیراز گفت: اماکن تاریخی همچون آیینه تمام نمای فرهنگ کهن هر شهر، برای شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی جذاب و دوست‌داشتنی است و اگر به دنبال ایجاد یک میدان بزرگ، زیبا و سرگرم کننده و منسجم در شهر شیراز هستیم لازم است از ظرفیت مجموعه زندیه جهت تحقق نیازهای شهروندان و گردشگران استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: با اهتمام و همدلی مسئولین شورای اسلامی شهر و شهرداری یکی از مهمترین اولویت‌ها، اجرا و بهسازی مجموعه گردشگری زندیه در منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز است و تصمیماتی در خصوص توسعه و احیای این مجموعه گرفته شد‌ و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بهسازی این بافت زیبا با قدمتی چند صد ساله باشیم.

/پایا متن/