رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی استان کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص ۱۵ میلیارد تومان برای مبارزه با آفت پروانه سفید بلوط خوار و همچنین لزوم پیگیری و رفع مشکلات تامین آب آشامیدنی عشایر تاکید کرد.

محمدجواد، عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست در مجلس شورای اسلامی از پیگیری مجلس برای اختصاص ۱۹ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با آفت پروانه سفید بلوط خوار خبر داد و گفت: در دیداری که با عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد داشتیم، این عزیزان نگرانی هایی را در مورد آب آشامیدنی داشتند و مقرر شد هماهنگی ها و نشست هایی را برای رفع این مشکل داشته باشیم و  ۱۵ تا ۲۰ تانکر آبرسانی در اختیار عشایر قرار دهیم.

وی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی از استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ظرفیت ها و قابلیت های کشاورزی در این استان از لحاظ اقلیم، خاک و منابع طبیعی منحصر به فرد است، گفت: متاسفانه در حوزه منابع طبیعی شاهد اتفاقاتی هستیم که اگر در اسرع وقت به آنها رسیدگی نشود، با آسیب های جدی مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس یازدهم ادامه داد: حدود ۸۵۰ هزار هکتار جنگل منحصر به فرد و بانک ژنی بی نظیر با آفت پروانه سفید بلوط خوار زاگرس مواجه شده اند که ۲۵ هزار هکتار دستخوش تغییر قرار گرفته و آفت اپیدمی شده و نیاز است هر چه سریعتر درخصوص آن چاره اندیشی شود؛ از دکتر قالیباف تشکر می کنیم که به وزارت نفت تاکید کردند و ۱۵ میلیارد تومان برای مبارزه با این آفت در نظر گرفته شد و امروز هم نشستی با رئیس سازمان جنگل ها و مراتع داشتیم و مسئولان سازمان حفاظت از  نباتات را مامور کردیم که در این راستای مبارزه با این آفت هر چه سریعتر اقدامات جدی را انجام دهند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از لحاظ اهمیت موضوع و ظرفیت و قابلیت منحصر به فردی که در حوزه جنگل های بلوط زاگرس وجود دارد، تاکید ما بر این بود که ایستگاه تحقیقاتی بلوط در منطقه احداث شود و امروز نیز با وزارت جهاد کشاورزی مذاکراتی در این رابطه داشتیم تا حرکتی جدی را دنبال کنیم که خروجی آن احیا و بازسازی جنگل های بلوط باشد.

وی با اشاره به اطفای حریق جنگل‌های بلوط زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: متاسفانه هر ساله با مشکل آتش سوزی این جنگل ها مواجهیم؛ طی دو هفته گذشته نشستی را با دستگاه های متولی این موضوع در کمیسیون بهداشت داشتیم و حوزه ماموریتی هر دستگاه را مشخص کردیم که به استان ها به طور ویژه در استان کهگیلویه و بویراحمد در راستای بحث مقابله با حریق و لزوم حفظ بانک ژنی منطقه ورود و اقدامات مناسب را انجام دهند.

عسکری تصریح کرد: همچنین در موضوع حوزه شیلات به دلیل وجود ظرفیت ها و قابلیت های منحصر به فرد این استان، خوشبختانه مسئولان مربوطه در گذشته در ۵ محور مطالعاتی را در قالب تولید ماهیان زینتی، خاویاری و سردآبی که ظرفیت و قابلیت آن وجود دارد، انجام دادند و در این رابطه مقرر شد حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار به این حوزه اختصاص داده شود و به طور قطع این موضوع عملیاتی و اجرایی خواهد شد و این مهم را در نشست هفته آینده کمیسیون با حضور نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد پیگیری و عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی یادآور شد: درخصوص موضوع آب و خاک به دلیل روان آب هایی که در منطقه وجود دارد، برآورد کردیم که برای کنترل سیلاب حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که بتوان از این ظرفیت و قابلیت استفاده کرد.

عسکری افزود: در مورد موضوع احداث سدها نیز، آب ۳ سد ساخته شده در استان کهگیلویه و بویراحمد به استان های دیگر هدایت می شود که سد آبریز عمدتاً درون حوضه ای است و نزدیک به ۵ هزار هکتار اراضی را سیراب می کند و در واقع هم اشتغال خوبی ایجاد کرده و تولید خوبی را در پی دارد، مطالعات این سد انجام شده و در بحث اجرایی و عملیاتی شدن آن در مرحله نخست، به یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امروز نیز با وزیر نیرو صحبت کردیم و قرار شد در نشست کمیسیون کشاورزی این مهم را پیگیری کنیم و گزارش آن را به رئیس مجلس ارائه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه آبخیزداری نیز در بودجه ۱۴۰۱ طرحی را تصویب کردیم که براساس آن تمامی درآمد سازمان جنگل ها و مراتع به جای اینکه به خزانه واریز شود، در اختیار خودشان قرار می گیرد و ظرفیت و قابلیت خوبی است و درآمد استانی نیز در همین حوزه عملیاتی و اجرایی خواهد شد و امیدواریم رئیس مجلس دستور ویژه ای دهند تا در این حوزه بتوان اعتبارات را در این بخش قرار دهیم و اقدامات خوبی انجام شود.

نماینده داراب و زرین دشت در مجلس یازدهم یادآور شد: در مورد موضوع فضای گلخانه ای و باغبانی نیز در مورد موضوع باغبانی، ظرفیت ها و قابلیت های بسیار منحصر به فردی به ویژه در حوزه تولید سیب وجود دارد که می طلبد آن را توسعه و همچنین صنایع تبدیلی و تکمیلی را ایجاد کنیم و پیش بینی ها بر این اساس است که اگر در این حوزه فضاسازی کنیم، سرمایه گذاران به طور حتم به این موضوع ورود خواهند کرد و اتفاقات خوبی خواهد افتاد و اشتغال خوبی را در پی دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه گلخانه نیز به دلیل اقلیم موجود به طور خاص در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد برآورد کردیم که یک هزار میلیارد تومان باید برای احداث گلخانه اعتبار اختصاص داده شود و این موضوع را با وزارت جهاد کشاورزی درمیان گذاشتیم و وارد مذاکره شدیم که در مجلس با حضور اعضای کمیسیون و نمایندگان استان موضوع را دنبال خواهیم کرد.

عسکری بیان کرد: در مورد موضوع امور عشایر نیز امروز دیداری با آنها داشتیم و نگرانی هایی را در مورد آب آشامیدنی داشتند و مقرر شد هماهنگی ها و نشست هایی را برای رفع این مشکل داشته باشیم و  ۱۵ تا ۲۰ تانکر آبرسانی در اختیار عشایر قرار دهیم و همچنین در رابطه با جاده دسترسی مشکل داشتند و تاکید داشتند که محیط زیست سخت گیری هایی را انجام می دهد و مقرر شد این موضوع را در نشستی در کمیسیون با حضور مسئولان مربوطه پیگیری کنیم.

وی یادآور شد: در مورد موضوع گیاهان دارویی نیز ظرفیت های بسیار خوب و منحصر به فردی در استان وجود دارد و در واقع استان دارای ۴۰ تا ۵۰ گونه گیاهان دارویی است که در استان های دیگر کمتر دیده می شود و ظرفیت خوب و به روزی است که بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

نماینده داراب و زرین دشت در مجلس یازدهم افزود: در حوزه محیط زیست استان نیز ظرفیت ها و قابلیت های بسیار خوبی مشاهده می شود که می توان از این ظرفیت ها نیز به خوبی بهره گرفت؛ در بحث اعتبارات مورد نیاز برای پروژه های نیمه تمام در حوزه بخش کشاورزی به طور تقریبی به یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و می طلبد دکتر قالیباف به این مهم توجه داشته باشند. همچنین تامین اعتبار پروژه های دارای مطالعه به مبلغ ۸۳۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای موضوع تکمیل پایلوت حفظ بانک ژنی که حدود یکصد گونه گیاهان دارویی در حال انقراض است به ۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که آن را پیگیری خواهیم کرد.

عسکری یادآور شد: آنچه که مهم است موضوع اشتغال و درآمد مردم از حوزه های بخش کشاورزی است که به طور قطع در قالب برنامه زمان بندی شده و نقشه راه تقدیم خواهیم کرد که دستگاه ها پای کار بیایند و آن را انجام دهند.

/پایان متن/