استاندارفارس گفت: طرح جامع آب را دولت یا مجلس مطرح کنند؛ چراکه این امر برای همه استان‌ها یک نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر کار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار با اعضای کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نیروگاه گازی شیراز و مشکلات مرتبط با آن اظهارداشت: رسیدگی به نیروگاه گازی شیراز از خواسته‌های اصلی مردم شرق این شهر است چرا که برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
وی با اشاره به سفر آیت‌الله دژکام به اقلید و تقاضای مردم این شهرستان از امام جمعه درباره قطعی برق، گفت: مردم این شهرستان تقاضا داشتند که قطعی برق با تاخیر انجام شود تا مشکلاتشان در حوزه برداشت گندم برطرف شود.

وی پیشنهاد کرد بر اساس آب و هوای مناطق مختلف استان و وضعیت کشاورزی خاموشی ها تنظیم شود.


استاندار فارس با بیان اینکه این استان دومین استان کشاورزی و اولین استان باغی کشور است و خودکفایی گندم در سال‌های گذشته سبب مصرف آب‌های استان شده است، افزود: این امر امروز سبب شده که استان در تامین آب مشکلاتی داشته باشد.


وی با بیان اینکه آب و برق شهرک‌های صنعتی نقل محافل شده است، عنوان کرد: شهرک صنعتی شیراز با ظرفیت ۱۵ درصد کار می‌کند که ۲۷ هزار اشتغال ایجاد کرده است اگر کل ظرفیت به کار گرفته شود بیکار در استان نخواهیم داشت اما همه مسائل به آب و برق موکول شده است.


وی تصریح کرد: باید برای شبکه فاضلاب در شهرها و استفاده از پساب آن در واحدهای صنعتی اعتبار ویژه در نظر گرفته شود و مکانیزم خاصی برای آن طراحی شود تا مشکل اشتغال ما در شهرکهای صنعتی نیز حل شود.


استاندار فارس عنوان کرد: بحث دیگر فرسودگی کانال های انتقال آب هستند؛ مثلا یکی از دلایلی که سبب شد امسال اختصاص آب از سد درودزن کلا ملغی شود همین امر است که سبب شده آب به بیرون نفوذ کند و آبی برای استفاده پایین دست باقی نماند و اصلاح شبکه و استفاده از شبکه مدرن آبیاری می‌تواند صرفه‌جویی زیادی داشته باشد.


ایمانیه گفت: شبکه فرسوده توزیع برق و لوله‌های فرسوده گاز سبب هدررفت منابع انرژی می‌شود و پیشنهاد می‌شود در بودجه ۱۴۰۲ اصلاح کانالهای آبیاری، شبکه های توزیع برق و لوله‌های گاز دیده شود؛ چون کمک می‌کند تا مصرف ما کم شود؛ در اختصاص اعتبار،  امروز بیش از ۹۵ درصد در فکر تولید هستیم و کمتر از ۵ درصد را برای اصلاح مصرف قرار دادیم در حالی که باید به سمت کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری برویم.


وی با اشاره به مسئولیت اجتماعی واحدهای صنعتی گفت: چه بسیار واحدهای درآمدزا که در کشور و استان وجود دارد که در کنارش شهرهای اطراف آب آشامیدنی سالم ندارند. کدام عدالت اسلامی می‌پسندد که این درآمد باشد اما مردم بخاطر چند ده میلیون تومان معطل باشند.


وی با اشاره به اینکه شیراز قطب پزشکی، حداقل در جنوب کشور است، گفت: در برخی رشته ها بیش از ۷۵ درصد از بیماران از شهرها و استان‌های دیگر هستند. وزارت نفت کمک کند که بیمارستانی مدرن احداث شود و ما هم در استان همکاری می‌کنیم تا خدمات به مردم داده شود.


وی در پایان افزود: سدهای زیادی در استان فارس ایجاد شده اما شبکه‌های پایین دستی ایجاد نشده و خود همین سدها منبعی برای تبخیر آب شده که باید هر چه سریع‌تر تکلیف پروژه‌های نیمه تمام مشخص شود.

/پایان متن/